Kardinál Tomáš Špidlík: Farizeismus je věčné pokušení křesťanů

17.4.2010, Tomáš Špidlík

Evropská kultura beznadějně propadla formalismu, právním principům. ... Dobře je známe z denního života, a tak není divu, že také věřící jsou v neustálém pokušení chápat tímto způsobem i svou víru.
 
To je právě to, co parodizuje Dostojevskij “idiotem” Myškinem – je chodící normou morálních zásad evangelia, ale nikdy se nemodlí otčenáš. Tolstoj, který takové křesťanství propagoval, nebyl schopen vidět, že základní zjevení evangelia je víra, že Bůh je otec a že jsme povoláni k neustálému dialogu s ním, který teprve pak určuje formy mravnosti. Formalismus by se dal přirovnat k postoji syna, který by řekl o své matce: “To, co říká, je velmi rozumná věc, ale s ní samotnou jednat nebudu.” ...
 
Z toho ovšem plynou důsledky pro náš postoj k řádům a strukturám. Existuje například manželské právo, ale lidé se přece neberou kvůli tomu, že takové právo existuje. Berou se proto, že se mají rádi a slibují si lásku, úctu a věrnost. Manželské právo jim má pouze pomoci, aby to mohli lépe uskutečňovat.

Jenže pro naši mentalitu je to stále těžko přijatelné. Farizeismus je věčné pokušení nejenom starých farizeů, ale i křesťanů.
 
Zpracováno podle knihy: 
Duše poutníka -
Tomáš Špidlík v rozhovoru s Janem Paulasem

Autor: Tomáš Špidlík   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Témata: formalismus, formálnost  |  litera zákona, legalismus, zákonictví, formalismus, předpisy, doktrína  |  předpis, předpisy, litera zákona, legalismus, zákonictví, formalismus, doktrína  |  Falešné představy o Bohu  |  Víra

[nahoru]

NAVRCHOLU.cz

Praktické odkazy

 

 

Náhodný tip

Sami nic nedělají, a ještě ...
V  klidu jsme spali v jezuitském semináři, když se kolem půlnoci začal někdo...

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2017

© 2000 - 2016 Pastorace.cz