Pokora je jako malta Ten, kdo staví dům, musí pokládat každý kámen do malty. - archiv citátů

16.8.2000, Petr Kolář

Restituční seriál pokračuje

V nezvyklou dobu uprostřed letních prázdnin se znovu rozjel náš už 10 let trvající seriál "Restituce církevního majetku". Novou zápletku, umožňující další díl, přinesla příprava jednání mezi Českou republikou a Vatikánem o jejich budoucích vzájemných vztazích.
Vedoucí představitelé církve žádají, aby se týkalo také jejího majetkového zabezpečení a tím otázky restitucí, státní vyjednávači ale tvrdí, že vnitrostátní otázky tohoto typu nepatří do mezistátních smluv. Jak je vidět, je nové pokračování seriálu jen další variací na výchozí téma a nepřináší v podstatě nic nového, církevní partner přesto oceňuje zlepšenou atmosféru jednání v posledních dvou letech. Uvážíme-li, jaká ta atmosféra předtím byla, pak je to pokrok snadno dosažitelný a zatím bez viditelného výsledku u jednacího stolu.

Novou kličku české vlády lze pro větší jasnost shrnout do věty "Teď se jedná na mezistátní úrovni, nepleťte do toho vaše majetkové starosti, ty jsou vnitřní záležitostí České republiky!" Bude samozřejmě zase nějakou chvíli trvat, než se nový zádrhel podaří sprovodit ze světa nebo nějak obejít a protože vláda od počátku hraje na prodloužení, vyzní tento díl seriálu v její prospěch, a až dojde na další ... to je ještě hodně daleko a kdoví, co se do té doby ještě stane!? Hlavní je, že zatím nebude třeba nic konkrétního dělat a hlavně nic vracet, atmosféra sem, atmosféra tam.

Církev dále ztrácí čas a jeho proslulý zub přitom nepřestává ohlodávat to, co snad stát nakonec přece jen uzná za natolik nezajímavé, že to církvi velkodušně vrátí. Třeba se mu ale před vysíláním dalšího dílu esriálu podaří vymyslet nějakou novou kličku a bude se moci začít zase od Adama? Potřebnou váhu jeho argumentům dodají vybrakovaná státní kasa a české veřejné mínění. Celý seriál nápadně připomíná projednávání stížnosti okradeného zahraničního turisty v Praze na policii. S čím jiným odtamtud vyjde na ulici než s bezceným cárem papíru, potvrzujícím to, co už věděl: totiž, že byl za bílého dne u nás okraden. Policie na něj ale byla už docela hodná - ty tam jsou přece doby totalitní bezohlednosti!

Pro RaVat/ceco Petr Kolář SJ
Praha, 16. srpna 2000

Autor: Petr Kolář

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Pondělí 25.9.

Ezd 1,1-6; Lk 8,16-18

Komentář k Ezd 1,1-6: Těžko soudit, nakolik byl výnos perského krále Kýra veden zbožností a nakolik vypočítavostí. V 80. letech minulého století jsme byli svědky podobně osvobozujícího procesu z rozhodnutí představitele jisté velmoci. Dovedeme si představit jásot Izraele ze získané svobody.

Zdroj: Nedělní liturgie

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23.9.2017) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké...

Svatý Václav - pracovní listy pro děti

(22.9.2017) Svatý Václav - omalovánka, komiks, pracovní listy a další na deti.vira.cz

21.9. sv. Matouš

(20.9.2017) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku