Teologie bez víry nemůže existovat. Teologickým základem je stále, že víra není jenom otázkou církve, ale otázkou poznání. To, co nám dává schopnost komunikovat s Bohem, je náš rozum. Schopnost reflexe.
Proto teologii definuje Anselm z Cantubery už na přelomu prvního a druhého tisíciletí jako víru hledající intelekt, porozumění, pochopení, rozum. Zakladatel nové teologie dvacátého století P. Dominik Chenu OP říká, že teologie je vědecké uchopení víry. … Teologie, která ví, že její nutností je zakotvení v systému víry, bude vždy stát ve velké pokoře před Bohem.



Problémem je,
že celé teologické vzdělání
je orientováno humanitně

Problémem je, že celé teologické vzdělání je orientováno humanitně. Vytváří se tak propoast mezi církví a světem přírodních věd. … Je třeba najít interdisciplinární metodu, která by pomohla teologovi, aby komunikoval se světem techniky a přírodních věd.

(Zpracováno podle knihy: „V Duchu pravdy“ Rozhovor s Dominikem Dukou OP / Dominik Duka, Martin Leschinger, kterou vydalo nakladatelství Flétna v roce 2008
str. 117-118, 78)

***

Online rozhovor s děkanem Katolické teologické fakulty UK v Praze

Patří studium teologie i do 21. století?
Internetový rozhovor s děkanem teologické fakulty UK v Praze Prokopem Brožem


Na webu www.vira.cz proběhne internetový rozhovor na téma „Proč v dnešní době studovat teologii?“ Na otázky čtenářů bude v internetovém rozhovoru odpovídat ThLic. Prokop Brož Th.D., děkan Katolické teologické fakulty UK v Praze. Živý rozhovor proběhne v úterý 1. 2. 2011 od 14:00 do 15:00. Otázky je možné klást i předem na adrese www.vira.cz/rozhovory

ThLic. Prokop Brož Th.D. (* 1972)
Rodák z Červeného Kostelce, kněz královéhradecké diecéze a sídelní kanovník Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Teologii studoval v Praze a v Římě. Od roku 2003 přednáší na Katolické teologické fakultě, v roce 2010 byl jmenován jejím děkanem. K jeho hobby patří např. horolezectví a hra na basovou kytaru…