Jsem ten, koho miluje Kristus - archiv citátů

Jmenný rejstřík

Ivan Havlíček

  • Dopis vojenského kaplana z Iráku (článek) - Irák, Basra 8.8. 2003 Už několik lidí z rodných Čech mě po telefonu prosilo, ať něco napíšu jak tady v tom dalekém Iráku je apod. Já se Vám přiznám, že už přes týden hledám "můzu" jak začít a o čem psát. Jen tak ze srandy jsem si říkal, že bych název listu dal: "Ivanův list z chaldejska", ale nevím jak bych zeměpisně ospravedlnil, že máme základnu v provincii "Al Basrah" a ne v chaldejsku. To je totiž vedlejší provincie kde se také nachází město Ur (jen asi 5000 let staré) odkud podle biblické historie vyšel náš praotec víry Abrahám do zaslíbené země. Přiznám se, že zážitků mám až dost a tak začnu od května, kdy jsem přiletěl do Kuwajtu.
  • Druhý dopis vojenského kaplana z Iráku (článek) - Irák, Basra 2.9. 2003 Přiznám se, že jsem rád usedl k PC, abych se pokusil o další pokračování v tématu "Jak jde život v Iráku". Slíbil jsem, že trochu blíže popíšu situaci o ekumenických vztazích tady v jižním Iráku a zvláště v Basře. Bohužel, díky zhoršení bezpečnostní situace jsme se už několik neděl neodhodlali vyjet ze základny na bohoslužbu.
  • Třetí dopis vojenského kaplana z Iráku, tentokráte o pouti do Uru - Abrahámova rodiště (článek) - Irák, Basra 17.9. 2003 Tak tedy již naposledy z jižního Iráku, z Basry. Jak jsem slíbil, rád se chci podělit o zážitky z cesty do Uru chaldejského, ale jedna radostná zpráva. Jsme tu dva kaplani. A to od 6.9. Přijel jsem zase "hradečák", P. Tomáš Hoffmann, který mě tady střídá s ostatními novými vojáky. Modlit se "brevíř" ve dvou je příjemné a zároveň najednou vzácné. Trávíme spolu více času, než bývá zvykem doma a jsme tak trochu víc vidět. Už jsem slyšel pár poznámek na naši adresu nebo spíše pochval, jak že spolu hezky meditujeme. Holt někdo to dělat musí :-).
  • Závěrečný dopis vojenského kaplana z Iráku, (článek) - aneb odkaz pro nás všechny… Je zimní sluneční čas. To jsou dny, které ve mě vyvolávají, díky blankytně modré obloze a jasnému slunečnímu svitu, vzpomínky na necelý půlrok života v zemi – kolébce lidstva, v Iráku. Rád jsem se milí čtenáři podělil o několik zážitků, které se mi vepsaly do života, v předešlých třech dopisech. Nebyl jsem to já, kdo je hledal, ale všechno co jsem prožil si našlo mě. O to víc to je jiné. Jsem zpět doma. Rád znovu vplouvám do víru všedních dnů se vším co přináší. Vůči Vám čtenářům mám ale stále jeden malý dluh. A sice odkaz, který mi předal jeden duchovní z Basry při našem loučení na Svátek Povýšení sv. kříže.

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Pátek 18.8.

Joz 24,1-13; Mt 19,3-12

Komentář k Joz 24,1-13: Příběh, ve kterém se Hospodin projevoval jako ochránce, má oslovit i nás. Uvědomuji si, jak Bůh vedl statečné lidi v době nesvobody a pronásledování. Kéž se jejich odkazu nezpronevěříme!

Zdroj: Nedělní liturgie

Mediálně spolupracujeme:

CSM 2017 Olomouc / Celostátní setkání mládeže 15. - 20. 8. 2017

Festival United 24.8. - 26.8. 2017 Vsetín

Svatý Maxmilián Maria Kolbe (svátek 14.8.)

(13.8.2017) "Nenávist není tvůrčí síla, jenom láska je tvůrčí síla..." (odkaz na kna.cz)

15.8. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie

(13.8.2017) K čemu nám slouží tento svátek?

Abbé Pierre - výročí narození (* 5. 8.1912 + 22. 1.2007)

(4.8.2017) Francie je ke křesťanství poměrně vlažná. Přesto byl její nejpopulárnější osobností po mnoho desetiletí...

Proměnění Páně (6.8.)

(4.8.2017) Událost Proměnění Páně obrací náš pohled k Božímu světlu, abychom se tak vymanili z temnot života…

Jan Maria Vianney (svátek 4.8.)

(2.8.2017) “Má-li člověk Ducha svatého, jak sladké jsou všechna námahy tohoto světa“, říká svatý Jan Maria...

Sv. Ignác z Loyoly (svátek 31.7.)

(29.7.2017) Zakladatel Jezuitů. Ignác chtěl být původně rytířem a vstoupit do služeb kastilského krále Karla V. Nakonec...

Václav Dvořák († 30. 7. 2008)

(27.7.2017) Mons. Václav Dvořák (1921 - 2008) byl jedním z kněží, jejichž víra byla tvrdě zkoušena nejdříve v...

Svatá Marie Magdalena (Magdalská, Magda) – svátek 22.7.

(20.7.2017) Kdo vlastně byla Marie Magdalská? Ještě donedávna se v ní spojovaly celkem tři ženské postavy známé z...