Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus B)
2. neděle velikonoční B / Petr Šabaka

Sousrdcí mystického Těla Kristova

Promluva 2. neděle velikonoční B
 
„Všichni, kdo uvěřili, byli jedné mysli a jednoho srdce a nikdo neříkal o ničem, co měl, že je to jeho vlastní, nýbrž měli všechno společné“ (Sk 4,32).
V Katechismu katolické církve se píše: „(Sedmé přikázání) s ohledem na obecné blaho požaduje, aby se respektovalo všeobecné určení statků a právo na soukromé vlastnictví“ (KKC 2401). Církev tak přiznává, že ne všechno, co vlastníme, musíme sdílet s ostatními. Že by byla praxe církve v kolizi s Božím slovem? Nemusí to tak být.
 
Je přirozené, aby každý člověk vlastnil svůj majetek, aby se učit při jeho správě ctnosti mírnosti (uměřenosti), spravedlnosti a rovněž také solidarity. Majetek nám může být i pokušením závidět, být chamtivý, nechat se zotročit hmotnými věcmi, mamonem.
 
Jak už jsem naznačil dříve, majetek je v učení církve oprávněné nabývat, „aby se zajistila svoboda a důstojnost osob, aby každý mohl uspokojit své základní potřeby těch, za které nese zodpovědnost,“ (KKC 2402) ale také aby sloužil k projevování bratrské lásky.
 
V úvodním verši však není řeč jen o majetku, ale i o sdílení srdce. Pro skutečné a pevné sousrdcí mystického Těla Kristova je potřeba po dvou tisících let ještě mnoho vykonat. Mezi námi je mnoho věřících, kteří jsou samotní, ba dokonce si ve své samotě libují. Není o nich možné tvrdit, že mají povolání poustevníka. V našich vztazích platí, že přirozené předchází nadpřirozené.
 
Chtěl bych zde poděkovat všem, kdo se snaží sdružovat věřící. Ne jen k modlitbě, ale i k rozhovoru, vzájemné pomoci, sdílení radostí i bolestí života. Chtěl bych poděkovat všem, kdo vytváří otevřená společenství schopná přijmout mezi sebe kohokoli. Chtěl bych poděkovat i všem, kdo se vnitřně trápí naší nejednotou a modlí se za uzdravení této choroby. Kéž se vzkříšeným Pánem sdílíte především pokoj a dar Ducha útěchy.

 

Autor: Šabaka Petr

Témata: kázání

Čtení z dnešního dne: Pátek 29. 3., Velký pátek - Památka umučení Páně

1. čtení - Iz 52,13 – 53,12; Žl 31; Evangelium - Jan 18,1 - 19,42

Komentář k Iz 52,13 – 53,12: Radostná zvěst, která probleskuje ze Starého zákona! Kéž se dostane k trpícím kdekoli na naší planetě!

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.