Navigace: Tematické texty D DiskuseUkončené diskuze KDY NEJLÉPE K BIŘMOVÁNÍ A JAKÁ PŘÍPRAVA? (05.03.02)

KDY NEJLÉPE K BIŘMOVÁNÍ A JAKÁ PŘÍPRAVA? (05.03.02)




Zajímalo by mne, jaké pohledy (zkušenosti i teorie) jsou na vhodný věk ke svátosti biřmování a jaké oblasti by podle vás (jednotlivých diskutujících) měla zahrnovat příprava na tuto svátost. Děkuji.
autor: Pepa.H
ODPOVĚDĚT


Odpovědi(2):
DALšÍ MOžNÁ CESTA (13.03.02)
autor: Milan Kovář
Biřmování je svátost křesťanské dospělosti. Jedním ze znaků dospělosti je přijetí zodpovědnosti za své jednání a v tomto ohledu se potom biřmování stává svátostí při níž biřmovanec přijímá zodpovědnost za svoji víru. Ať je křesťan pokřtěn v dětství či konvertuje v pozdějším věku, prochází ve svém životě fází, kdy je pro něj a pro jeho víru důležité zodpovědět si znovu základní otázky a přijmout víru jako něco, co není například rodinnou tradicí, ale je to jeho vlastní postoj. Doba, kdy nastává tato "druhá konverze" je individuální, nicméně bych vekévou kategorii, o níž píše pan Zajíc rozšířil směrem dolů a to na 15-16 let a samozřejmě více. Tento věk stojí na počátku procesu dospívání (nemám na mysli dospívání fyzické) a emancipace jedince a to samozřejmě i v duchovním životě. Příprava na biřmování by potom měla být zaměřena na aktualizaci představy Boha, adekvátní tomuto věku, možnosti realizace duchovního života (nejen v liturgické oblasti), mezilidské vztahy ve světle víry a formování světonázoru podle křesťanských zásad. Biřmováním samotným se mladý člověk otevírá působení Ducha svatého a přijímá jej jako společníka na samostatné cestě tímto světem.

JAK S BIŘMOVÁNÍM? (10.03.02)
autor: Jiří Zajíc
Kdy? Snadněji i přesněji než věkem se dá odpovědět stupněm osobní zralosti: až doyčný alespoň vstoupí do fáze dospělosti - tedy bude schopen přijmout zodpovědnost za svůj život a bude schopen být oporou druhým lidem. Většinou to u nás bývá mezi 18. a 23. rokem (každoročně mám možnost při vůdcovských skautských kurzech prožít několik táýdnů s takto starými lidmi a zpravidla to odpovídá). To neznamená, že nemohou být individuální výjimky v obou směrech. Rozhodně je velká škoda, když se to "uspěchá". Milost předpokládá přirozenost - jak upozorňoval už Tomáš Akvinský. Nelze být "duchovně dospělým", když takovým není člověk lidsky. Co? Za nejdůležitější v tomto období považuji otázku životního poslání - tedy porozumění tomu, k čemu mne Bůh vlastně do tohoto světa poslal, čím mě k tomu vybavil, jakou spolupráci mi tedy konkrétně nabízí a ode mne potřebuje.


Témata: Diskuse

Čtení z dnešního dne: Středa 24. 4.

1. čtení Sk 12,24 – 13,5a; Evangelium Jan 12,44-50

Komentář k Sk 12,24 – 13,5a: Boží slovo se i dnes „šíří a rozrůstá“. Prosme za církev, aby měla cit k vkládání rukou a k vysílání hlásat!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…