Navigace: Tematické texty K Knihy Maria z Nazareta

Maria z Nazareta

(kolektiv autorů)
Maria z Nazareta
Plnost člověka a jádro církve
Trinitas, Svitavy 2003

Soubor přednášek z teologické konference o Marii, Matce Ježíšově. Konference proběhla 17. - 19. února 2003 v Novém Adalbertinu v Hradci Králové pod záštitou diecézního teologického institutu Biskupství Královéhradeckého. Teologické semináře probíhají v Hradci Králové každoročně od r. 2000.

Seminář o Marii, Matce Ježíšově tak navazuje na konferenci konanou v roce 2002 zaměřenou na tajemství Eucharistie. Na postavě Pánovy Matky se totiž stává zjevným, jak se v Kristu definitivně naplňuje tajemství člověka, celé drama jeho věčnosti otevřené existence. Nazýváme-li Eucharistii vlastním Srdcem Církve, můžeme o Marii mluvit jako o jejím Zrcadle. Na Marii se totiž stává zřejmým, co znamená být novým stvořením v Kristu. Úzké propojení mariologické reflexe s reflexí teologicko-antropologickou uskutečňované v eklesiálním a trinitárním kontextu bylo charakteristickým znakem konference.

Sborník si nejprve všímá perspektiv současné mariologie, jak je představuje dokument Mezinárodní papežské mariánské akdemie (MPMA) Matka Páně, památka, přítomnost, naděje (C. V. Pospíšil). Další dva koreferáty pojednávají o zakladateli MPMA Karlu Baličovi (J. Rýznar) a o pojímání nauky o Panně Marii u diskutované osobnosti M. Jana Husa (F. Urban). Další příspěvky postupují od biblických základů přes systematickou reflexi až po téma pastorální. Nejprve jsou představena biblická starozákonní (P. Chalupa, J. Hřebík) i novozákonní (P. Mareček, J. Brož) východiska k mariologii. Na jejich základě se ukazuje, jak se v postavě Ježíšovy Matky stává zjevným stvořitelský a vykupitelský plán Trojjediného Boha s člověkem. Proto sborník v samostatných příspěvcích sleduje jednak tajemství trinitárního učení existence Pánovy Matky (C. V. Pospíšil) a dále to, jak se na Panně Marii ukazuje plnost tajemství člověka a vyjadřuje jádro Církve (R. Machan). Utváření nauky o Matce Ježíšově v průběhu církevní a teologické tradice je tématem dalšího samostatného příspěvku (J. Dolista). Série závěrečných referátů se obrací k otázkám mariánské úcty z pohledu pastorace či pastorální teologie (A. Opatrný, D. Duka) a reflektuje význam Panny Marie pro křesťanské myšlení (K. Vrána).
(zkráceno z úvodu knihy J. Hojdy)


Nalezené texty:

Čtení z dnešního dne: Pátek 29. 3., Velký pátek - Památka umučení Páně

1. čtení - Iz 52,13 – 53,12; Žl 31; Evangelium - Jan 18,1 - 19,42

Komentář k Iz 52,13 – 53,12: Radostná zvěst, která probleskuje ze Starého zákona! Kéž se dostane k trpícím kdekoli na naší planetě!

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.