Navigace: Tematické texty Č ČlověkDelší texty Opravdová lítost je znovuzrození (Henri Boulad)

Opravdová lítost je znovuzrození (Henri Boulad)

...Často v nás naše zpovědi vůbec nic neobnovují, protože nedosahují k rovině opravdové lítosti. Vystupujeme odtud, jak jsme tam vstoupili a rozhřešení po nás sklouzne jako voda po kachním peří. (125) ...

Milost Boží nás naplní do té míry, jak veliká je propast, kterou v nás vyhloubí lítost. Chybí nám smysl pro naši vinu, smysl pro náš hřích, smysl, který není beznadějí nebo prázdnou výčitkou svědomí, nýbrž opravdovou lítostí.

Musíme sestoupit až k základům kořenů, abychom nalezli pramen. V lítosti je tajemství mládí, tajemství života, tajemství mimořádného dětství. Většinou žijeme v prostředních oblastech své bytosti. Hřešíme napolovic, litujeme napůl. Hledíme na svůj hřích napolovic a k Bohu se obracíme napůl. Vše v nás je polovinou a děje se to v prostředních oblastech se strašlivou prostředností. Nejsme ani živí, ani mrtví, ani horcí ani studení, ale vlažní, vlažní, vlažní. Naše lítost není tedy pravá lítost, ale formalita, nebo, což je horší, ospravedlnění sebe. Říkáme si: "Není to vlastně tak závažné, všichni to dělají." Dovoláváme se všemožných polehčujících okolností. Přikrašlujeme svůj hřích překrásným oděvem, líčidly a maskujeme ho a přivádíme ho před Pána ve tvaru docela malého hříšku, takového milého, roztomilého, dojemného. Vlastně jsme si už dali sami rozhřešení a cítíme se ospravedlněni. Odmítáme na sebe vzít odpovědnost za svůj hřích... (126-7)

...lítost se nebojí sestoupit až do hloubi viny, až do hloubi bytosti. V pravé lítosti beru svůj hřích do rukou, hledím na něj tváří v tvář, poznávám ho, přijímám ho, beru ho na sebe a zároveň ho popírám.

Poslední důstojnost člověka a jeho velikost spočívá v tom, že beru na sebe odpovědnost za svůj čin. Člověk je bytost, která se cítí odpovědná, která chce být odpovědná. Když se snažíme zakrýt naši vinu a zabalit ji všemožnými více méně lichými pohnutkami, víceméně smyšlenými ospravedlněními, odmítáme tuto odpovědnost. (127) ...

Odmítnutí uznat, že jsem hříšník, je jedna z příčin nejčastějších stavů vlažnosti a základní prostřednosti. (128)
(Henri Boulad: Všechno je milost, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 125-28)


Témata: Člověk

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.