Navigace: Tematické texty P Pomluva, pomluvy, klevetyDelší texty Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (Papež František)

Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (Papež František)

Vatikán. „Církev má dnes více mučedníků než v prvních staletích,“ řekl papež František v homilii nad čtením ze Skutků apoštolů o obvinění prvomučedníka Štěpána při dnešní (15.4.2013) mši svaté v kapli Domu sv. Marty za účasti personálu vatikánské telefonní ústředny a vatikánského oddělení informatiky. Papež vyzval k modlitbě za všechny mučedníky, kteří jsou pronásledováni na základě falešných obvinění a zabíjeni z nenávisti k víře.

Štěpán, první mučedník církve, byl obětí pomluvy. A pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana, řekl bez okolků papež František v souvislosti s tímto politováníhodným lidským počinem. Čtení ze Skutků apoštolů podává Štěpána, jednoho z prvních jáhnů, které jmenovali apoštolové, jak stojí před veleradou kvůli svědectví, vydanému evangeliu a provázenému mimořádnými znameními. V textu stojí, že Štěpán byl obžalován „falešnými svědky“. Svatý otec v této souvislosti poněkud břitce poznamenal: „čestná konfrontace výsledky nepřinesla a Štěpánovi nepřátelé proto nastoupili cestu špinavého boje - pomluvy“:

„My všichni jsme hříšníci. Všichni máme hříchy. Ale pomluva je něco jiného. Je to zajisté hřích, ale je také něčím jiným. Pomluva chce zničit Boží dílo; pomluva se rodí z něčeho velmi špatného, rodí se z nenávisti. A nenávist produkuje Satan. Pomluva má ničit Boží dílo v lidech, v duších, užívá lež, aby se věci posunuly dále. A není pochyb o tom, že kde se vyskytuje pomluva, tam je Satan, právě on.“

Od jednání žalobců pak papež František obrátil pozornost k obžalovanému. Štěpán, neodplácí lež lží. „Nechce jít touto cestou, aby se zachránil. Hledí k Pánu a poslouchá Zákon“, a zůstává v pokoji a v pravdě. „Děje se to v dějinách církve“, protože od prvního mučedníka až podnes máme bezpočet příkladů těch, kdo s touto krajní odvahou dosvědčili evangelium:

Doba mučedníků neskončila. I dnes můžeme říci, že církev má opravdu více mučedníků než během prvních staletí; má četné muže a ženy, kteří jsou pomlouváni, pronásledováni a vražděni z nenávisti k Ježíši, z nenávisti k víře. Někdo je zavražděn, protože vyučuje katechismus, jiný proto, že nosí křížek… V mnoha zemích jsou dnes pomlouváni a pronásledováni naši bratři a sestry, kteří snášejí utrpení v této době mučedníků.“

Naše doba, opakoval papež František, „je dobou, která má víc mučedníků než v prvních staletích“. Tato doba „mnoha duchovních poryvů“, jak dále řekl, evokuje starobylou ruskou ikonu Matky Boží, která svým pláštěm přikrývá lid Boží:

„Prosme Matku Boží, aby nás chránila. V této době duchovního vření je nejbezpečnější místo pod jejím pláštěm. Je matkou, která pečuje o církev. V této době mučedníků, je ona – nevím, zda se to tak italsky řekne – je protagonistkou, protagonistkou ochrany. Je matkou. S vírou jí povězme: Církev je pod Tvou ochranou. Pečuj o církev.“

Řekl papež František v samotném závěru dnešní homilie během mše svaté v kapli Domu sv. Marty.

Převzato z webu české sekce Radia Vatican
(mig)
Redakčně upraveno

 


Čtení z dnešního dne: Pátek 29. 3., Velký pátek - Památka umučení Páně

1. čtení - Iz 52,13 – 53,12; Žl 31; Evangelium - Jan 18,1 - 19,42

Komentář k Iz 52,13 – 53,12: Radostná zvěst, která probleskuje ze Starého zákona! Kéž se dostane k trpícím kdekoli na naší planetě!

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.