Navigace: Tematické texty V VelikonoceDelší texty Růže od Piláta… (Povídka Petra Plaňanského)

Růže od Piláta… (Povídka Petra Plaňanského)

Pilát byl zvláštní pán. Už jenom ten věk – přes osmdesát let – byl zarážející. Snažil se udržovat si kondici. A tak se každý den prošel venku – na čerstvém vzduchu – jak sám říkával. V noci, nebo spíš k ránu, toho už moc nenaspal. Sice byl skoro hluchý, ale stěžoval si na šumění v uších, které ho budilo.

Když jsme se potkali, nikdy se mě nezapomněl zeptat, jak se mi daří. A také se svěřil, jak se mu líbí, že po světě běhá tolik krásných ženských. Ale už to prý není nic pro něj. Byl vlastně tak trochu podivín a samotář ten Pilát. Občas ho sice navštěvovala dcera s vnučkou, ale nejraději byl sám. Sám se svými vzpomínkami na chrabré mládí. Ještě před svítáním brouzdával po dvoraně a hovořil sám k sobě. Tak jsem ho, spěchajíc za svými povinnostmi, potkával nejčastěji. A když jsem ho ve dvoraně snad několik dní nepotkal, mohl jsem si být jist, že odjel za příbuznými na letní byt.

Poslední dobou byl hodně nemocný: vážné nachlazení, pak také několikrát upadl a zlomil si ruku a později i nohu. I přesto nikdy nepřestal mít chuť zastavit mě na kus slova, kdykoli jsem spěchal přes dvoranu. Pokoušel jsem se mluvit o Ježíši. Samozřejmě, že ho znal. Ale o lidech okolo něj neměl příliš valného mínění: ani o těch prostých ani o kněžích. Inspirován našimi hovory odcházel na rtech s otázkou, která se neustále pídila po tom, co je vlastně pravda.
Poslední zimu (tenkrát jsem netušil, že je jeho zimou poslední) mi ještě jednou pomohl shrabovat sníh, který v noci náhle padl na město. Prý stejně nemohl spát a také ví, že dvěma lidem práce rychleji ubývá. Stejně si dnes myslím, že spíš tušil blížící se odchod a nechtěl být prostě sám.

Přišlo jaro a on vážně onemocněl. Neviděl jsem ho řadu týdnů a neměl jsem, kde se na něj vyptat. Pak se náhle koncem června objevil. Zavolal mě k sobě na audienci. Vystoupal jsem z dvorany po těch několika mramorových schodech, abych dostal dva kbelíky plné nádherných růží. ”Ty jsou na rozloučenou pro vás a vaši pani. Já vím, že odjela na léto pryč, ale vezměte to s sebou a pozdravujte ji. Měl jsem vás rád. A vidíme se dnes jistě naposledy.” Audience skončila. Zmateně jsem odcházel. Za dva či tři týdny mi jeho dcera přinesla smutné oznámení – zemřel.

Jsem asi jeden z mála lidí, který s Pilátem vedl rozhovory o Ježíši. Ale zatímco ten Pilát z Pontu daroval na rozloučenou Ježíši Kristu bičování, korunu z trní a ukřižování, můj Pilát mi daroval náruč malých, jako krev tmavých, růží…

Když se tak nad tím zamyslím, tak jsem Piláta vlastně měl rád. Pravda, byl trochu podivín a rád se někdy napil, ale celkem to byl zajímavý, snad i dobrosrdečný, člověk – ten můj Pilát.
Někdy se v modlitbě ptávám Boha, co o těch druhých lidech vlastně víme…?

Ze zápisníku Petra Plaňanského

(původně psáno pro Život víry 5/2001,informace o tomto časopise na www.kmspraha.cz)


Témata: Velikonoce

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2024) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.