Navigace: Tematické texty K Král Ježíš, království BožíCírkevní dokumenty Titul král pro izraelity (podle Tertio millennio adveniente §13)

Titul král pro izraelity (podle Tertio millennio adveniente §13)

Král byl v Izraeli chápán jako ten, kdo zaručuje spravedlnost. Spravedlnost byla zahrnovala podle zákona Izraele hlavně ochranu slabých. Žalmista říká: "On vysvobodí chudáka, který se dovolává pomoci, ubožáka, jehož se nikdo neujímá. Smiluje se nad nuzným a chudým, zachrání ubožákům život" (Žl 72,12-13). Tento žalm se týká především samého Boha, neboť ten byl pro Izraelity v plném slova smyslu Králem.
(Podle Tertio millennio adveniente §13)

+

Titul "Král"
Jedním z mnoha obrazných označení pro Boha, je titul Král. Důležitým úkolem (světského) krále bylo vydávat zákony, sloužící všeobecnému blahu, dohlížet na jejich dodržování a případné porušování soudit.

Bůh zákonodárce.
Bůh dal celému světu, a tedy i člověku zákonitosti. Ty jsou zárukou plnohodnotného soužití s Bohem, mezi lidmi navzájem a zároveň správným nasměrováním do našeho konečného cíle.

Bůh soudce.
Každý člověk bude po smrti skládat účty ze svého chování (2Kor 5, 10). K soudu, ke konečnému rozhodnutí o našem životě, ovšem nedochází až po smrti, ale již nyní v průběhu života (srv. Lk 6, 37n). Zda tedy dosáhneme svého cíle, záleží na každém z nás. Stačí jen opravdově svěřit vládu nad svým životem, nad svým jednáním a rozhodováním jedinému vládci - Bohu Ježíši Kristu.

Bůh neposlal svého Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby byl svět skrze něho spasen. (Jan 3,17)

Bůh - konečná záruka spravedlnosti.
Z toho, že samotný Bůh je soudce, vyplývá i to, že nespravedlnost nebude mít poslední slovo! Existuje "instance", která s konečnou platností ochraňuje spravedlnost.
Král byl v Izraeli chápán jako ten, kdo zaručuje spravedlnost, která zahrnovala podle zákona Izraele hlavně ochranu slabých. Žalmista o Bohu - Králi říká: "On vysvobodí chudáka, který se dovolává pomoci, ubožáka, jehož se nikdo neujímá. Smiluje se nad nuzným a chudým, zachrání ubožákům život" (Žl 72,12-13).

(Podle Tertio millennio adveniente §13)


Čtení z dnešního dne: Úterý 23. 4., svátek sv. Vojtěcha

1. čtení Sk 13,46-49 nebo Kol 1,24-29; 2,4-8; Evangelium Jan 10,11-16

Komentář k Sk 13,46-49 : Pokud se někde Boží slovo odmítá, zapustí kořeny jinde. V tom spočívá jeho nezničitelnost. Nevytrácí se z našeho života radost z evangelia? Jsme schopni dialogu?

Zdroj: Nedělní liturgie

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií