Víra je jako pochodeň, kterou je potřeba často přikládat k plameni Ducha svatého, - archiv citátů

Věcný rejstřík

Vyhledávání podle kombinace klíčových slov

Duka Dominik

Kardinál Dominik Duka

 • O Velikonocích jsme poznali, kdo je Bůh (Dominik Duka) (aktualita) - Z cyklu velikonočních videí Arcibiskupství pražského
 • Ateističtí češi? (aktualita) - Nesmíme se uzavírat do sebe, ale –jak nám to připomíná postní liturgie- podle Pána Ježíše nežít sami sobě...
 • Hromniční glosa Dominika Duky na radiu Proglas (aktualita) - V pravidelné sobotní Glose 7. února na Radiu Proglas se kardinál Duka v souvislosti s dnem zasvěcených osob zamýšlí výzvami, kterým musejí řeholníci, řeholnice a další zasvěcené osoby čelit.
 • Kardinál Duka bude sloužit mši svatou za kněžská povolání (aktualita) - Mše svatá, které bude 3. května 2013 od 16.30 hodin předsedat pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, ukončí celodenní adoraci za kněžská povolání, které se od září roku 2012 konají každý první pátek v měsíci v kostele sv. Ludmily na Náměstí míru v Praze.
 • Kardinál Duka představí první encykliku papeže Františka (aktualita) - Česká biskupská konference a Karmelitánské nakladatelství připravili prezentaci českého překladu encykliky papeže Františka „Lumen fidei“. Akce se koná v zasedací místnosti České biskupské konference (Thákurova 3, Praha 6) v úterý 12. listopadu 2013 od 11.00 hodin.
 • Kardinál Duka uvede novou knihu prof. Piťhy (aktualita) - Při příležitosti cyrilometodějského výročí vydává prof. Petr Piťha novou knihu o národních duchovních dějinách s názvem \"Světla na zemi i na nebi - Děti a učitelé České republiky\". Knihu představí kardinál Dominik Duka 3. července 2013 v 17.30 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně.
 • Kardinál Duka zakončí konferenci o jáhenství (aktualita) - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 16. června 2013 od 10.00 hodin na Velehradě sloužit mši svatou, která zakončí program mezinárodní studijní konference o trvalém jáhenství, kterou na Velehradě od 13. do 16. června pořádá Mezinárodní jáhenské centrum.
 • Oslava sv. Anežky v pražské katedrále v sobotu 15.11.2014 (aktualita) - V sobotu 15. listopadu 2014 se od 10.30 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskuteční mše svatá, během níž budeme děkovat za 25 let svobody.
 • Papež pozdravil česky poutníky, kteří doputovali do Říma na jmenování kardinála Duky (článek) - Náměstí svatého Petra zaplnilo v neděli 19.2.2012 asi 40 tisíc lidí, aby si vyslechli polední promluvu Benedikta XVI. Bylo mezi tisíc poutníků z České republiky, které Svatý otec v závěru pozdravil jednou větou i česky.
 • Svatý Vojtěch ilustruje, jak zacházíme s lidmi, kteří mají nějakou vizi (aktualita) - Svatý Vojtěch je světcem i pro 21. století, říká v pravidelné sobotní glose na Radiožurnálu kardinál Dominik Duka.
 • Teologie je vědecké uchopení víry (Dominik Duka) (článek) - Teologie bez víry nemůže existovat. Teologickým základem je stále, že víra není jenom otázkou církve, ale otázkou poznání. To, co nám dává schopnost komunikovat s Bohem, je náš rozum. Schopnost reflexe.
 • Velikonoce jsou tak trochu divné svátky (Dominik Duka) (aktualita) - Fotofilm s komentářem.
 • Benedikt XVI. jmenoval Mons. Dominika Duku pražským arcibiskupem (článek) - Svatý otec Benedikt XVI. jmenoval arcibiskupem pražským Mons. Dominika Duku, OP, dosavadního biskupa královéhradeckého. Jmenování bylo dnes (13.2.2010) oznámeno ve Vatikánu.
 • Jan Hus byl provázen nepochopením (aktualita) - Jan Hus je dnes považován za součást křesťanství nerozdělené západní církve, konstatuje kardinál Dominik Duka v pravidelné sobotní glose na Radiožurnálu.
 • Kardinál Duka má svůj nový blog (aktualita) - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP otevřel svým prvním článkem 5. srpna 2013 svůj nový blog na Aktuálně.cz. Se čtenáři se zde chce podělit o své osobní názory na aktuální dění a upozorňovat na pozitivní věci, které mainstreamová média často opomíjejí.
 • Kardinál Duka představí své knižní Glosy na Světu knihy (aktualita) - U příležitosti životního jubilea pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky OP vychází v nakladatelství Radioservis knižní vydání jeho rozhlasových úvah. Kniha s názvem "Glosy Dominika Duka 2012" bude představena na festivalu Svět knihy 17. května 2013 ve 13.00 hodin.
 • Kardinál Duka v Hnězdně uctí sv. Vojtěcha (aktualita) - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 28. dubna 2013 zúčastní oslav svátku sv. Vojtěcha v Hnězdně. Od 9.30 hodin bude hlavním celebrantem mše svaté ke cti patrona arcidiecéze Hnězdno, celého Polska i Uher, ale také hlavního patrona Arcidiecéze pražské.
 • Kardinál Duka zahájí konferenci o misii a evangelizaci (aktualita) - Česká společnost pro katolickou teologii pořádá ve dnech 20. - 21. září 2012 ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK mezinárodní konferenci na téma \"Současné otázky misie a evangelizace\". Pražský arcibiskup pronese úvodní slovo.
 • Kardinál Duka zve skautské oddíly na pouť (aktualita) - U příležitosti svátku sv. Jiří a mezinárodního dne skautů ve středu 24. dubna 2013 zve kardinál Dominik Duka OP všechny skauty a skautky na poutní bohoslužbu v 18.00 hodin do baziliky svatého Jiří na Pražském hradě. Samotné bohoslužbě bude předsedat biskup Karel Herbst.
 • Kázání Petra Piťhy na svátek sv. Vojtěcha (aktualita) - V úterý 23. dubna 2013 oslavila pražská arcidiecéze svátek svého hlavního patrona sv. Vojtěcha. Kazatelem při mši svaté, během níž kardinál Dominik Duka spolu s přítomnými poděkoval za 70 let svého života, byl prof. Petr Piťha, probošt Kolegiátní kapituly Všech svatých na Pražském hradě.
 • Kondolence divadlu Járy Cimrmana (článek) - Arcibiskup pražský Dominik Duka OP zaslal Zdeňku Svěrákovi a kolektivu herců a spolupracovníků Žižkovského divadla Járy Cimrmana kondolenci k úmrtí Ladislava Smoljaka.
 • Národní svatováclavská pouť (aktualita) - Letos již poosmé se 28. září 2010 koná Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Na slavnost sv. Václava proběhne na Mariánském náměstí od 10.00 hodin slavnostní koncelebrovaná poutní bohoslužba, jíž předsedá pražský arcibiskup Dominik Duka OP.
 • Pastýřský list arcibiskupa Duky (aktualita) - Přinášíme pastýřský list arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky OP.
 • Výročí pokřtění 14 českých pánů (aktualita) - Dne 13. ledna roku 845 bylo v Řezně pokřtěno 14 českých kmenových vladyků i se svými družinami. Tímto aktem náležejícím k počátkům křesťanství v Čechách se představitelé českých kmenů přihlásili k západní křesťanské kultuře.
 • Vzpomeňte si na oběti války, která se nesmí opakovat (aktualita) - Letos si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války, která způsobila bolest a utrpení ve většině rodin našeho národa. Kardinál Dominik Duka v pravidelné sobotní glose vzpomíná ty, kteří se stali obětí války.
 • Vzpomínka Dominika Duky na Václava Havla (aktualita) - Na žádost MF Dnes pražský arcibiskup Dominik Duka OP přispěl svou vzpomínkou do speciálního vydání, které vyšlo 19. prosince 2011, tedy den po smrti prezidenta Havla.
 • Vzpomínka na P. Štemberku (aktualita) - z webu DominikDuka.cz
 • Arcibiskup Dominik Duka má své internetové stránky (článek) - Minulý týden byly spuštěny osobní stránky pražského arcibiskupa Dominika Duky. Na adrese www.dominikduka.cz budou postupně přibývat aktuální články, texty přednášek, kázání či rozhovory. Kromě fotografií se objeví také připravovaná virtuální videoprohlídka Arcibiskupského paláce.
 • Arcibiskup Dominik Duka o nové učebnici dogmatiky (článek) - Dogmatika pro studium i pastoraci - Úvodní slovo Vážení čtenáři, dostáváte do rukou překlad sedmého vydání vysokoškolské učebnice dogmatiky německého teologa a řezenského biskupa Gerharda Ludwiga Müllera, žáka profesora teologie a mohučského biskupa kardinála Karla Lehmanna, který po dvě desetiletí předsedal Německé biskupské konferenci.
 • Bohoslužba zahájí výstavu grafik Bohuslava Reynka (aktualita) - Ve středu 16. dubna 2014 zahájí ekumenická bohoslužba v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od 17.00 hodin výstavu grafického díla Bohuslava Reynka. Výstava bude ve Valdštejnské jízdárně otevřena od 16. dubna do 31. července.
 • Celostátní setkání animátorů seniorů (aktualita) - Královéhradecké diecézní centrum pro seniory zve současné i potenciální animátory seniorů na již VII. ročník celostátního setkání animátorů seniorů, které se uskuteční 24. 10. 2014 v Hradci Králové.
 • Cyklus velikonočních videí Arcibiskupství pražského (aktualita) - Arcibiskupství pražské vypracovalo k letošním Velikonocům cyklus populárně naučných duchovních zamyšlení, ve kterých postupně P. Badal, P. Halík a kardinál Dominik Duka zamyslí nad určitým tématem, spojeným s Velikonocemi.
 • Dny víry v Praze (aktualita) - Prahu čeká na jaře 2015 městská misie s názvem Dny víry.
 • Dominik Duka k uprchlické krizi (aktualita) - Pomáhat je potřeba, ale obezřetně, říká kardinál Duka...
 • Dominik Duka ke Svatému roku milosrdenství (aktualita) - pro Radio Proglas
 • Dominik Duka, nový pražský arcibiskup říká: ´církev po roce 1989 zklamala´ (článek) - Nenaplněná očekávání Několik málo let po roce 1989 stačilo k tomu, aby zazněl názor, že katolická církev zklamala. Vyvolal rozpaky zvláště proto, že jej nevyslovil žádný zaujatý kritik vně církve, ale jedna z výrazných postav občanského a církevního odporu za socialismu – dominikánský provinciál Dominik Duka. Na jedné straně bylo nutno přiznat, že církev skutečně zklamala očekávání, která do ní lidé vkládali už proto, že sama neměla dost ani lidských, ani jiných zdrojů.
 • Ekumenická slavnost v Týdnu modliteb za jednotu křesťanů (aktualita) - V pondělí 23. ledna 2012 bude od 18.00 hodin pražský arcibiskup Dominik Duka OP spolu s ostatními českými a moravskými biskupy a zástupci dalších křesťanských církví v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů sloužit ekumenickou bohoslužbu v kostele sv. Vojtěcha v Praze 6 - Dejvicích.
 • Facebookový Dialog s kardinálem Dukou o víře (aktualita) - V tiskové zprávě Arcibiskupství pražské představuje nový projekt pražského arcibiskupa kardinála Duky k dialogu mezi o víře. Projekt startuje 5. února 2015.
 • Homilie arcibiskupa Duky v den převzetí úřadu (článek) - Nový arcibiskup pražský Dominik Duka OP pronesl v den převzetí úřadu při mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha homilii, kterou zde zveřejňujeme.
 • Homilie z rekviem za Václava Havla (aktualita) - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP sloužil 18. prosince 2015 v kostele sv. Anny - Pražská křižovatka již čtvrtou zádušní mši svatou za Václava Havla.
 • Jan Hus dneška (Dominik Duka) (aktualita) - Současné výročí smrti Mistra Jana Husa se stalo součástí i pravidelného sobotního komentáře 4. července na Radiu Proglas.
 • Josef Toufar (1902-1950) - heslovitý životopis (tematický text) - „Ten Toufar udělal z obyvatel věřící lidi.“ (slova okresního osvětového inspektora - komunisty Hoskovce)
 • Kardinál Dominik Duka obdržel Řád bílého lva (aktualita) - Prezident České republiky Miloš Zeman ocenil nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva I. třídy, pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku OP. Kardinál převzal ocenění během slavnostního ceremoniálu 28. října ve Vladislavském sále.
 • Kardinál Duka ocení zasloužilé farníky (aktualita) - V Arcibiskupském paláci na Hradčanech předá 11. června 2013 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v 18.00 hodin ocenění zasloužilým farníkům pražské arcidiecéze. Ocenění je jedním z bodů oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, které se koná v pražské arcidiecézi.
 • Kardinál Newman bude příští rok blahořečen (článek) - Kardinál John Henry Newman bude blahořečen 2. května 2010 v Birminghamu. Rozhodl o tom papež Benedikt XVI. na začátku července, když krátce předtím oficiálně uznal uzdravení, které se událo na Newmanovu přímluvu. To byla poslední nutná podmínka, aby byl proces blahořečení dovršen. Kardinál Newman byl už v roce 1991 prohlášen papežem Janem Pavlem II. za ctihodného.
 • Kázání Dominika Duky na Národní svatováclavské pouti 2015 (aktualita) - Je čas, abychom si uvědomili vážnost doby, její výzvy, ale i nebezpečí, která jsou realitou.
 • Kázání v Hnězdně 2017 (aktualita) - Dominik Duka
 • Kázání z pochodu za život 2017 (aktualita) - XVI. Pochodu pro život a rodinu 22. dubna 2017 předcházela pontifikální mše svatá ve svatovítské katedrále celebrovaná kardinálem Dukou.
 • Kázání z půlnoční mše 2016 (aktualita) - Na půlnoční mši v katedrále 2016 kardinál Duka připomíná zrod Vánoc – oslavy narození Spasitele.
 • Kázání ze mše za Karla IV. (aktualita) - Homilie kardinála Duky 14. května .2016 při mši sv. o 700. výročí narození Karla IV. v katedrále v Praze.

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Úterý 19.9.

1 Tim 3,1-13; Lk 7,11-17

Komentář k Lk 7,11-17: Radost maminky z uzdravení jejího jediného syna musela být nepředstavitelná. Kéž se i já dovedu radovat z Ježíšových mocných činů, které nejsou třeba tak nápadné…

Zdroj: Nedělní liturgie

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku

Svatá Ludmila - pracovní listy pro děti

(10.9.2017) 16. září slavíme svátek svaté Ludmily. Nabízíme vám několik pracovních listů k tomuto tématu.

Narození Panny Marie 8. 9.

(7.9.2017) Nejsme loutky v rukou Božích. On má s každým z nás plán, projekt, nabídku, šanci, záměr.

Modlitba sv. Jana Pavla II. k Panně Marii

(5.9.2017) "Fatimské" zasvěcení Panně Marii, které sv. Jan Pavel II. pronesl v roce 1984