11.2. se slaví svátek Panny Marie lurdské a Světový den nemocných.

Svátek Panny Marie Lurdské (11.2.)

11. února 1858 spatřila čtrnáctiletá Bernadetta Soubirousová ve skalní jeskyni „de Massabielle“ poblíž Lurd (Lourdes) ve Francii Pannu Marii. Zjevení se opakovalo do 16. července ještě sedmnáctkrát. K jeskyni, v níž vytryskl pramen vody, přichází od té doby velké množství poutníků, mezi nimi velký počet postižených nejrůznějšími neduhy. Církevně uznaných zázračných uzdravení za sto let (do roku 1959) bylo 58, ale úlevu přinesla tato pouť mnohem většímu počtu lidí. Výzva Matky Boží k pokání probudila v církvi hlubší zájem o modlitbu a službu lásky a podnítila péči o trpící a nemocné. Slavení dnešní památky povolil papež Lev XIII. (1891) a sv. Pius X. ji rozšířil na celou církev (1907). (Se svolením převzato z Breviáře)

Více k tématu: Maria, www.maria.czŽe by se Maria zjevovala v Lurdech? Zdálo se mi to divné...

"Světový den nemocných" (11.2.)

11. únor – den, v němž si církev připomíná zjevení Panny Marie v Lurdech – byl zvolen k oslavě význačné události: Světového dne nemocných.... Světový den nemocných je velkou připomínkou, abychom znovu objevili důležitou přítomnost trpících v křesťanském společenství a stále více hodnotili jejich cenný přínos. Prostému lidskému pohledu se bolest a nemoc mohou jevit jako absurdní skutečnosti: když se ale člověk dá osvítit světlem evangelia, dokáže vyhmátnout její hluboký spásonosný význam. (Jan Pavel II.)

Více k tématu Světový den nemocných:

  • Poselství Benedikta XVI. ke Světovému dni nemocných 2013
  • Nemoc člověku připomíná, že život není v jeho moci Při četbě evangelií nás zaujme velký počet nemocných, s nimiž se Ježíš při svém působení setkával. Vidíme, že Ježíš se k potřebnému člověku sklání s pochopením a soucitem. Své poslání vyjadřuje slovy: „Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní“ (Mk 2,17).
  • Nemoc dosvědčuje, že pravý život není tady (Benedikt XVI.) Mnozí zdraví lidé mají často tendenci vytlačovat nemocné osoby ze středu pozornosti a považovat je za obtíž a problém pro společnost.
  • Pastorační péče o nemocné - Malá příručka pastorační péče o nemocné je určena všem, kdo pomáhají nemocným křesťanům na jejich cestě nemocí a na jejich cestě k Bohu. Jsou psány spíš pro laiky, tedy neobsahují to, co se specifickým způsobem.
  • Navzdory těžké nemoci přinesl skvělé plody: Georg Friedrich Händel Po prodělané těžké nemoci - mrtvici se Händel dostal na pokraj zhroucení a ochrnula i jeho tvůrčí síla. Jednoho dne mu však přišla nabídka oratoria s titulem The Messiah - Mesiáš. Už úvodní slova Comfort me („Posilni mě, utěš mě“) zněla Händelovi jako Boží hlas vstupující do temnoty jeho života.
  • Nebojte se nemocných! Potřebují vás! (článek) - Je hodně nemocných, kteří zůstávají osamoceni ‒ jejich přátelé je opustí, protože se nemocných bojí. Nebojte se jich! Právě toto vzdálení v nás nemocných probouzí obavy. Ale když jsou ostatní nablízku, stojí po našem boku, kladou nám ruku na rameno a říkají: „Uvidíš, že to zvládneš!“, pak vám to dává sílu žít. 
  • Karmelitka, která pomýšlela na sebevraždu Hrdá, poněkud bouřlivá a cholerická dívka Alžběta Catezová vstoupila ve věku 21 let do karmelitánského kláštera. Pro její život bylo klíčové setkání s P. Valléem, který ji pomohl pochopit vazbu mezi vírem lásky, který zakoušela ve své duši, a tajemstvím Trojice: „Celá Nejsvětější Trojice je ve tvé duši.“ Její mladý život ukončila velmi krutá nemoc, se kterou Alžběta bojovala fyzicky, dušeně i duchovně.
  • Má nemoc a utrpení nějaký smysl? Nemá! Datum světového dne nemocných připadá na 11. únor. Tedy období vrcholící zimy, kdy je organismus po zimě vyčerpaný a více zranitelný (alespoň na severní polokouli). A zároveň je 11. únor svátkem „Panny Marie z Lurd“, kde se setkávají nemocní z celého světa.