Francie. Zdálo se, že skauting vyšel z módy. V posledním desetiletí však zažívá dynamický rozvoj, píše francouzský katolický deník La Croix. Ve třech katolických organizacích se počet členů zvýšil o 30 procent a v nejmladší věkové skupině se téměř ztrojnásobil. Katolických skautů je ve Francii téměř 150 tisíc. Letos v létě pořádají 2,5 tisíce táborů. Jak říká Marie Mullet-Abrassart, vůdkyně jedné z organizací, v posledních čtyřech letech je zájem tak velký, že na něj skauti nedokáží odpovědět.

Audrey Rouger, socioložka, která se zabývá skautingem ve Francii, poznamenává, že toto hnutí dokázalo obnovit svůj obraz a představuje se jako škola života, v níž je možné získat dovednosti nezbytné v profesním životě. Skauting učí samostatnosti i spolupráci, realizaci daného projektu, a také vystupování ve veřejném prostoru. A rodiče hledají pro své děti taková prostředí, v nichž se mohou rozvíjet.

Jak dodává Michel-Henri Faivre, vůdce francouzské větve Skautů Evropy, nové docenění skautingu je rovněž reakcí na nedostatky současného modelu společnosti, s jeho tendencí k přehnané opatrnosti vůči dětem a mladým lidem. Skauti se naopak učí samostatnosti a dostávají jinou výchovu než ve škole a v rodině, jejich vychovateli jsou jiní mladí. Nabízí se jim prostor svobody, dobrodružství a návrat k přírodě. Katolický skauting se dnes osvědčuje také jako místo předávání víry. Mnohé rodiny potvrzují, že se mu to daří lépe, než jiným církevním institucím, říká Michel-Henri Faivre.

Skauting se dočkal ocenění také v rámci příprav na letoší biskupskou synodu. Během prezentace francouzských odpovědí na předsynodální anketu vyšlo najevo, že skauting je ve všech diecézích této země považován za nejpružnější formu pastorace mládeže.