Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Otřesné poměry na ostrově Molokai pro malomocné

Damián de Veuster (1840–1889) byl belgický kněz, který se dobrovolně vydal sloužit malomocným na ostrově Molokai (Havaj). Na malomocenství tehdy neexistoval lék, nemocní byli na ostrov vyhošťováni, aby se zamezilo šíření nemoci. Kdo byl na ostrov vyhoštěn, věděl, že tady už zemře. Poměry tu panovaly otřesné: Mnozí nemocní vedli nevázaný život podle hesla: „Jezme, pijme, hodujme, vždyť zítra zemřeme.“ Panovalo tu právo silnějšího. Vláda z Honolulu sice do kolonie posílala jídlo, na lékaře či nemocnici ale jaksi pozapomněla, natož aby řešila duchovní péči o nemocné.

P. Damián na ostrově zavedl snesitelné podmínky

Otec Damián de Veuster žil na ostrově Molokai šestnáct let, než se sám nakazil a nemoci podlehl. Postupně získal spolupracovníky, vybudoval tam kostel, vodovod, dřevěné domky, nemocnici, dva sirotčince. Snažil se obyvatele smysluplně zaměstnat, založil pro ně i pěvecký sbor a kapelu. Mnohé přivedl ke křesťanské víře, protože nekázal jen slovy, ale hlavně svým životem.

V budově Kongresu USA ve Washingtonu stojí socha P. Damiána de Veuster

Roku 1995 byl Damián de Veuster Janem Pavlem II. prohlášen za blahoslaveného a Benedikt XVI. jej roku 2009 připočetl k zástupu kanonizovaných svatých. Diváci vlámské televize VRT ho nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob. Je patronem lidí stižených malomocenstvím a nemocí AIDS. Jeho socha stojí před vládní budovou v Honolulu - hlavním městě Havajských ostrovů, ale i v budově Kongresu USA ve Washingtonu.

Odkazy k tématu:

  • Bezútěšná situace v kolonii malomocných na ostrově Molokai před rokem 1873 (KT)
    Krádeže, znásilňování, právo silnějšího, chybějící zdravotní péče. Takto bezútěšně vypadala situace v kolonii malomocných na havajském ostrově Molokai před rokem 1873. „Tehdy se pojednou otevřelo nebe a seslalo jim (malomocným) člověka – patera Damiána. Jeho příchodem nastala úplně nová éra,“ píše ve své knize Otec malomocných a Molokai slovenský autor žijící ve Vídni Peter Žaloudek. Kdo se s životem belgického kněze Damiána de Veuster seznámí blíž, nebude pokládat Žaloudkova slova za nadnesená. Peter Žaloudek se zdejší kolonii malomocných věnoval osm let, prozkoumal řadu archivů, Havaj i osmkrát navštívil. 

     
  • Saint Damien de Veuster - na webu havajské diecéze Honolulu (EN)
    Damien was in love with the Lord
     
  • St Jozef Damien De Veuster (1840-1889) - Biography (Vatican.va)
    Damien was above all a Catholic missionary. Fr Damien is known today as a hero of charity because he identified so closely with the victims of leprosy.
     
  • Kdo je největší Belgičan? (Naše rodina)
     
  • Dostupná literatura o osobě sv. Damiána de Veuster:

Otec malomocných
a Molokai

Po stopách P. Damiána
de Veuster
Peter Žaloudek


 

Otec vyhoštěných

Svatý Damián de Veuster
Wilhelm Hünermann