Raduj se, když tě zarmoutí ten, koho miluješ protože očišťuje tvou duši, činí ji krásnou, jemnou... - archív citátů

23. 2. 2005

Zemřel don Luigi Giussani - zakladatel hnutí Comunione e Liberazione

Milano. V noci na dnešek zemřel ve svém milánském bytě Don Luigi Giussani, zakladatel hnutí Comunione e Liberazione. 82-ti letý kněz, jeden z předních exponentů katolické církve v Itálii, zemřel na následky těžkého zápalu plic, který jej v minulých dnech postihl. Jak oznámil vatikánský tiskový mluvčí, Navarro-Valls, Pohřebním obřadům ve čtvrtek 24. února v Milánské katedrále bude jménem Svatého otce předsedat děkan kardinálského sboru, kardinál Joseph Ratzinger.
?V pevné naději na vzkříšení, skrze bolest odloučení poznáváme v donu Giussanim otce více než kdy jindy ? píše za vedení hnutí Comunione e Liberazione don Júlian Carrón. - Nyní kontempluje Přítomnost Ježíše Krista, kterého nás po celý život učil znát a milovat jako základ všech věcí a všech vztahů.? Prohlášení vyzývá komunity Comunione e Liberazione, aby sloužily eucharistii na poděkování za život dona Giussaniho.

Luigi Giussani se narodil 15. října 1922 v Desiu nedaleko Milána v rodině uměleckého truhláře a restaurátora, Beniamina a jeho ženy Angely. Později rád vzpomínal na atmosféru lidské úcty, která panovala v jeho rodině, i na rovnováhu mezi výchovou srdce a rozumu, o níž jeho rodiče usilovali. Už v deseti letech Luigi vstoupil do nižšího semináře a v teologických studiích později pokračoval na venegonské teologické fakultě.
Léta studií byla pro seminaristu obdobím intenzivního hledání a objevů nových horizontů. Sílilo v něm přesvědčení, že vrcholem všech nejvyšších lidských výpovědí je - byť nevědomky vyjádřené ? proroctví o Kristově příchodu. Nachází je v četbě Leopardiho, v hudbě Beethovena a Donizettiho. Don Giussani pak bude vychovávat své žáky a následovníky v linii této hluboce založené estetiky. Zdůrazňoval, že životné estetické vnímání je prvním znamením správného ontologického zakotvení, jak to ukazuje zdravá katolická a pravoslavná tradice.
Po skončení studií, don Giussani učil několik let ve svém mateřském semináři. Jeho první známý spis z roku 1951 se věnuje pohledu protestantů a pravoslavných na dogma o Nanebevzetí P. Marie (Attegiamenti protestanti e ortodossi di fronte al dogma dell´Assunta). Jako profesor na milánském gymnásiu ?Giovanni Berchet? sepsal studii ?Náboženský smysl?, která se stala programovou prací o šíření evangelia mezi mladými. Roku 1954 zakládá organizaci Studentské mládeže (Gioventù Studentesca), která se stala základem hnutí Comunione e liberazione.
V prvních letech pontifikátu Pavla VI. milánský arcibiskup, kardinál Giovanni Colombo, který byl Giussaniho profesorem v semináři, přesvědčil mladého kněze k odjezdu na studijní pobyt do Spojených Států. Plánované dva roky se zkrátily na šest měsíců.
Hnutí Comunione e liberazione vzniká na přelomu let 1968-69. Klade si za úkol obnovit obnovu křesťanského života, který proniká každý okamžik lidské existence. V kontextu hnutí se formuje mimo jiné významné milánské nakladatelství teologické a náboženské literatury Jaca Book.

Oficiální církevní kruhy z počátku hnutí nadšeného kněze z Milána příliš nedůvěřují. Pavel VI. přijal teprve v roce 1977 skupinu Comunione e liberazione z Florencie. Obrat nastává s volbou Jana Pavla II. Karol Wojtyla ještě jako krakovský arcibiskup znal blízkého Giussaniho spolupracovníka, dona Francesca Ricciho, zakladatele Centra studií pro Východní Evropu (Centro studio Europa Orientale).
V roce 1982 Papežská rada pro laiky oficiálně schválila hnutí <ú>Comunione e Liberazione. V současné době je rozšířeno v 75 zemích světa na pěti kontinentech.

Don Giussani vyučoval na katolické universitě v Miláně do roku 1990. Z jeho hnutí vzešlo mezitím také sdružení věřících ?Memores Domini?, církevně schválené roku 1988, jehož členové se stávají misionáři v různých profesích. Don Giussani byl poradcem Kongregace pro klérus a Papežské rady pro laiky, od roku 1993 vedl ediční řadu křesťanské duchovní literatury (I libri dello spirito cristiano) nakladatelství Rizzoli, a od roku 1997 také ceněnou diskografickou řadu ?Spirito gentil? ve spolupráci s Deutsche Grammophon.

Projevy soustrasti i uznání za životní dílo dona Giussaniho vyjádřili nejen představitelé církve a dalších hnutí, ale také exponenti politického života počínaje italským prezidentem, Carlem Azegliem Ciampim, a premiérem Silvio Berlusconim. U našeho mikrofonu je novinář Renato Farina, blízký přítel dona Giussaniho a autor poslední knihy rozhovorů se zakladatelem hnutí Comunione e Liberazione:

?Smrt dona Giussaniho nás ujišťuje, že smrt není posledním slovem o našem životě, že milosrdenství je silnější. To nás učil don Giussani, zvláště v posledních letech. Ruku v ruce s jeho stárnutím rostlo jeho vnitřní mládí. Stále zřetelněji v něm byl vidět Kristův pohled. My dnes víme, že tento náš otec je více než kdy dřív nablízku Tomu, kterého nám ukazoval jako základ všeho života. Mimo jiné dojímá i skutečnost, že jeho smrt nadešla ve svátek Katedry sv. Petra. Všiml si toho okamžitě don Julián Carrón, který u něj byl když umíral, ve 3 hodiny a 10 minut ráno. Zemřel pokojně, to může utěšit ty, kdo ho měli rádi.?


***

Se svolením převzato z: webu české sekce Vatikánského rozhlasu

Čtení z dnešního dne: Sobota 24.3.

Ez 37,21-28; Jan 11,45-56

Komentář k Ez 37,21-28: Úryvek mohu číst jako zaslíbení církve, společnosti bez hranic. Jako nového, osvobozeného národa. On je schopný oživit i to, co se nám zdá již mrtvé…

Zdroj: Nedělní liturgie

Divine Attraction, Nomads + Natives a Mate.O/TU dalšími hosty letního festivalu UNITED

Divine Attraction, Nomads + Natives a Mate.O/TU dalšími hosty letního festivalu UNITED
(19. 3. 2018) Festival UNITED naplňuje každý srpen valašský Vsetín. Kromě zahraničních kapel Christafari a LZ7 teď přibývají...

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2018) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží...

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2018) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se...

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2018) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má...

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2018) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za...

Velikonoce s mladými komunity Emmanuel v bavorském Altöttingu

Velikonoce s mladými komunity Emmanuel v bavorském Altöttingu
(13. 3. 2018) Pět dní plných zajímavých témat, neuvěřitelné bohoslužby, setkání s pětistovkou mladých z celé Evropy, cool velikonoční...