Internet je médium prakticky neregulované, neregulovatelné, necenzurované, necenzurovatelné a decentralizované. Ten, kdo má přístup k internetu, má možnost prezentovat sebe a své myšlenky prakticky bez regulace a cenzury. Internet nabízí bezbřehý výběr informací a názorů. Je to skladiště, skládka informací.
Prezentují se tam jak informace, které mají nějakého garanta, tak i informace, které nejsou nikým garantované, nebo jsou jakýmsi koncensem řady názorů řady lidí. Tak např. v oslavované encyklopedii Wikipedie není vlastně žádná uvedená informace někým garantovaná. Každý tam může jako encyklopedické heslo uvést i naprosto zmýlený názor. Od toho pak vznikl pojem: "wikirealita" - neboli jakási subjektivní realita... Je tedy třeba:

1/ umět vybírat
2/ nabízet dobré a kvalitní materiály (kvalita x kvantita)

- "Na internetu se dá najít opravdu "všelicos", co může "posloužit" katechezi různým způsobem. Je třeba rozlišovat kvalitu materiálů a jejich použití podle typu katecheze, případně pro vyučování náboženství. Ta kvalita je opravdu různorodá a nejvíce se to týká práce s biblickými texty, přístupu ke svatým v katechezi apod. To je závislé na tom, jak chápeme identitu katecheze a identitu vyučování náboženství a jak jsou jejich autoři kompetentní. Vzhledem ke zkušenostem z praxe na tomto rozlišování účelu a kvality pomůcek velmi záleží. To je také jeden z důvodů, proč vznikl časopis "Cesty katecheze". Toto rozlišování není v naší církvi samozřejmostí." (Z poznámky Marie Zimmermannové)

Osnova setkání s katechety:
- Vzájemná informace o zkušenostech využívání internetu.
- Pastorační projekty ze skupiny www.vira.cz
- Jak využívají internet některá katechetická a pastorační centra. Reakce některých center na zaslaný dotazník o využívání internetu.
- Zajímavé a užitečné odkazy

Podklady semináře na celostátním kongresu katechetů 28.10.2009 Kroměříž

Celý dokument: "Katechetické a pastorační podklady na internetu" je ke stažení zde