Navigace: Tematické texty R RodinaDelší texty Bůh dokáže proměnit těžkosti v rodině na zázrak (papež František)

Bůh dokáže proměnit těžkosti v rodině na zázrak (papež František)

Guayaquil: „Bůh se vždycky přibližuje těm, kteří zůstali bez vína a mají k pití pouze sklíčenou mysl.“ S odvoláním na biblický příběh o svatbě v Káni galilejské to řekl papež František během mše svaté v ekvádorském městě Guayaquil. V tamějším parku Samanes, který je s rozlohou 379 hektarů třetím největším parkem Latinské Ameriky, se mše zúčastnilo více než milion lidí. V kázání se papež obrátil především k rodinám.

Když se láska vytratila

Víno z příběhu o svatbě v Káni symbolizuje podle papeže radost, lásku a hojnost. Je však mnoho těch, kteří v rodinách tuto radost ztratili: „Kolik jen našich mladistvých a mladých vnímá, že se jejich domům tohoto vína už dlouho nedostává! Kolik jen samotných a sklíčených žen si klade tuto otázku, když se láska z jejich životů jakýmsi nedopatřením vytratila. Kolik jen starých lidí cítí, že jsou vyloučeni z rodinných oslav, osamoceni kdesi v koutě a bez každodenní stravy lásky od svých dětí, vnuků a pravnuků. Tento nedostatek vína může být také důsledkem chybějící práce, nemoci a problémů, s nimiž se naše rodiny v celém světě potýkají, řekl František.

Vložit rodiny do Božích rukou

Jako v Káni galilejské upozornila Maria na nedostatek vína a s důvěrou se obrátila k Ježíši, podobně může pomáhat i současným rodinám svěřit se do Božích rukou. Maria „dovedla přetvořit stáj na Ježíšův příbytek několika nuznými plénkami a spoustou něhy (…). Ona nás učí svěřovat naše rodiny do rukou Božích, modlit se a živit tak naději, která nám ukazuje, že naše starosti jsou také Božími starostmi,“ uvedl římský biskup.

Rodina je nebližší nemocnicí

Podle Františka ukazuje Maria skutečnost, že kritériem pravé lásky je služba. Papež také zopakoval tři slova, která jsou pro rodinu životně důležitá, a o nichž hovořil již v rámci svých středečních generálních audiencí: „smím?“„děkuji“ a„promiň“.

Rodina je také prvotním místem, kde probíhají sociální služby: „Rodina je nejbližší nemocnicí, když někdo onemocní, ostatní o něho pečují, dokud to jde; rodina je první školou pro děti, nezbytnou oporou pro mládež a nejlepším útulkem pro staré. Rodina je obrovské sociální bohatství, nemůže ji nahradit žádná jiná instituce, je nutno jí pomáhat a zvelebovat ji, aby se nevytratil správný smysl služeb, které společnost občanům poskytuje,“ řekl papež, podle kterého je rodinné společenství také malou církví, která předává „Boží něhu a milosrdenství“.

Bůh dokáže přeměnit slabost v zázrak

V rodinách dochází k zázrakům s tím, čím kdo je a má k dispozici. František poukázal na skutečnost, že v Káni galilejské byla voda později proměněná ve víno nalita do nádob určených k rituálnímu očišťování, tedy do „míst, kde všichni odkládají svůj hřích, v tom nejhorším místě“. Avšak právě zde se má projevit Boží milost a způsobit zázrak. I rodině se proto „nic neodepisuje“.

V této souvislosti vyzval papež František k zintenzivnění modliteb za biskupskou synodu, která se bude na podzim věnovat rodině: „Těsně před zahájením Jubilejního roku Milosrdenství pořádá církev řádné zasedání biskupské synody věnované rodinám, aby uzrálo pravé duchovní rozlišování, nalezla se konkrétní řešení a poskytla se pomoc v mnoha těžkostech a vážných výzvách, kterým dnes musí rodina čelit. Vybízím vás, abyste zintenzivnili svoje modlitby na tento úmysl, aby dokonce i to, co se nám jeví nečistým, pohoršuje nás či děsí, Bůh nechal projít svojí hodinou a proměnil v zázrak.“

Šeptejte si to a věřte: To nejlepší víno přijde

V závěru své promluvy komentoval papež biblický verš, podle kterého pili hosté na svatbě nakonec to nejlepší víno. To, co je nejlahodnější, nejhlubší i nejkrásnější podle něj rodina teprve dostane: „Přijde čas okoušení každodenní lásky, kdy naše děti znovu objeví prostor, který sdílíme, a staří budou mít podíl na každodenních radostech. To nejlepší víno je v naději a dostane se každému, kdo má odvahu mít rád. A v rodině musí být odvaha mít rád, musí být odvaha milovat!“

František také vyzval k napodobování Marie na svatbě v Káni v její důvěrné modlitbě, jednání i otevřenosti srdce. Bůh pak podle něj zvlášť upřednostňuje ty, kdo si uvědomují, že rozbili všechny své džbány: „A toho nejlepšího vína se bude dostávat, i kdyby všechny možné ukazatele a statistiky říkaly opak. Nejlepší víno se dostane těm, kteří se dnes dívají na to, jak se všechno hroutí. Šeptejte si to a věřte: to nejlepší víno přijde, šeptejte to každý ve svém srdci: "To nejlepší víno přijde!". A šeptejte to zoufalým a znechuceným. Mějte trpělivost, mějte naději, čiňte to jako Maria: modlete se, jednejte a otevírejte srdce, protože to nejlepší víno přijde. Bůh se vždycky přibližuje těm, kteří zůstali bez vína a mají k pití pouze sklíčenou mysl. Ježíš upřednostňuje to nejlepší víno pro ty, kteří si z toho či onoho důvodu nyní uvědomují, že rozbili všechny svoje džbány,“ řekl papež František během mše v ekvádorském Guayaquilu.

Text promluvy papeže Františka v plném znění naleznete na webu Vatikánského rozhlasu.

(zdroj a citace: Vatikánský rozhlas; foto: CNA / Joaquín Peiro Peréz)

Autor: Ondřej Mléčka TS ČBK


Čtení z dnešního dne: Pátek 19. 4.

1. čtení – Sk 9,1-20; Evangelium – Jan 6,52-59

Komentář k Jan 6,52-59: Na realistické a rozumářské námitky odpovídá náš Pán konkrétně. Ale zároveň i přímo básnicky! Prolínání mého života s životem Božím je tak přirozené…

Zdroj: Nedělní liturgie

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Týden modliteb za duchovní povolání

(15. 4. 2024) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2024) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2024) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery
(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická Státní bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte poutní dům Lomec

Podpořte poutní dům Lomec
(10. 4. 2024) Malé poutní místo Lomec se nachází nedaleko jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…