Navigace: Tematické texty Č ČlověkKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Uvedení do víry (Walter Kasper)

Citáty z knihy: Uvedení do víry (Walter Kasper)

Boží království znamená, že Bůh činí svou věc věcí člověka a věc člověka svou věcí. (47-48)


Avšak co je to spása? Co máme na mysli, když mluvíme o vykoupení? Když Písmo mluví o milosti a spáse, používá velkého množství pojmů a obrazů, aby popsalo skutečnosti spásy z nejrůznějších stran: život, světlo, pokoj, svoboda, smíření, ospravedlnění, posvěcení, vykoupení, království, láska, naděje, radost atd. Písmo se tedy vůbec nesnaží vtěsnat skutečnost spásy do jediného abstraktního pojmu nebo do jedné dogmatické definice. Vychází naopak ze zcela konkrétních zkušeností a situací: nemoc, nebezpečí smrti, zajetí, služebnost, spor, ve kterých je zjevné, jak je naše existence žalostná. Člověk v nich zakouší, že nepatří plně sám sobě, že je odcizen sobě a svému světu a že je zaprodán moci a silám, jejichž pánem se sám nemůže stát. V této nouzi se obrací na Boha, neboť spásou, záchranou člověka nejsou dary milosti oddělené od Boha, nýbrž Bůh sám (sr. Iz 12,2; 34,4 a jinde). Pro uvedené obrazy a pojmy je proto příznačné, že neoslovují člověka pouze v jeho duchovní, čistě vnitřní a osobní dimenzi, nýbrž mají na mysli celého člověka a zahrnují také jeho tělesnou a veřejnou dimenzi. Vůbec tedy nejde o nadpřirozeno, jež by bylo možno přesně oddělit od toho, co je přirozené. Jde naopak o překonání nejrůznějších odcizení, která berou svobodu naší existenci, a o skutečnost autentické a naplněné existence. Jde o zdravé a plné bytí člověka v jeho světě a spolu s ním. (1OO-1O1)


Existují odcizení, která jsou dána konstitutivně s lidskou skutečností. Jsou dána spolu s konečností člověka, a proto také nemohou být člověkem odstraněna. Naopak každý pokus konečného člověka chopit se sám řízení celku a chtít tak sám uskutečnit neporušené a šťastné bytí by se nutně stal totalitním a vedl by k násilí. Chtít disponovat spásou a chtít ji sám vytvořit by mohlo vést pouze k neštěstí nejhorší tyranie. Spása je proto nutně veličinou vymykající se jednotlivci i společnosti. Překlenutí trhliny procházející celou skutečností může vyjít pouze od veličiny, která obepíná a sjednocuje celek, aniž ho znásilňuje. To však je bytostné určení absolutna. Obepíná všechno jednotlivé, a přece je činí svobodným v jeho samostatnosti.
(Walter Kasper: Uvedení do víry, Řím, Křesťanská akademie 1987, s. 106)


Témata: Člověk

Čtení z dnešního dne: Středa 24. 4.

1. čtení Sk 12,24 – 13,5a; Evangelium Jan 12,44-50

Komentář k Sk 12,24 – 13,5a: Boží slovo se i dnes „šíří a rozrůstá“. Prosme za církev, aby měla cit k vkládání rukou a k vysílání hlásat!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…