Navigace: Tematické texty P Příběhy ke katecheziO uzdravení Příběh o obrácení - mniši ze slavného kláštera

Příběh o obrácení - mniši ze slavného kláštera


Na jednom vrchu na Západě stál slavný klášter. Žilo v něm mnoho mnichů a mnoho poutníků tam přicházelo na návštěvu. Klášter byl velmi bohatý na povolání a byl známý zejména svými liturgickými slavnostmi.

Ale postupně začala sláva a popularita tohoto kláštera upadat. Už nepřicházeli mladí žádat o přijetí do kláštera a rok co rok se snižoval i počet mnichů, kteří v něm žili. Liturgické slavnosti ztratily svůj lesk a také počet poutníků klesal.

Představený kláštera a mniši byli nešťastní. Představený se proto rozhodl svolat všechny mnichy, aby se pokusili najít příčinu úpadku. Ale nemohli přijít na důvod, proč to tak je, a proto vyslali představeného, aby navštívil moudrého muže.

Představený našel velmi moudrého muže a předložil mu problém kláštera. Ptal se ho: “Co se stalo? Co máme dělat?” Muž odpověděl: “Dej mi pár dnů na rozmyšlenou a potom si přijď pro odpověď.”

Představený několik dní počkal a pak si přišel pro odpověď. Muž řekl jen několik slov: “Důvod úpadku kláštera je velmi jednoduchý. Jeden mezi vámi je Mesiáš v přestrojení a vy jste ho nepoznali.”

Představený se vrátil do kláštera, shromáždil všechny mnichy a odevzdal jim odpověď, kterou mu mudrc dal: “Jeden z nás je Mesiáš.” Všichni se začali usmívat, dívali se jeden na druhého a v duchu si říkali: “Jak je to možné? Kdo z nás je Mesiáš? Jsi to snad ty, tvrdohlavče? Snad to jsi ty, který všechny pomlouváš? Nebo jsi to ty, který jsi nervózní a agresivní?”

Když nad tím takto přemýšleli, usmívali se nad odpovědí, kterou jim mudrc dal a nebrali ji vážně. Ale představený jim řekl: “Vy jste to nepochopili. Mudrc nás upozornil na jeden detail: Mesiáš mezi námi je v přestrojení, takže se může skrývat pod maskou zlostného nebo žárlivého mnicha a může působit i dojmem zločince. Vždyť se v evangeliu říká, že při posledním soudu se spravedliví, kteří budou stát po Ježíšově pravici, zeptají: ‘Pane, kdy jsme tě viděli a kdy jsme ti posloužili?’ A Ježíš jim odpoví: ‘Když jste přišli do vězení, abyste navštívili zločince, to mě jste navštívili.’ Pokud se Mesiáš může přestrojit i za zločince, proč by nemohl být jedním z nás?”

Když to mniši slyšeli, začali nad tím přemýšlet. Začali se dívat jeden na druhého a uvažovali: “Co když právě on je Mesiáš?” A když se navzájem požádali o nějakou službu a někdo nebyl ochoten ji udělat, najednou se ptali: “Co když právě on je Mesiáš?”

Když se dívali jeden na druhého, jako by ten druhý byl Mesiáš, začaly se jejich postoje měnit. V klášteře zavládl pokoj a rozkvetla v něm láska. Mniši si začali vážit jeden druhého, pomáhali si a navzájem si sloužili. Když mladí lidé viděli mezi mnichy lásku, opět přicházeli a žádali o přijetí do kláštera. Mniši znovu sloužili slavnou liturgii a také poutníci přicházeli a navštěvovali klášter. Tajemstvím úpadku kláštera byl nedostatek lásky.

Všechno se změnilo, protože mniši v každém člověku, v každém bratrovi začali vidět Mesiáše.



Se svolením zpracováno podle knihy:

 Elias Vella, Ježíš - lékař duše i těla,
kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství
www.kna.czwww.ikarmel.cz
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

 

"Příběhy pomáhají s katechezí"
Příběhy ke katechezi“ vznikly z potřeby rychle a účinně najít vhodný příběh k určitému tématu, který chceme sdělit druhým. Povídky jsou sesbírány v rámci Arcidiecézního katechetického střediska v Praze. Ve spolupráci s webovým portálem Pastorace.cz mohou sloužit širokému spektru uživatelů. Všechny povídky jsou zveřejněny s laskavým svolením vydavatelů. Rozdělení: dle témat / seznam jednotlivých příběhů.

Obrácení, pokání
Co je a co není obrácení (Benedikt XVI.)
Co NEznamená obraťte se (Vojtěch Kodet)
Co je pokání ?! (dle J. Skoblíka)
Můžeš se obrátit, i když to již mnohokrát nevyšlo... (Raniero Cantalamessa)
Nabádejte druhé, aby činili pokání :-)
- Rejstřík: Obrácení, obrácení, pokání, obrácení, uzdravení, pokání, obrácení
Obrácení (pokání) na webu vira.cz

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.