Navigace: Tematické texty P PráceTexty na nástěnky / Práce r. 2005 (nic se nedaří..., shon je násilím - dle: Stinissen Wilfrid)

r. 2005 (nic se nedaří..., shon je násilím - dle: Stinissen Wilfrid)

Ve wordu je text ke stažení zde



NIC SE NEDAŘÍ…

Jsme bezmocní


Učedníci jsou sami na moři daleko od břehu a zápasí s vlnami proti větru, vypráví svatý Matouš (14,24). Nedokážou si poradit, chybí jim Ježíš. Evangelium nám často ukazuje, že se nic nedaří,
není - li přítomen Pán. V okamžiku, kdy se objevuje, sítě se naplní tak, že člun jde téměř ke dnu (Lk 5; Jan 21).

Neboť beze mne nemůžete činit nic, prohlašuje Ježíš (Jan 15,5). Chce tím říct, že nelze vykonat nic podstatného, co by mělo trvalejší charakter. Vnější a povrchní věci zvládáme poměrně snadno: pracujeme, jíme a spíme, aniž potřebujeme nějakou zvláštní pomoc od Boha. Jakmile jde ale o to, kvůli čemu jsme byli stvořeni a co dává všemu smysl a hodnotu, především o lásku, jsme bezmocní.

Bůh je láska. Dokud se neotevřeme tak, aby nás naplnil, vyjdou všechny naše pokusy milovat naprázdno, ale všude tam, kde opravdu existuje láska, je i On. Čím jsme přístupnější, tím patrnější je na nás jeho láska. Chceme-li životem v lásce, zbývá nám jediná cesta: stále více důvěřovat Bohu a přijímat ho, stále více mu dovolovat, aby „zůstával s námi“.






SHON JE NÁSILÍM

Každý má svůj rytmus


Shon je násilím. Každý člověk má svůj přirozený rytmus. Toužíme-li se harmonicky rozvíjet, je důležité, abychom se tomuto tempu přizpůsobili. Dozajista se tu a tam octneme v situaci, kdy ho budeme nuceni zvýšit. Za normálních okolností bychom však měli být ke svému přirozenému rytmu vnímaví.

Uspěchaný člověk nikdy neposkytne svým činům čas dozrát. Proto jsou mnohdy nakonec prázdné a nenesou dobré ovoce. Ukvapené činy jsou „chrleny“ takřka násilím, zatímco člověk žijící v souladu se svým rytmem umožní svým činům rodit se v pokoji a z hloubi. Všichni se můžeme snažit překonat svůj sklon k uchvátanosti. Přestože nám vnější podmínky vnucují rychlé tempo, lze si tu a tam udělat přestávku na to, abychom nabrali sil a znovu nalezli sami sebe, svůj rytmus a snad také Boha. Nejlepším způsobem takové pauzy je okamžik vnitřní modlitby. V ní nalézáme Stvořitelův rytmus!

Tím, kým máme být, se můžeme stát pouze za předpokladu, že zachováme tempo, které nám určil Bůh.


Čtení z dnešního dne: Pátek 29. 3., Velký pátek - Památka umučení Páně

1. čtení - Iz 52,13 – 53,12; Žl 31; Evangelium - Jan 18,1 - 19,42

Komentář k Iz 52,13 – 53,12: Radostná zvěst, která probleskuje ze Starého zákona! Kéž se dostane k trpícím kdekoli na naší planetě!

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.