Navigace: Tematické texty A Askeze (odříkaní, cvičení)Krátké texty, citáty Různé

Různé

V biblické výpovědi se láska k bližnímu poměřuje láskou k sobě. Jednostranná náboženská výchova v duchu nezištnosti kvůli Bohu výkonu přehlíží, že jen člověk, který má rád sebe, může být nesobecký a nezištný. Musí vybudovat vlastní já. //Taková výchova může být důvodem "přibývajících narcistických a individualistických seberealizačních tendencí naší doby".
//Pozor na jednostranné zdůrazňování sebeodříkání a na absolutizování nezištné lásky!// Z toho se odvíjí mravní zásada: "Miluj svého bližního nade všechno, jen ne sám sebe." Je to zfalšování hlavního přikázání lásky: "Miluj svého bližního jako sám sebe."
(Karl Frielingsdorf: Falešné představy o Bohu Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří 1995, 131)

+

Askeze se spokojí se systematickým umrtvováním a ovládáním naší přirozenosti. Oběť dělá něco více: nabízí naši přirozenost a všechny její schopnosti Bohu. Sebezápor, který je pravdivě nadpřirozený, se musí snažit nabídnout Bohu to, co jsme si odřekli. Dokonalost křesťanského odříkání je v naprostém nabídnutí se Bohu, ve spojení s obětí Krista.
(Thomas Merton: Žádný člověk není ostrov, Krystal OP, Praha 1995, 63)

+

Toto odříkání a obnažení není v podstatě nic jiného než rub lásky: obracíme se k Bohu a tím se automaticky odvracíme sami od sebe a od stvořených věcí. "Milovat Boha je," podle Jana od Kříže, "kvůli Bohu vynakládat své síly na účinné osvobození ode všeho, co není Bůh" (Výstup II,5,7). Ještě zřetelněji to vyjadřuje Terezie z Avily: "Nemyslím, že úplné odevzdání spočívá ve fyzické askezi, nýbrž spíše v tom, že duše se bezvýhradně oddává dobrému Ježíši, našemu Pánu, neboť v něm nachází všechno, a proto zapomíná na všechno ostatní" (Cesta 9,5)
(Wilfrid Stinissen: Cesta vnitřní modlitby, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1995, 14)

+

Učte děti odříkání, aby byly lépe připraveny na lásku.
(Elmar Gruber: Děti se ptají na Boha, Portál, Praha 1994, 57)

+

Církev před Koncilem se spokojovala s řadou postních příkazů, aniž se zabývala smyslem a cílem postu. Z množství příkazů vyplynulo právě tak veliké množství dispenzí. Ztratilo se však přitom pochopení pro hodnotu postu.
Zkušenosti rané církve nám pomohou nově chápat půst jakožto výraz naší víry a jako způsob modlitby; jako modlitbu tělem i duší.
(Anselm Grün, OSB: Půst, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1995, 4)

+

Kříž tě nenutí, aby sis odpíral potěšení, požitek, ale abys podřídil potěšení Boží vůli, aby sis ho dopřával a prožíval ho v poslušnosti k jeho slovu a k zákonu, který on dal ne proto, aby člověku potěšení pokazil, ale aby ho uchránil od bolesti a smrti. Aby prostřednictvím malých radostí, které potkává na své cestě, zatoužil po radosti, jež nekončí.
(Raniero Cantalamessa: My kážeme Krista ukřižovaného, Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1996, 130)


Čtení z dnešního dne: Pátek 26. 4

1. čtení Sk 13,26-33; Evangelium Jan 14,1-6

Komentář k Sk 13,26-33: Pavel hlásá „radostnou zvěst“ o zaslíbeních, která se splní i na nás! Nezevšednělo mi Kristovo učení – nekladu důraz jen na soubor návodů, jak se chovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…