Navigace: Tematické texty H Hnutí, společenství a křesťanské iniciativy/zatím netříděný/ seznam jednotlivých hnutí Schönstattské hnutí

Schönstattské hnutí

Schönstattské hnutí vzniklo v roce 1914 v Schönstattě (česky Krásné místo) v městečku Vallendar v Německu. Zakladatel, P. Josef Kentenich, zde v malé kapličce spolu se svými žáky bohoslovci uzavřel úmluvu lásky s Pannou Marií.

Během krátké doby se k první skupince přidaly další a dílo se postupně začalo šířit i za německé hranice. Dnes působí v padesáti zemích světa (v naší republice od roku 1939) a z malé svatyňky se stalo vyhledávané poutní místo.

Charizmatickým posláním zakladatele bylo vnést evangelní poselství o dětství vůči nebeskému Otci, jak nás tomu učil Ježíš. V jeho blízkosti zažívali lidé, že Bůh je především milující Otec.

Podstatou naší spirituality je úmluva lásky s Pannou Marií. Co to znamená? Panna Maria nám pomáhá žít křestní úmluvu s Nejsvětější Trojicí. Učí nás poznávat Boží lásku ve velkých i malých událostech, v radostech i bolestech života, tedy praktickou víru v Boží prozřetelnost, a na tuto lásku odpovídat. Modlitbou, dobrou prací, skutky lásky, celým svým životem. Vlastní sebevýchovou chceme růst ve zralou křesťanskou osobnost a tak přispívat k náboženské a mravní obnově světa.

Panna Maria nám pomáhá navazovat a utvářet vztahy k lidem, k práci, radosti i bolesti, ke světu, a tím hlubokému vztahu k Bohu. Tak odpovídá naše spiritualita na potřeby vykořeněného a osamělého člověka dnešní doby. Zakladatel věřil, že každý člověk má v Božích očích nesmírnou cenu a podle své originality také specifické osobní poslání. Ke splnění tohoto poslání čerpáme potřebné milosti z našich svatyněk, kde je možné zažít zvláště obdarování třemi milostmi: darem domova, vnitřní proměny a apoštolské plodnosti.

Spiritualita i struktura schönstattského hnutí pomáhá lidem, kteří hledají harmonické rozvinutí celé bytosti, svých přirozených schopností i vztah k Bohu. Toto hnutí je široce rozvětvená duchovní rodina, do které patří kněží, osoby zasvěceného života a široký okruh laiků: rodiny, muži, ženy, maminky, chlapci a děvčata. Členové schönstattského hnutí se ve svém životě orientují na vnitřním postoji P. Kentenicha: “Ucho na srdci Božím, ruku na tepu doby". Připravují různé formy exercicií, duchovních obnov, formačních setkání, přednášek atd. Mají své pole působnosti ve všech oblastech života: ve výchově mládeže, rodin, mužů, žen, kněží, v práci s nemocnými i ve všech povoláních. Mnozí členové se zaměřují na hlubší modlitbu v adoračním okruhu. Vůdčí myšlenka veškerého apoštolátu je vycházet ze života a sloužit životu druhých.

Osvědčeným výchovným a pastoračním prvkem jsou domácí svatyňky. Co to je? Je to místo v bytě nebo v domě, kde je umístěný kříž, obraz Panny Marie a výzdoba, která je různá, podle vkusu a potřeb každého jednotlivce. Toto místo je duchovně napojené na původní svatyňku v Schönstattě. Zde se členové schönsttatské rodiny setkávají s Bohem, Pannou Marií, ale i mezi sebou navzájem. Jsou to místa modlitby, odpočinku, sdělení radostí i starostí, místa načerpání nových sil. Posvátná atmosféra domácí svatyňky ovlivňuje všední život a působí, že je zde domácím i přicházejícím "dobře". Je to centrální místo našich domovů, našich rodin.

Duchovním centrem české schönstattské rodiny je malá kaplička Panny Marie v Rokoli, nedaleko Nového Města nad Metují. V České republice působí sekulární instituty: Schönstatt-Patres, Institut diecézních kněží, Schönstattské sestry Mariiny, Institut schönstattských rodin. Dále pak Schönstattský svaz žen, Svaz rodin a širší okruh děvčat, chlapců, žen, mužů, rodin, maminek, nemocných a kněží. Všichni přijímají Pannu Marii do svého života jako Matku, Vychovatelku a Průvodkyni, ale i jako vzor křesťanského života. Jdeme cestou “s Marií, skrze Krista v Duchu svatém k Otci" (J. Kentenich).

Kontaktní adresy:
Institut Schönsttat-Patres, Mašatova 8, 148 00 Praha 4, tel.: 02 44911148;
Institut Schönstattských sester Mariiných, Nad Koulkou 11, 150 00 Praha 5, tel.: 02 542073


Čtení z dnešního dne: Pátek 29. 3., Velký pátek - Památka umučení Páně

1. čtení - Iz 52,13 – 53,12; Žl 31; Evangelium - Jan 18,1 - 19,42

Komentář k Iz 52,13 – 53,12: Radostná zvěst, která probleskuje ze Starého zákona! Kéž se dostane k trpícím kdekoli na naší planetě!

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.