Navigace: Tematické texty R Různé textySvatý rok milosrdenství Svatý rok milosrdenství (v pražské arcidiecézi)

Svatý rok milosrdenství (v pražské arcidiecézi)

13. března 2015 vyhlásil papež František Svatý otec Rok milosrdenství. Ten začal otevřením Svaté brány v Římě 8. prosince 2015 a bude trvat do 20. listopadu 2016. Kromě Říma se poprvé v dějinách otevřou Svaté brány také na mnoha jiných místech na světě, včetně České republiky. Papež František takto akcentuje velké téma svého pontifikátu: Boží milosrdenství.

Tento „Rok milosrdenství“ je dvacátým devátým Svatým rokem v dějinách. První nastal v roce 1300 za papeže Bonifáce VIII. spontánní reakcí poutníků. Papež tenkrát nakonec vyhlásil, že každých padesát let bude „svatý rok“ s odvoláním na starozákonní předpis milostivého léta (Lv 25,10), kdy se měla vyhlásit svoboda všem zajatcům a otrokům a vrátit vše půjčené. Naposledy Svatý rok proběhl v roce 2000 a další řádný by měl být v roce 2025. 
Duchovní význam této události leží v pojmu „pouť“, tedy cesta za Bohem. Ať již jde o symbol celého našeho života či o putování za konkrétním cílem. Proto se po staletí vydávali poutníci nejprve do Svaté země a následně do Říma k hrobům apoštolů, aby si na těchto posvátných místech vyprosili zvláštní požehnání od Boha.
Proto i tentokrát budeme putovat na posvátná místa, abychom si zde vyprosili odpuštění svých hříchů, získali odpuštění trestů za hříchy (odpustky) a modlili se za Boží pomoc pro naše blízké. Podmínky pro přijetí jsou uvedeny v bule papeže Františka „Misericordiæ Vultus“: vykonat alespoň krátkou pouť do jednoho z jubilejních kostelů; slavit zde svátost smíření a účastnit se mše svaté. Papež ale také žádá, abychom rozjímali nad milosrdenstvím, vyznali víru a připojili modlitbu na úmysly papeže, které nosí ve svém srdci pro dobro církve a celého světa.

Místa Arcidiecéze pražské, kde bude možné získat tyto zvláštní milosti: katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha (otevření Svaté brány 12. prosince 2015 v 10.00), kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech, kostel Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko), Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kostel sv. Matouše v Hrádku u Vlašimi a klášterní kostel Nejsvětější Trojice ve Slaném. V těchto chrámech se otevřou Svaté brány na svátek Svaté rodiny 27. prosince 2015. Posledním místem bude bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře, kde se Brána milosrdenství otevře 29. května 2016 při slavnosti „korunovace“.

Jako zvláštní jubilejní chrám byl vyhlášen i kostel Panny Marie a sv. Benigny (Svatá Dobrotivá) v Zaječově na období 1. července – 31. srpna 2016, kde ale nebude otevřena Svatá brána. Jakýmsi duchovním středobodem pražské arcidiecéze bude kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech, kde bude zvláštní poutní program vždy první pátek v měsíci od 5. února 2016. Ráno v 8.00 zde bude mše svatá, dále také večer v 18.00, po ní krátká katecheze a následná adorace s možností svátosti smíření. Významnou událostí bude také vyslání misionářů milosrdenství papežem či zpovědní čas „24 hodin pro Pána“ (4. – 5. března 2016 v kostele Panny Marie Sněžné, Praha 1). 

V českém jazykovém prostředí se biskupové dohodli nevyužívat pojem „jubileum milosrdenství“, jak to mají v některých jiných zemích, protože nejde o výročí nějakého člověka či události.

(P. Michal Němeček)
Redakčně upraveno


Související texty k tématu:

Milosrdenství

Čtení z dnešního dne: Středa 24. 4.

1. čtení Sk 12,24 – 13,5a; Evangelium Jan 12,44-50

Komentář k Sk 12,24 – 13,5a: Boží slovo se i dnes „šíří a rozrůstá“. Prosme za církev, aby měla cit k vkládání rukou a k vysílání hlásat!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…