Navigace: Tematické texty T TeologieDelší texty Tváří v tvář Kristu (Antonio Donghi)

Tváří v tvář Kristu (Antonio Donghi)

Když se člověk modlí, Bůh jej oslovuje svým neustále se obnovujícím a nepředvídatelným slovem. Pokud se mu křesťan opravdu otevře, pozná svou hříšnost.

Zkoumat se ve světle Božího slova znamená stát tváří v tvář živému Slovu Boha Otce - Ježíši Kristu.

Každé setkání s Božím slovem nás nevyhnutelně přivádí ke Kristu. Pozorné a láskyplné naslouchání biblickému zjevení nás konfrontuje s tajemstvím kříže a uvádí nás do nádherného a zároveň obávaného setkání se Spasitelem. Zde s neobvyklou silou vyvstávají naše hříchy; v hlubinách svého srdce je nyní můžeme konkrétněji rozpoznat a vnímat. Především ale tváří v tvář Kristu ztrácíme obavu pohlédnout do svého nitra, protože víme, že nám Bůh už předem odpustil; a tak se vyznání naší hříšnosti stává zároveň zkušeností Božího odpuštění.

Tento postoj se otiskuje do zpytování svědomí ve světle Božího slova i slova na den a pomáhá nám zachytit úmysly našeho srdce a dobře prožívat každý okamžik, protože na tom závisí kvalita celého našeho života.





Realita vykoupení

Sjednocení všech lidí je založeno na jednotě mezi Ježíšem a Otcem; Ježíš tuto jednotu dovršil na kříži. "Právě na kříži se Ježíš dává poznat jako 'obětovaný, jenž přitahuje', protože v tomto okamžiku nejjasněji zjevuje sám sebe tím, že dovršuje dílo zjevení Otce. Probodený bok je trvalé znamení Ježíšovy identity; skrze ně vidíme Otce a můžeme přijmout Ducha svatého. Tuto pravdu dokáže přijmout pouze ten, kdo se pod vlivem svědectví otevře víře, založí svůj život na vztahu Otce se Synem a přijme jedinečný charakter tohoto vztahu (Ježíš je jednorozený Boží Syn, vtělené Boží Slovo). V této rovině má Ježíšova smrt na kříži zásadní význam: je to oběť, svobodný dar života v poslušnosti Otci z lásky k lidem, a přináší dovršení synovského vztahu, plnou jednotu Ježíše (vtěleného Syna) s Otcem.

Událost kříže je tedy zcela jedinečná a neopakovatelná událost s eschatologickým dopadem: Právě na kříži byl přemožen vládce tohoto světa, právě zde došlo ke sblížení a sjednocení (Jan 12,31-32), právě zde získali věřící možnost vstoupit do vztahu k Otci tak, jak jej na kříži prožil a zjevil Ježíš (vztah jednoty a společenství). Kříž přináší spásu, protože je zjevením eschatologické události, která na základě Ježíšovy zkušenosti přináší objektivní konec rozptýlení a zahájila období, kdy mají všichni lidé možnost nechat se k němu přitáhnout a být shromážděni v jednotě."


Texty z knihy Hle, všechno tvořím nové - Pastorační péče o pokání a obrácení, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství


Čtení z dnešního dne: Středa 24. 4.

1. čtení Sk 12,24 – 13,5a; Evangelium Jan 12,44-50

Komentář k Sk 12,24 – 13,5a: Boží slovo se i dnes „šíří a rozrůstá“. Prosme za církev, aby měla cit k vkládání rukou a k vysílání hlásat!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…