Navigace: Tematické texty V VelikonoceKomentáře liturgie Velkopáteční obřady - stručný komentář 2

Velkopáteční obřady - stručný komentář 2

1. Před obřady

Dnes si připomínáme Ježíšovo umučení. Nemyslíme na ně jen se smutkem, ale i s vděčností. Vždyť pro jeho Krev, prolitou na kříži, můžeme dosáhnout odpuštění svých hříchů. Proto na znamení vítězného Kristova utrpení používáme na Velký pátek roucha červené barvy, barvy mučedníků i barvy královské.

Obřady mají tři části: 1. bohoslužbu slova
2. uctívání kříže
3. přijímání Těla Kristova


Bohoslužba začíná v naprostém tichu. Uvědomujeme si, že Ježíš musel podstoupit utrpení pro hříchy všech lidí, a litujeme, že i my jsme k tomu přispěli svými hříchy. Biskup s přisluhujícími pozdraví oltář hlubokou úklonou a pak leže na stupních oltáře se tiše modlí. Spolu i my rozjímáme o blaženém utrpení Ježíše Krista, které nám přineslo spásu. To nám připomene i následující bohoslužba slova a pašije.

Pak zazní starobylé přímluvy, které pocházejí z prvních dob křesťanství. Budeme v nich společně prosit za církev a celý svět, za věřící i nevěřící, protože Kristus zemřel za všech lidi i za ty, kdo ho neznají. 

 

2. Po přímluvách

Jáhen s přisluhujícími odchází nyní pro kříž, který bude přinesen ve slavnostním průvodu. Kříž je pro nás znamením spásy: na něm zvítězil Ježíš nad hříchem a vysvobodil nás z jeho nadvlády. Proto je kříž slavnostně přinášen a my se klaníme Tomu, kdo na něm zemřel, svému Zachránci a Vykupiteli, Ježíši Kristu.

Nejprve bude kříž postupně odhalen, přitom se zpívá: „Hle, kříž, na kterém umřel Spasitel světa.“ My odpovídáme: „Klaníme se ti, Pane Ježíši Kriste“ a pokaždé poklekneme k tiché modlitbě. Po odhalení kříže odloží otec biskup odznaky své důstojnosti, zuje si obuv a jako první uctí kříž pokleknutím a políbením. Po něm půjde uctít kříž všechno duchovenstvo a ministranti.

Pak se připojí všichni přítomní ve čtyřstupu a to prostým pokleknutím na jedno koleno nebo – ti, jimž se hůře pokleká – úklonou.

 

3. Po uctívání kříže

Neslavíme jen památku Ježíšovy smrti, ale také si připomínáme, že byl pohřben a třetího dne vstal z mrtvých. Přemohl smrt a nám získal věčný život. Abychom mohli žít na věky, nabízí nám sám sebe v eucharistii: proto jsme i dnes zváni ke svaté hostině Božího pokrmu. Svaté přijímání dokončuje oslavu blaženého utrpení Kristova. Eucharistie je plodem stromu Kříže, proto jsme i dnes zváni ke svaté hostině.

Během přinášení Svátosti Oltářní budeme stát. 

 

4. Po modlitbě „Po přijímání“

Po skončení velkopátečních obřadů bude otevřený v kapli sv. Klimenta Boží hrob do 21 hodin. Na Bílou sobotu bude otevřen od 8 hod. až do začátku obřadů vigilie, které začnou ve 20 hodin.
 


Související texty k tématu:


Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Velikonoce
 - samostatná velikonoční stránka 
Velikonoce (jen) na webu pastorace.cz zde

Čtení z dnešního dne: Sobota 20. 4.

1. čtení – Sk 9,31-42; Evangelium – Jan 6,60-69

Komentář k Jan 6,60-69: To, že i dnes mnozí odcházejí, nemusí být naší vinou. Vždyť odešli i po slovech našeho Pána. Svoboda rozhodnutí! Ze svobody, kterou poskytuje Bůh člověku, až zamrazí!

Zdroj: Nedělní liturgie

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Týden modliteb za duchovní povolání

(15. 4. 2024) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2024) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2024) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery
(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická Státní bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte poutní dům Lomec

Podpořte poutní dům Lomec
(10. 4. 2024) Malé poutní místo Lomec se nachází nedaleko jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…