Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Svátek sv. Štěpána / Petr Šabaka

Jáhen a mučedník Štěpán je nám zrcadlem, výzvou, provokací a vzorem.

ŠTĚPÁNOVO VÍTĚZSTVÍ

Promluva na svátek sv. Štěpána, prvomučedníka - B

Štěpán „klesl pak na kolena a hlasitě zvolal: „Pane, nepřičítej jim tento hřích.“ A po těch slovech skonal“ (Sk 7,60). To, co Štěpána učinilo svatým, je právě odpuštění. Odpuštění je mocná zbraň v rukou křesťanů. Odpuštění je bohatství a služba světu.

V denní modlitbě církve, ve druhém čtení se dozvídáme následující myšlenku: „Spolehl se na sílu lásky a přemohl Šavla i přes jeho kruté řádění, takže ten, který ho na zemi pronásledoval, v nebi se stal jeho přítelem a společníkem. A byla to právě svatá a neúnavná láska, která Štěpána přiměla, aby usiloval získat modlitbou ty, které nebyl sto obrátit domluvou. (…) Tam, kam Štěpán Pavla předešel, protože ho zabily Pavlovy kameny, dostal se i Pavel, protože mu pomohly Štěpánovy modlitby“ (Z kázání sv. Fulgencia, biskupa v Ruspe).

A my se denně modlíme v modlitbě, kterou nás naučil sám Ježíš: „…a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům“ (Mt 6,12). Tak si sami stanovujeme míru, jakou nám má být odpuštěno. V Lukášově verzi Otčenáše je zase vyjádřen důvod, pro který nám má být odpuštěno: „…neboť i my odpouštíme každému, kdo se proviňuje proti nám“ (Lk 11,4).

Katechismus katolické církve mluví o modlitbě za odpuštění: „Odpuštění je vyvrcholením křesťanské modlitby; člověk nemůže přijmout dar modlitby, leč že jeho srdce je v souladu s božským soucitem. Odpuštění také svědčí o tom, že láska je v našem světě mocnější než hřích“ (KKC 2844).

Tím, že se modlíme za ty, kdo nás zranili, že v modlitbě odpouštíme, stáváme se podobnými nejen Štěpánovi, ale samotnému Kristu. Odpuštění se musíme učit a můžeme se mu naučit. Co u člověka se zdá nemožné, u Boha možné je. Mučedníci, a na prvém místě jáhen Štěpán, jsou nám výzvou.

Kdo odpustí, může vykročit na cestu smíření se svým nepřítelem, a tak i s Bohem. Kéž by i o našich nepřátelích někdo mohl říci: „Ten, který ho na zemi pronásledoval, v nebi se stal jeho přítelem a společníkem.“

Je láska v našem životě opravdu silnější než zlo?



AKCE ROKU

Promluva na svátek sv. Štěpána prvomučedníka - B

Možná vás křesťany žijící liturgií církve napadla otázka: Proč je zařazen svátek prvomučedníka Štěpána ihned za oslavu Kristova narození? Proč není zařazen například do doby postní nebo lépe velikonoční?

První nápovědou k odpovědi mi byla věta z liturgického manuálu: „Ať již vánoce, tak Zjevení Páně (Epifanie) tvoří aspekty velikonočního tajemství, byť jen jeho počátek“ (AUGÉ, M., a kol. Anámnesis – L´anno liturgico, Marietti, Genova – Milano, 2002, str. 48).

Jáhnu Štěpánovi se vrodil Ježíš do srdce, on nemůže mlčet, nemůže nepřiznat skutečnosti, které se staly jeho životem. Nemluvit o Kristu Pánu znamená zapřít součást svého života. Odmítnout svědectví jako integrální součást svého vztahu s vtěleným Božím Synem znamená vyrvat si z těla kus srdce.

„Budou vás vydávat soudům, ve svých synagógách vás budou bičovat, budou vás vodit před vládce a krále kvůli mně, abyste vydali svědectví jim i národům“ (Mt 10,17-18). Bylo v naší zemi a v naší církvi období, kdy se slova, která jsem právě citoval, považovala za samozřejmost. Je tu mezi námi ještě mnoho pamětníků, kteří měli co dočinění s STB, s výslechy, s nepříjemným dotíráním do soukromí. Kristovo povzbuzení „nejste to vy, kdo mluvíte, ale mluví ve vás Duch vašeho Otce“ (Mt 10,20) brali mnozí vážně a zakoušeli jeho účinnost. Ptám se: Nevytratilo se z našich srdcí toto povzbuzení? Kde se nachází ochota přiznat se k víře uprostřed nikoli nepřátelské, ale lhostejné společnosti? Kde se vytratil náš zájem hlásat evangelium, když podmínka svobody vyznání je splněna? Co nám brání manifestovat na svém životě život Kristův? Vždyť v supermarketu nabídek na spokojený a dlouhodobě perspektivní život, s výhledem na věčnost, musí být naše nabídka AKCÍ roku.

Nebo jsme nepřímo usvědčování z neochoty se o svou víru dělit s druhými, riskovat posměch, riskovat svou pohodlnost? Tím ale jdeme do konfrontace s Ježíšovou výzvou: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření“ (Mk 16,15). Jáhen a mučedník Štěpán je nám zrcadlem, výzvou, provokací a vzorem.

Čtení z dnešního dne: Pátek 19. 4.

1. čtení – Sk 9,1-20; Evangelium – Jan 6,52-59

Komentář k Jan 6,52-59: Na realistické a rozumářské námitky odpovídá náš Pán konkrétně. Ale zároveň i přímo básnicky! Prolínání mého života s životem Božím je tak přirozené…

Zdroj: Nedělní liturgie

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Týden modliteb za duchovní povolání

(15. 4. 2024) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2024) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2024) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery
(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická Státní bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte poutní dům Lomec

Podpořte poutní dům Lomec
(10. 4. 2024) Malé poutní místo Lomec se nachází nedaleko jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…