Navigace: Tematické texty J JežíšDelší texty Bůh je nablízku (Otto Hermann Pesch)

Bůh je nablízku (Otto Hermann Pesch)

Chceme-li pochopit, co znamená víra v Ježíše jako Syna Božího, nebo chceme-li tuto skutečnost vysvětlit někomu jinému, musíme se nejdřív podívat na Ježíšův pozemský život. Ježíš žil jako každý jiný obyčejný člověk jeho doby. Byl příslušníkem izraelského národa, bydlel v Nazaretu, povoláním byl tesař - ne snad nějaký výrobce ušlechtilého nábytku, nýbrž stavební řemeslníka byl aktivním členem židovské obce věřících. Neodešel na poušť, ale ži1 mezi svými krajany, příbuznými a přáteli, s nimi jedl, pi1 a účastnil se slavností, smál se a plakal. Někdy pociťoval hněv, jindy soucit, lásku a něhu. Hlavně však byl nesmlouvavě pravdomluvný, sobě a svým přátelům věrný, a to ho nakonec přivedlo na smrt. Můžeme tedy říci, že to byl opravdový člověk - a navíc neobyčejně dobrý člověk. Čím přesto převyšoval ostatní lidi?

Především tím, že přinesl vzrušující poselství, jaké nepřinesl před ním nikdo, ani ten nejproslulejší prorok. Hlásal: „Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží.“ (Marek 1,15) To znamená, že Bůh je lidem nablízku, a to všem lidem. Všichni mají vědět a spoléhat se na to, že Bůh je Bohem pro lidi. Získali jsme tudíž jistotu o vztahu Boha k člověku.

Z tohoto poselství vyvozuje Ježíš téměř nepředstavitelné důsledky pro lidský život. Není už třeba, aby lidé měli strach, a to ani z Boha, ani z lidí. Nemusí si už dělat starost o vlastní život, onu velkou starost, která vzniká z tajných obav, že by se všechno v životě mohlo ukázat marným a zbytečným.

Bůh nás nepřestane milovat, ani proviníme-li se nebo selžeme-li. Lidé mají vědět, že se přibližují k dokonalé, nepředstavitelné radosti a mají už nyní žít tak, aby to na jejich životě bylo znát. Bůh miluje všechny lidi takové jací jsou; mezi lidmi jsou ještě rozdíly, neoddělují je však už žádné bariéry, ať už by šlo o stavovské rozdíly či distance založené na znalostech, na nadání či na ctnostech. Dokonce i ty, kdo jsou obtíženi vinou, je třeba přijímat, vždy nikdo není bez viny. Spravedlnost, usmíření a láska mají řídit a ozdravovat lidské soužití, protože Boží vůli odpovídá viníkům odpouštět. (21-22)

(...)
Lidé mají věřit, že Bůh je jim nablízku i bez jejich přičinění. (22)

(Otto Hermann Pesch: (Základní otázky katolické víry, Vyšehrad, Praha 1997, 20-21a 22)


Témata: Ježíš

Čtení z dnešního dne: Středa 24. 4.

1. čtení Sk 12,24 – 13,5a; Evangelium Jan 12,44-50

Komentář k Sk 12,24 – 13,5a: Boží slovo se i dnes „šíří a rozrůstá“. Prosme za církev, aby měla cit k vkládání rukou a k vysílání hlásat!

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…