Navigace: Tematické texty P PronásledováníDelší texty Pronásledování je každodenním chlebem církve

Pronásledování je každodenním chlebem církve

 

Stejně jako prvomučedník Štěpán nebo mučedníčci zabití Herodem – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty (12.4.2016) - jsou také dnes mnozí křesťané zabíjeni pro svoji víru v Krista; a jiní jsou zase pronásledováni „zdvořile,“ když dávají životem najevo, že jsou Božími dětmi.

Existují krvavá pronásledování, například roztrhání šelmami k potěšení publika na tribunách nebo odpálení bomby před kostelem. A existují pronásledování v bílých rukavičkách, v kulturním hávu, které tě ve společnosti postaví do kouta a připraví tě o práci, pokud se nepřizpůsobíš zákonům, které „míří proti Bohu Stvořiteli“. Vyprávění o Štěpánově mučednictví ze Skutků apoštolů (7,51-8,1) v dnešním liturgickém čtení, vedlo Petrova nástupce ke známým i novým úvahám o skutečnosti, která je součástí dvoutisíciletých dějin křesťanské víry, totiž pronásledování.

„Pronásledování je – řekl bych – vezdejším chlebem církve. Ježíš to říkal. My, když si dopřejeme trochu turistiky po Římě a jdeme do Kolosea, myslíme si, že mučedníci jsou ti, koho zabili lvi. Mučedníci však nebyli jenom oni. Jsou to muži a ženy všech dob. V den Velikonoc před třemi týdny to byli křesťané, kteří slavili Velikonoce v Pákistánu a stali se mučedníky právě proto, že slavili Vzkříšeného Krista. Dějiny církve tak pokračují svými mučedníky.“

„Štěpánovo mučednictví rozpoutalo v Jeruzalémě kruté antikřesťanské pronásledování podobné těm, které podstoupili lidé nemající svobodu vyznávat svoji víru v Ježíše. Existuje však i jiné pronásledování – pokračoval František – ale nemluví se o něm tolik. Je to pronásledování oděné do kultury, modernosti a pokroku.“

„Je to pronásledování – řekl bych trochu ironicky – »zdvořilé«. Nastává ne proto, že někdo vyznal Ježíšovo jméno, ale proto, že dal životem najevo hodnoty Božího Syna. Je to pronásledování namířené proti Bohu Stvořiteli v Jeho dětech! Každý den vidíme, jak mocnosti vytvářejí zákony, které zavazují ubírat se touto cestou, a národ, který tyto moderní zákony nepřijme, je pronásledován »zdvořile«. Je to pronásledování, které odebírá člověku svobodu, včetně námitky svědomí!“

„Je to pronásledování světa, který odnímá svobodu – pokračoval papež - zatímco Bůh nás osvobodil, abychom vydávali svědectví Otci, který nás stvořil, a Kristu, který nás spasil. A toto pronásledování má svého náčelníka.“

„Náčelníkem »zdvořilého« pronásledování, jak jej nazval Ježíš, je vládce tohoto světa. A když mocnosti vnucují postoje a zákony směřující proti důstojnosti Božího Syna, obracejí se proti Bohu Stvořiteli, kterého pronásledují. To je velká apostaze. Život křesťanů tak pokračuje v pronásledováních. Pán nám slíbil, že se od nás nevzdálí: »Mějte se na pozoru! Nepodlehněte duchu tohoto světa. Mějte se na pozoru, ale pokračujte vpřed. Já budu s vámi!«“

Končil papež František dnešní kázání v Domě sv. Marty. 

 

 

 


Kázání z Domu sv. Marty 
12.4.2016 
Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno

 

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 

Zvěstování Páně (25.3.)

(22. 3. 2024) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.