Pokora je jako malta Ten, kdo staví dům, musí pokládat každý kámen do malty. - archiv citátů

13.6.2016 10:02

Dnešní tvář teologických fakult je jiná

Dávno pryč jsou doby, kdy studium na teologické fakultě bylo možné jen pro kandidáty kněžství. Přesto si to řada lidí myslí i teď. Dnešní tvář teologických fakult je ale jiná.

Například pražská Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy nabízí vzdělání v oblasti teologie a v dalších souvisejících oblastech a to jak v denním tak v kombinovaném (tzv. dálkovém) studiu. Kromě oborů Teologie a Teologických nauk je to Aplikovaná etika, Dějiny křesťanského umění a Dějiny evropské kultury. Nabízí se tak možnost poznání teologie i kořenů kultury, v níž žijeme. Je také možné doplnění různých typů vzdělání (medicína, právo, společenské vědy) o křesťanskou etickou dimenzi (Aplikovaní etika) nebo je možné poznání základů teologie a katolické sociální nauky (Teologické nauky) v kombinovaném studiu. Absolventy fakulty dnes nejsou jen kněží a jáhni, ale muži a ženy, které nacházíme v oblasti kultury, zdravotnictví, sdělovacích prostředků nebo i bezpečnostních složek. A pokud jde o aktivní křesťany - při „náboženské analfabetismu“ (to je konstatování stavu, nikoliv urážka), který v naší zemi převážně vládne, je solidní studium také úkolem pro ty, kteří svou víru nechtějí žít jen pro vlastní uspokojení, ale myslí i na prospěch druhých.   

Přihlášky ke studiu

Je dobré se seznámit podrobněji s nabízenými obory a s podmínkami studia. Vše lze nalézt na stránkách Katolické teologické fakulty UK http://www.ktf.cuni.cz/KTF-1413.html. A pro případné zájemce není ještě pozdě, protože v druhém kole se přihlášky ke studiu, začínajícím v akademickém roce 2016/2017, přijímají do 22. července.       

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Pondělí 25.9.

Ezd 1,1-6; Lk 8,16-18

Komentář k Ezd 1,1-6: Těžko soudit, nakolik byl výnos perského krále Kýra veden zbožností a nakolik vypočítavostí. V 80. letech minulého století jsme byli svědky podobně osvobozujícího procesu z rozhodnutí představitele jisté velmoci. Dovedeme si představit jásot Izraele ze získané svobody.

Zdroj: Nedělní liturgie

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23.9.2017) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké...

Svatý Václav - pracovní listy pro děti

(22.9.2017) Svatý Václav - omalovánka, komiks, pracovní listy a další na deti.vira.cz

21.9. sv. Matouš

(20.9.2017) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku