Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty D Duchovní doprovázení (vedení)Delší texty Magna charta touhy (Klemens Schaup)

Magna charta touhy (Klemens Schaup)

Duchovní dary nemohou být přijaty, nejsou-li vytouženy. ... První slova, která Ježíš říká v Janově evangeliu, jsou otázkou položenou učedníkům: "Co hledáte?" (J 1,38) To není náhoda: Na začátku jejich života s ním navazuje Ježíš na jejich touhu. Volně přeložena mohla by tato otázka znít: "Kam vás vede vaše touha?" Jen lidé, kteří jsou ochotni přiznat si svou touhu a oddat se jí, vytvářejí ze své strany předpoklad, aby se mohli setkat s Ježíšem jako se zaslíbeným Mesiášem. (9) ...

"Magna charta touhy" je v Novém zákoně formulována v blahoslavenstvích. Ježíš blahoslaví právě ty lidi, kteří zřetelně cítí svou potřebnost - chudé, hladovějící, zarmoucené, pronásledované (Mt 5,3-12; l 6,2O-26). Jsou to lidé, kteří se na základě své životní situace nemohou vyhnout zkušenosti křehkosti lidské existence; lidé, kteří jsou jakoby nuceni hledat v Bohu naplnění své touhy, protože musí stále zakoušet, že pro jejich touhu neexistuje v tomto světě žádné uspokojení. Blahoslavena není jejich nouze; důvod spočívá spíše v zaslíbení, které jim je dáno: "Neboť oni obdrží zemi, budou nazváni Božími syny a uvidí Boha, dojdou milosrdenství..." Bez skutečnosti zaslíbení, které pro ně platí, by blahoslavenství byla výsměchem lidem v nouzi, hraničícím přímo s cynismem. Jedná se o výroky, které - odděleny od Boží lásky, zjevené v Ježíšovi - nemají žádný smysl. Ježíš se obrací se svým poselstvím k lidem, které jejich konkrétní životní okolnosti zaměřují k Bohu, k očekávání spásy a vykoupení od něho, k touze po něm. (1O) ...

Cílem doprovázení je proto pročistit sílu touhy, zaměřovat ji stále více k tomu, co podporuje život v Bohu, a osvobozovat z vazeb, které znesvobodňují a dusí život. (1O-11) ...

A Louf vidí přímo cíl duchovního doprovázení v dovedení cvičícího ke slabému místu jeho existence, k bodu, kde pozná, že se jeho život může zdařit pouze tehdy, svěří-li se Božímu milosrdenství. (srv. Louf 1979,3O-51) (13)

(Klemens Schaup: Doprovázení na duchovní cestě Karmelitánské nakl., Kostelní Vydří 1994, 9-13)


Čtení z dnešního dne: Středa 8. 5.

1. čtení - Sk 17,15.22-18,1; Evangelium - Jan 16,12-15

Komentář k Sk 17,15.22-18,1: Filozoficky zaměření posluchači Pavlova slova nepřijímají. Nejsem jim podobný? Jaký rozdíl oproti prostému žalářníkovi ze včerejšího příběhu!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)