Navigace: Tematické texty A AdventKrátké texty, citáty Různé

Různé

V našem životě stále prožíváme dobu očekávání, přípravy, dobu příchodu - advent. Jsme "lidem, který žije a putuje v temnotách". Nenávist, zášť, chudoba, nespravedlnost, násilí a nemoci ohrožují život a pokoj na této zemi. Každý z nás nějak zažívá nepokoj, uspěchanost, nebo opuštěnost, všednost a nudu jako svůj trpký osud. Proto s touhou očekáváme definitivní příchod našeho Zachránce - Ježíše Krista.

Přijď, Pane Ježíši, ty, kterého národy očekávají, a potěš nás svou blízkostí. Přijď ty, lesku Boží nádhery, ty, sílo a moudrosti Boží: Proměň noc našeho života v den a dej světlo našim očím. Amen
(Podle sv. Bernarda z Clairvaux)

+

Advent není hrou na to, jako že se Ježíšek ještě nenarodil, a tak už se děsně těšíme a připravujeme na vánoce, kdy se narodí a kdy k nám jako konečně přijde.

+

Bože, stvořil jsi nás pro sebe, neklidné je naše srdce, dokud nespočine v tobě!
(Sv. Augustin)

Dokonalé a nepomíjející štěstí v pozemském životě nenajdeme, neboť žádná pozemská hodnota není nekonečná. Avšak člověk touží po dobru stále větším, tužba pronásleduje tužbu - chce prostě hodnoty neomezené. Jedinou takovou neomezenou hodnoto je Bůh, ke kterému nán otevřel cestu Ježíš Kristus. Záleží jen na nás, zda budeme stále připraveni na setkání s ním a zda se po této cestě vydáme.

+

Všechno začíná touhou.
(Nelly Sachsová)

+

Buď pochválen za smutek podzimu a zimních večerů, které probouzejí tím radostnější očekávání jara. Noc lidstva čekajícího na vykoupení končí. Přijď osvoboditeli a osvoboď mne.
(A. Pereira)

+

Blížíme se k vánocům nebo - což je výstižnější - štveme se k nim nebo, zaměstnáni něčím jiným, necháváme se k nim hnát, každý svým krokem, svým stylem. Vhodnější by bylo očekávání. Ne ovšem pouze čekání na svátky ...Rozhodující je čekání na Boha.
(Gustav Ebeling)

+

Když slavíme advent, podílíme se na stesku lidstva po příchodu Boha /po setkání s Bohem/. Věříme v tento příchod /v toto setkání/. Bůh se k nám blíží stále více, příchází do naší temnoty. Připomínáme si a vzpomínáme na to, že Bůh před dvěma tisíci lety vstoupil do našeho světa příchodem Ježíše, myslíme na jeho dnešní příchod do našeho společenství, do života každého z nás a očekáváme jeho zjevení na konci času.
(A. Pereira)

+

Vězeňská cela je docela dobré přirovnání pro adventní situaci. Člověk doufá a dělá to či ono, ale dveře jsou zavřeny a mohou být otevřeny jenom zvenku.
(D. Bonhoeffer)

+

Křesťan je člověk, který s touhou očekává Krista...
(John Henry Newmann)

+

Ježíš přinesl zprávu, že království Boží je na dosah ruky. Všechny nás do svého království zve. Avšak (první a) poslední, rozhodující krok je závislý na nás.

+

Řekněte sami, zda advent není dobou vyhlížení, očekávání, obdobím touhy. (Viz Řím 8,19-25)
(Karel Herbst)

+

Symbol adventního věnce
V adventu vzhlížíme ke Světlu, které je mocnější, než všechna temnota. Proto na adventním věnci postupně zapalujeme svíce. Světla tak na věnci od nědele k neděli přibývá. Toto světlo je symbolem, které obrací naši pozornost ke Světlu, které každému člověku daroval Bůh: Ježíš Kristus.

Věnec byl vždy symbolem vítězství, královské důstojnosti. I v Písmu svatém se mluví o věncích jako o projevu úcty, radosti a vítězství. Toto vše je od Boha nabídnuto všem lidem.
Každému, kdo věrně a s láskou vyhlíží příchod Páně, bude předán věnec spravedlnosti, vítězný věnec života (2Tim 4,8; Zj 2, 10).

+

Procházíme Adventem
nevědouce co očekávat
nevědouce v co věřit.
Procházíme Adventem
namísto co by Advent
procházel námi.
(Alois Volkman)

+


Slavit advent tedy znamená mít účast na touze po příchodu Božím a na obrácení, které tento příchod vyžadoval. Prožíváme při tom stále víc a víc, jak se k nám Bůh blíží v našich temnotách. (Zvěstování víry I., Síť, Praha 1994, 68)


Témata: Advent

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 28. 3., Zelený čtvrtek

1. čtení - Ex 12,1-8.11-14; Žl 116; Evangelium - Jan 13,1-15

Komentář k Jan 13,1-15: Mytí nohou je obrazem Ježíšovy lásky a znakem služebnosti církve. Bez ohledu na to, zda jde o ženy či muže. Chci naplňovat vizi církve, která slouží všem? Zde nejde jen o rituál…

Zdroj: Nedělní liturgie

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Terezie z Avily - výročí narození

(27. 3. 2024) Svatá Terezie od Ježíše, "Terezie z Ávily" (28. 3. 1515 Ávila – 4. 10. 1582 Alba de Tormes) Nic ať tě…

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(26. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem

Prožijte Velikonoce s dětmi krok za krokem
(25. 3. 2024) Nabízíme několik jednoduchých podkladů, jak projít s dětmi od Květné neděle až ke vzkříšení.

Zelený čtvrtek

(25. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Časně ráno 25. března 1951 v zajateckém táboře v Severní Korei

(25. 3. 2024) Časně ráno 25. března 1951, na Hod Boží velikonoční, vylekal Emil Kapaun všechny ostatní zajatce. Přemluvil totiž čínské…

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)

24. 3. 1944 zastřelili nacisté celou rodinu Ulmových (Polsko)
(23. 3. 2024) kvůli tomu, že ukrývali pronásledované židy. 


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.