Navigace: Tematické textyVVelikonoce Průvodce Velikonocemi Svatý týden - krátký průvodce

Svatý týden - krátký průvodce

Svatý týden tvoří vrchol církevního roku. Připomínáme si v něm události, ze kterých vyplývá smysl a cíl veškerých lidských dějin - Ježíšovo utrpení, smrt a zmrtvýchvstání.Květná neděle

Vzpomínáme na den, kdy Ježíš slavným způsobem vjel do Jeruzaléma a zveřejnil tak svoje mesiášské poslání. Velké množství lidí mu vyšlo naproti, mávalo ratolestmi a volali: "Hosana - sláva -Synu Davidovu!..."

Tak také křesťané vycházejí naproti Kristu se svěcenými ratolestmi. Vyjadřují tak ochotu zemřít tomu, co není Boží, aby to, co Boží je, v nás zvítězilo.Zelený čtvrtek

V tento den si připomínáme den ustanovení Nejsvětější svátosti a ustanovení kněžství. V liturgii se objevuje obřad mytí nohou. Je to vnější vyjádření rozhodnutí napodobovat Kristovu pokoru a ducha služebné lásky bez ohraničení.Velký pátek

Těžko lze lidskými slovy vyjádřit jeho otřesnost: Smrt Božího Syna, způsobená lidmi, ale i jeho útěšnost: naše vykoupení.

Nepatrným projevem naší účasti na Kristově utrpení je náš dnešní půst.
Na začátku obřadů padá kněz před oltářem na tvář, aby tak vyjádřil náš zármutek nad Kristovým utrpením, ale i naši ochotu nést životní kříže a tak Ježíše následovat.Bílá sobota

Ztracené naděje. Mrtvé tělo leží pohřbeno s mnohými (falešnými) očekávánímiNoc ze soboty na neděli nazýváme: Velká noc.

Liturgie začíná svěcením ohně a svíce, které jsou symbolem zmrtvýchvstalého Krista, vítěze nad smrtí a nad temnotami zla. Křesťan, který je včleněn do Krista - světla, se ovšem stává také celou svou bytostí pramenem světla pro ostatní.

Při liturgii slova rozjímáme o velikých a obdivuhodných činech, které Bůh vykonal od počátku světa, aby připravil a uskutečnil naši záchranu - spásu.

Při liturgii křtu obnovujeme svůj křest, při kterém jsme se sjednotili s Kristem, vstali jsme do nového života a se svící - světlem v ruce si uvědomujeme poslání, které z toho plyne.

Při eucharistické liturgii tvoříme rodinu dětí Božích kolem jednoho stolu. Abychom se mohli rozvíjet, růst, potřebujeme výživu. Jsou jimi Tělo a krev velikonočního Beránka - Krista. Eucharistie je nám pokrmem na cestě až k branám věčnosti, k branám našeho Domova.

Tisk   |   Poslat text známému
Témata: Velikonoce  |  Průvodce Velikonocemi  |  Svatý týden (Velikonoce)  |  Bílá sobota (Velikonoce)  |  Květná neděle (Velikonoce)  |  Velikonoční triduum  |  Velikonoční vigilie (Velikonoce)  |  Velký pátek (Velikonoce)  |  Zelený čtvrtek (Velikonoce)


Velikonoce - oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Velikonoce
 velikonoční stránka webu vira.cz a pastorace.cz
Velikonoce na webu pastorace.cz

[nahoru]

NAVRCHOLU.cz

Praktické odkazy

 

 

Náhodný tip

První světice USA: vdova s ...
Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová se narodila roku 1774 v New Yorku. Stala se první...

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2017

© 2000 - 2016 Pastorace.cz