Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty V VíraKrátké texty, citáty Citáty z knihy: Základní otázky katolické víry (Otto Hermann Pesch)

Citáty z knihy: Základní otázky katolické víry (Otto Hermann Pesch)

Je ovšem sporné, zda je správné říkat: „Bůh existuje.“ Bůh totiž není žádná věc, která „existuje“, jako například existuje Amerika nebo rozhlasové vlny či čerstvé květiny v květinářství. Bůh je osobním Bohem, který je svobodný a milující, který nás stvořil z lásky, který k nám promlouvá, řídí naše cesty, zasahuje do našeho života, stručně řečeno: Bůh žije tajuplným, přitom však naprosto dokonalým způsobem, který si dnes náš nedokonalý rozum není s to představit.


Co nás očekává? Je smrt koncem všeho? Také v těchto záhadách tušíme Boha, který je může řešit, a řeší je. Vždyť nikdo přece nemůže přijmout názor, že všechno je marné; že smrt a nenávist mají poslední slovo; že nemáme nic, več bychom mohli doufat; že všechny krásy našeho světa jsou pouze klamným přeludem. (15)


Víra uznává Boha jako pána lidského života. Bůh však není pánem proto, že by z lidí dělal služebníky, nýbrž proto, že jim daroval život a vyzývá je, aby v jeho blízkosti a spolu s ním nalézali nejhlubší smysl a plnost života. Člověk se této výzvy chápe, přijme ji a žije podle ní, a to nazýváme vírou. Anebo to pozvání odmítá či se ho vzdá, a právě to nazýváme hříchem. Hřešit znamená říkat Bohu Ne, odmítat život s Bohem. Hřích je opakem víry, a také proto jej bez víry nepoznáme.


Víra snímá z člověka starost o sebe samého, osvobozuje ho od všech možných předpisů, na nichž údajně závisí jeho spása, a zavazuje ho pouze k lásce. A to není žádné násilí. Tomu, kdo pochopil dar Boží lásky, je tento závazek samozřejmostí. Ten, kdo nevěří a Boha odmítá, odtrhává svůj život od zdroje pravé svobody.

(Otto Hermann Pesch: Základní otázky katolické víry, Vyšehrad, Praha 1997, 81)


Témata: Víra

Čtení z dnešního dne: Středa 8. 5.

1. čtení - Sk 17,15.22-18,1; Evangelium - Jan 16,12-15

Komentář k Sk 17,15.22-18,1: Filozoficky zaměření posluchači Pavlova slova nepřijímají. Nejsem jim podobný? Jaký rozdíl oproti prostému žalářníkovi ze včerejšího příběhu!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)