Pokora je jako malta Ten, kdo staví dům, musí pokládat každý kámen do malty. - archiv citátů

6.2.2015 00:00

Vzpomínka na P. Štemberku

z webu DominikDuka.cz

V Zrcadlové kapli pražského Klementina se 4 února uskutečnil vzpomínkový večer na lidického faráře Josefa Štemberku.

Několik desítek pamětníků, příslušníků Armády ČR ale i fanoušků historie se setkalo v Zrcadlové kapli pražského Klementina, aby si připomenuly tragický osud středočeských Lidic a zvláště pak jednu z nejzajímavějších obětí lidického teroru, faráře Josefa Štemberku. Poslední lidický farář se v den tragédie nacházel na místě už spíše jenom dílem náhody: po dlouhých třiceti třech letech služby se chytal jako každý kněz v 75 letech na odchod do penze. Nicméně jeho nástupce ho poprosil, aby ještě několik týdnů zůstal.

Podle dochovaného svědectví bylo faráři Štemberkovi nacisty nabídnuto propuštění. V tu chvíli se začíná psát krátký, ale silný příběh kněze a dobrého pastýře, který nechtěl své věřící opustit ani v posledních okamžicích jejich života. Podle dochovaných svědectví faráře Štemberku k tomuto kroku vedl částečně pocit sounáležitosti se svými spoluobčany, zároveň ale chtěl být k dispozici do posledních chvil těm, kteří by mohli potřebovat některou ze svátostí, nebo duchovní podporu.

Kardinál Duka vypráví lidický příběh P. Štemberky:

Oddanost faráře Štemberky se minulý komunistický režim snažil soustavně zlehčovat. Dobové dokumenty nejenom nacistických jednotek, ale i pozdějších českých úřadů ale jednoznačně dokládají opak. Kardinál Duka zmínil příběh muže a ženy, kterým se podařilo za pomoci dvou vojáků wehrmachtu a uprchnout z Lidic poté, co je farář Štemberka ukryl ve sklepě své fary. Příběh doložil kardinálu Dukovi jeden z dotyčných vojáků, Rakušan Josef Prinzenstein poté, co se spolu po revoluci v roce 1990 setkali. Druhý z vojáků byl pro zradu popraven. Sám Prinestein byl do konce války v okovech uvězněn.

Historik Tomáš Donutil o P. Štemberkovi:

Při loňském pietním aktu v Lidicích pak jeden z účastníků připomenul zachovaný zápis s výpovědí sekretářky gestapa, která potvrzovala, že faráři Štemberkovi byla dána pro jeho pokročilý věk a zjevnou nevinnost milost. On ji ale odmítl se slovy, že mají-li být ostatní lidé zastřeleni, chce být zastřelen s nimi. „Musíme si uvědomit, že každý z nás můžeme být v životě vyzváni k tomu, zda opravdu dosvědčíme svá slova a své postoje v rozhodném okamžiku našeho života“, ukončil kardinál Duka svou vzpomínku na faráře Štemberku.

Z webu http://www.dominikduka.cz/

Témata: Duka Dominik

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Sobota 23.9.

1 Tim 6,13-16; Lk 8,4-15

Komentář k Lk 8,4-15: Mohu si být jist, že Boží slovo, nad kterým se dnes zastavím, padlo do dobré půdy? Zbývá totiž to nejdůležitější: s trpělivostí přinášet užitek!

Zdroj: Nedělní liturgie

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23.9.2017) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké...

Svatý Václav - pracovní listy pro děti

(22.9.2017) Svatý Václav - omalovánka, komiks, pracovní listy a další na deti.vira.cz

21.9. sv. Matouš

(20.9.2017) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku