Pokora je jako malta Ten, kdo staví dům, musí pokládat každý kámen do malty. - archiv citátů

19.12.2001, Petr Kolář

Šťastné a veselé postmoderní...!

Pomalu přivykáme: Vánoce dnes začínají nikoliv v noci ze 24. na 25. prosinec, ale pěknou řádku dní před začátkem adventu. Je pravda, že kostely se zatím drží svých starých tradičních zvyklostí, ale jinak se to vánočními motivy všude jenjen hemží už koncem listopadu.
Hybnou pákou, urychlující příchod Vánoc, jsou peníze a touha hodně jich vydělat.
To by ale samo o sobě, bez pomoci jiných sil společnosti, nedokázalo pohnout tak starobylým návykem, jako je slavení Vánoc až po skončení doby adventní. Na další síly, které tu jsou ve hře, poukázal už před lety mistrně Václav Havel ve své hře "Vernisáž". Nešlo v ní o zahájení výstavy obrazů, ale o vybavení nového bytu, jehož zlatým hřebem byla barokní zpovědnice. - nikoliv jako výraz touhy po svátosti smíření (zpovědi) nebo po pravdivém slovu mezi vlastníky nového obytného prostoru, ale jako cosi, co Havel nepojmenovává, ale s čím se všichni často setkáváme v našem každodenním životě. Filozofové tomu říkají postmoderna a jedním z charakteristických znaků jejího vztahu ke křesťanství je surrealistické propojení čehokoliv náboženského s čímkoliv nenáboženským.

Moderna, která ovládala náš prostor donedávna, považovala náboženství za škodlivinu a vehementně proti němu bojovala. Postmodernímu člověku náboženství a jeho symboly nevadí prostě proto, že žije mimo prostor jejich působení a vlivu. Klidně nosí na krku zlatý řetízek s křížkem, na zpětné zrcátko v autě si pověsí růženec, na zeď doma renesanční madonu a do obývacího pokoje si postaví třeba právě tu barokní zpovědnici. Jejich původní, náboženský smysl mu zůstává cizí a často nevzbuzuje už ani jeho zvědavost. Vybírá si mezi nimi podle vlastního vkusu stejně jako mezi svetry a botami v supermarketu. Postmoderně je laděn stále větší počet žádostí o křty a svatby, takže se někteří žadatelé podivují, co že jim to pan farář najednou vykládá a skoro vnucuje za věci o Pánu Bohu, když oni přece nechtěli původně nic než nechat pokřtít dítě či svatbu v kostele!?

Křesťané asi sotva budou schopni zvrátit tento současný vývoj. Zatím se snaží buď využít neuvědomělé postmoderní zvědavosti k navázání prvního evangelizačního kontaktu nebo udržet a posílit spojení mezi osobní vírou a jejím náboženským výrazem aspoň v životě samotných křesťanů. Nakolik jsme už i my vtaženi do tohoto vývoje dokumentovala otřesně právě před rokem televizní anketa mezi našimi čelnými politiky, kteří projevili neznalost skutečně neuvěřitelnou i v tak elementárních záležitostech, jako je původ bible nebo důvod, pro který se slaví Vánoce. Ty už pro ně existují jen postmoderně, tedy jako folklor, spolu s velikonočními kraslicemi a "vánočním mužem na podstavci", jak jsem si s údivem přečetl tento týden v obchodě na figurce svatého Mikuláše...

RaVat/ceco - Petr Kolář SJ

Praha 1. prosince 1999

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Neděle 24. 9.

Iz 55,6-9; Žalm 145; Flp 1,20c-24.27a
Mt 20,1-16

Když budeme číst celý text Mt 19,16 – 20,34, pak nám vysvitne, že nejde o problematiku výkonu dělníků, ale o skutečnosti trefně popsané příslovím: Co je doma, to se počítá. Vše začalo setkáním Ježíše a bohatého mládence. Ten se svého majetku nedokázal zříci. Bohatství bylo pro něj jistotou, která mu dala ve volném čase možnost pěstovat sport nebo třeba víru. Nešlo o odevzdání svého života Bohu, ale neriskantní krůčky postavené na splnění předpisů. Učedníci se za Kristem vydali, věnují mu všechno, ale jsou velice omezení ve svých schopnostech i možnostech. Možná nemají ani tolik kvalit jako onen bohatý muž. Mají šanci? Ve verši 20,15 se výslovně říká, že Pán je dobrý. Podstata problému je v odvaze vsadit vše na Pána, zbytek Bůh zařídí sám!

Zdroj: Nedělní liturgie

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno?

(23.9.2017) Pracovní listy pro děti. V září dozrávají hrozny vinné révy a slaví se "vinobraní". A znáte nějaké...

Svatý Václav - pracovní listy pro děti

(22.9.2017) Svatý Václav - omalovánka, komiks, pracovní listy a další na deti.vira.cz

21.9. sv. Matouš

(20.9.2017) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku