Šabaka Petr | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Slavnost Zvěstování Páně / Petr Šabaka

Vidím Boha a Marii

Promluva na Slavnost Zvěstování Páně
 
V různých oblastech našeho života existují určité předpoklady, i kterých nelze pochybovat. Pokud bychom je negovali, vše, co stojí na nich, by se zhroutilo. V křesťanské víře se těmto předpokladům říká Pravdy neboli dogmata. Jsou formulována ve Vyznání víry. Jednu částí je i „věřím v Ježíše Krista … jenž se počal z Ducha svatého, narodil se z Marie Panny“. Je to natolik důležitý článek víry, že má v průběhu liturgického roku svůj vlastní den, Slavnost Zvěstování Páně.
 
Když se podíváme na svou víru ze širších souvislostí, v konfrontaci s nám nejbližšími náboženstvími, pak uvidíme tuto naši specifičnost: „Slovo se stalo tělem, říká křesťan ve své kvintesenci („quinta essentia“ Aristoteles – jádro věci, podstata). Slovo se stalo knihou, říká islám a míní tím Korán. Slovo se stalo světem, říká žid a svírá přitom v ruce první stránku Bible.“ (LAPIDE, Pinchas, PANIKKAR, Lapide. Míníme téhož Boha?. 1. vyd. Praha: Vyšehrad 2003, s. 29)
 
Setkáváme se tedy s ústředním tajemstvím naší víry, které nám ve světě různých náboženských systému dává tvář. A jsou řekněme dvě roviny prožívání tohoto dne. Za prvé je to pouhá konfrontace s tímto tajemstvím, naslouchající postoj, němý úžas, který nemá žádný jiný cíl, než že přeroste v modlitbu. „Adekvátní řeč o Bohu může probíhat jen ve vokativu“ (Tamtéž, s. 13).
 
Ve druhé rovině sledujeme spíše Marii, člověka, který odpovídá Bohu, spolupracuje s ním, sjednocuje se a pak jedná. Pak napodobujeme její příklad. Velkoryse se otevíráme Božímu hlasu, projektu, který plánuje pro náš život nebo jeho úsek.
 
Moje oči zachytily Mariin pohled na ikoně, kterou mám nad stolem. Drží v náručí „Slovo, které se stalo tělem“ (Jan 1,14). Bleskla mi myšlenka, o kterou se chci ihned rozdělit a kterou bychom mohli považovat za závěr dnešní promluvy. Když ji anděl oslovil a ona přijala svou roli Matky Božího syna, bylo to poprvé, ale ne naposledy. Ve svém klíně jej chovala v Betlémě, Nazaretu i Jeruzalému. Objímala ho jako dítě, chlapce, muže, který dal svůj život za hřích světa. Ve svých rukou ho znovu chovala jako eucharistii. A to je onen most vstříc nám, kteří jsme shromážděni kolem stolu večeřadla a máme možnost ztotožnit se s ní, znovu prožít tajemství Vtělení, i když zvláštním způsobem. Jak toto setkání ovlivní naši budoucnost, nevím, ale chci každého z nás pozvat k mariánské otevřenosti.

 

Čtení z dnešního dne: Pátek 26. 4

1. čtení Sk 13,26-33; Evangelium Jan 14,1-6

Komentář k Sk 13,26-33: Pavel hlásá „radostnou zvěst“ o zaslíbeních, která se splní i na nás! Nezevšednělo mi Kristovo učení – nekladu důraz jen na soubor návodů, jak se chovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…