Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty B BiřmováníBiřmování v některých církevních dokumentech Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)

Udělování svátosti biřmování (Podle Obřadů biřmování)

§ 9/ Svátost biřmování se uděluje pomazáním křižmem na čele, které se dělá při vkládání ruky, a slovy: "Přijmi pečeť daru Ducha svatého."
Vztažení rukou nad biřmovanci a modlitba "Všemohoucí Bože" nejsou sice nutné k platnému udělení svátosti, jsou však velmi důležité, aby obřad byl úplný a aby se svátosti lépe rozumělo.
Celý obřad biřmování má dvojí význam. Vztažení rukou biskupa nad biřmovance vyjadřuje svolávání daru Ducha svatého, jak je známo z biblických textů. Pomazání křižmem a slova, která se při tom říkají, jasně naznačují účinek daru Ducha svatého. Pokřtěný, který je rukou biskupovou označen vonným olejem, dostává nezrušitelné znamení, pečeť Páně, spolu s darem Ducha. Ten biřmovance dokonaleji připodobňuje Kristu a dává mu milost, aby mezi lidmi šířil "příjemnou vůni".

§ 10/ Svaté křižmo světí biskup ve mši zpravidla na Zelený čtvrtek.

§ 12/ Podmínkou přijetí svátosti biřmování je přijetí křtu ...
Stav milosti, dobrá příprava.

§ 13/ ...Skutečně veliký důraz třeba klást na slavení bohoslužby slova, kterou obřad biřmování začíná. Vždyť přece ze slyšení slova Božího proudí mnohotvárné působení Ducha svatého na církev a na každého pokřtěného či biřmovaného. A tímto způsobem se také zjevuje Boží vůle pro křesťanský život.

/Podle Obřadů biřmování, ČLK 1974, Úvod - str. 17nn/


Související texty k tématu:

Duch svatý  

Čtení z dnešního dne: Středa 8. 5.

1. čtení - Sk 17,15.22-18,1; Evangelium - Jan 16,12-15

Komentář k Sk 17,15.22-18,1: Filozoficky zaměření posluchači Pavlova slova nepřijímají. Nejsem jim podobný? Jaký rozdíl oproti prostému žalářníkovi ze včerejšího příběhu!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)