Pokora je jako malta Ten, kdo staví dům, musí pokládat každý kámen do malty. - archiv citátů

9.3.2015 15:21

V Praze se v červnu uskuteční Dny víry. Zapojíte se?

První červnový týden se v Praze uskuteční městská misie s názvem Dny víry.

Od 29. května do 6. června 2015 se v centru i v okrajových částech Prahy uskuteční množství kulturních, vzdělávacích a duchovních aktivit, které jsou primárně určeny pro lidi, kteří křesťanství neznají, nebo se ke křesťanským církvím nehlásí. 

„Chceme lidem představit křesťanství, které není uzavřeno ve svých kostelích, ale naopak komunikuje s veřejností. Naším cílem je setkat se s obyvateli Prahy a moderními způsoby jim přiblížit základní informace o křesťanství i představit životní styl současných křesťanů,“ vysvětlil vedoucí organizačního týmu projektu Dny víry P. Michal Němeček. Projekt přímo navazuje na Noc kostelů, která vznikla po obdobné městské misii ve Vídni v roce 2003. „Tak jako při Noci kostelů zveme lidi do našich chrámů, tak chceme poté během Dnů víry naopak vyjít z našich kostelů ven a setkat se s lidmi, kteří v Boha nevěří, ve veřejném prostoru,“ upřesnil P. Němeček. Hlavním organizátorem ekumenického projektu je Pastorační středisko pražského Arcibiskupství, na programu se podílí i mnohé řeholní řády a hnutí či komunity. Dny víry navazují na městské misie, které se v posledních letech uskutečnily v jiných evropských hlavních městech (Paříž, Vídeň, Bratislava). 

Program Dnů víry se připravuje po dvou liniích. V centru Prahy se uskuteční tzv. „centrální“ program, který připravuje organizační tým ve spolupráci s komunitami františkánůdominikánů a dalších dobrovolnických skupin.  V rámci tohoto centrálního programu se uskuteční například Festival křesťanských filmů pod záštitou režiséra Jiřího Stracha, celotýdenní workshop italského sochaře Guida Dettoniho, nebo závěrečný koncert Hradišťanu v sobotu večer s následným průvodem světla v centru Prahy.

Druhá část programu bude „farní“. V těchto týdnech komunikujeme s pražskými farnostmi a sbory a zveme je, aby se do projektu Dnů víry aktivně zapojily. Vnímáme totiž, že pro kvalitní představení naší křesťanské víry co nejvíce obyvatelům Prahy je nezbytné zapojení co nejvíce pražských farností, sborů a společenství. Je možné ve vaší farnosti připravit celotýdenní program, nebo třeba aktivitu na jediný den nebo večer. Organizační tým Dnů víry je připraven poskytnou pomoc nebo radu při přípravách, zároveň však chceme ponechat dostatek volného prostoru pro vlastní kreativitu. Jedinou prosbou je, aby veškeré programy byly cíleny na lidi, kteří pravidelně do našich kostelů nechodí.

A co lidé, kteří v Praze nebydlí a chtěli by Dny víry podpořit? I to je možné! Lze přijet na víkend či více dní a pomoci organizátorům jako dobrovolníci. Dobrovolnická pomoc je velice různorodá – od pomáhání na infostanech, až po práci v technickém či organizačním zázemí. Již máme takto nahlášených několik skupin i jednotlivců z různých částí České republiky. Druhou – neméně důležitou – možností je podpořit Dny víry pravidelnou modlitbou, nebo finančním darem. Připravujeme také modlitební akci „Adoptuj si svou ulici v Praze“.

Všechny potřebné informace pro vaše zapojení se do Dnů víry naleznete na webových stránkách projektu: http://dnyviry.evangelizace.cz/. Naleznete tam návrh aktivit, které můžete u vás udělat, kontakt na organizátory a také přihlašovací formuláře, skrze které je potřeba váš program nahlásit.

Vojtěch Jurásek, organizační tým Dnů víry              

 

[nahoru]

Čtení z dnešního dne: Pátek 22.9.

1 Tim 6,2c-12; Lk 8,1-3

Komentář k Lk 8,1-3: Možná, že kdybychom blíž poznali ženy, které doprovázely našeho Pána, byli bychom zaskočeni. Ježíšova novost spočívala i v tom, že se nerozpakoval obklopit se těmi, na které shlížela společnost svrchu.

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatý Václav - pracovní listy pro děti

(22.9.2017) Svatý Václav - omalovánka, komiks, pracovní listy a další na deti.vira.cz

21.9. sv. Matouš

(20.9.2017) Dynamika Božího povolání a lidské odpovědi

20. září - památka korejských mučedníků

(19.9.2017) "... Už máme velmi blízko k rozhodujícímu zápasu, snažně vás prosím, žijte věrně z víry, abyste jednou...

Jak se stavět k odpadlíkům od církve? (Svatí Kornélius a Cyprián, svátek 17.9.)

(16.9.2017) Když v roce 251 pominulo pronásledování křesťanů, mnozí z těch, kteří předtím ze strachu od víry...

Teolog, který nebyl odtažený od každodenních a aktuálních problémů

(16.9.2017) Adolf Kajpr (5. 7. 1902, Hředle na Kladensku – 17. 9. 1959, komunistická věznice Leopoldov)

Kněz, kterého zastřelila sicilská mafie

(14.9.2017) 15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi. Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o...

Svátek povýšení svatého kříže - 14. září

(13.9.2017) Kříž symbolizuje lásku Boha k člověku

Svatá Ludmila - pracovní listy pro děti

(10.9.2017) 16. září slavíme svátek svaté Ludmily. Nabízíme vám několik pracovních listů k tomuto tématu.