Navigace: Tematické texty P Postní dobaTexty na nástěnky - Postní doba r. 1999 (cesta k naplnění; náplň postní doby; prach a popel)

r. 1999 (cesta k naplnění; náplň postní doby; prach a popel)

Ve wordu je text ke stažení zde


Postní doba
Nespoléhejte na člověka,
u něhož není záchrany.
Vrací se do země,
když vyjde jeho dech,
tehdy se zhatí
všechny jeho plány.
Blaze tomu,
kdo má ku pomoci Boha...
(Žl 146,2-5)


* Postní doba je příležitostí k uvědomování si toho, kde hledáme oporu pro svůj život, zda stavíme na věcech, které pominou, nebo na Bohu, který je pevným základem všeho, co se o něj opírá...
* Postní doba je výzvou a příležitostí dát ve svém životě prostor Bohu, který už sám nahradí naše vrtkavé jistoty, za jistoty trvalé....

Cesta k naplnění - cesta k Bohu
Stůjte na cestách a vyhlížejte, ptejte se, kde je dobrá cesta a vydejte se po ní a vaše duše naleznou klid. (Jer 6,16)
To je nepřetržitá praxe v dějinách spásy:
velká přislíbení a malé kroky.
Každý křesťan si smí
ve svém sluchu uchovat velký příslib
jako pěknou melodii:
Nalezl jsi milost u Boha, Pán je s tebou.
Pak se můžeme odvážit
ve tmě víry přibližovat k Bohu
malými kroky,
které vám už zde v tomto životě
budou potvrzením víry.
(Joachim kardinál Meisner)



Pojďme, vystupme na horu Hospodinovu, do domu Boha Jákobova. Bude nás učit svým cestám a my po jeho cestách budeme chodit. (Iz 2,3)

Čím naplnit postní dobu?
Čím můžeme naplnit těchto čtyřicet dní? V čem pro nás může být smysl postní doby?
Život křesťana obsahuje tři základní vztahy: - vůči Bohu - vůči bližnímu - k sobě samému.
A tyto vztahy stále potřebují ozdravění. To ale nezačne tím, že si pouze zarputile něco odřeknu a budu stále myslet na to, jak mi to chybí. Začátek ozdravování, obnovy, může být v tom, že se pokusím v postu svůj život zjednodušit, oprostit od mnohých přítěží, od toho, co je přebytečné a zbytečné, i když se to jinak považuje za normální. Měl bych se tak stát volnějším.
To ale ovšem nestačí. Zmínili jsme se o třech základních vztazích, které je třeba ozdravovat. A kvůli tomu je třeba nejprve vzít Boha, bližního i sebe vážně. Vypadnout z mnoha nedobrých schémat a lépe pochopit, kdo je Bůh, kdo je bližní, kdo jsem já - a jaké jsou oprávněné požadavky každého z těchto tří jmeno-vaných. To vlastně znamená znovu odkrývat řád Boží, v němž má Bůh, bližní i já sám své místo. Hřích totiž tento řád zatemňuje a převrací a já se tedy mám pokoušet skrze Krista znovu „správně vidět“. To „správně“ se zřejmě také bude krýt se základním Božím postojem vůči člověku a současně s největší lidskou schopností - s láskou. S láskou vůči člověku i Bohu.



Pamatuj člověče:
prach jsi
a v prach se navrátíš!

Pomíjivost, ano, to znamená popel!
Pomíjivost naši, ne pomíjivost druhých.
Naši, mou!
Mluví se o mém zániku, když mě kněz na počátku postu dělá znamení kříže na čelo popelem z kdysi svěže zelených ratolestí od loňské Květné neděle.
Všechno se změní v popel. Můj dům, můj oděv, nářadí a peníze; les, pole i louka. Pes, který mne provází, i zvíře ve stáji. Ruka, kterou píšu, i čtoucí oko a celé mé tělo. Lidé, které jsem miloval, lidé, které jsem nenáviděl, i lidé, kterých jsem se bál. Co se mi na zemi zdálo velikým, malým, opovrhovaným, všechno se změní v popel, všechno...
Jen Bůh ne.
Jen to, co je zakořeněno v Bohu ne.

(podle Romano Guardiniho)

Přestaňte a odvraťte se od svých nepravostí... Odvraťte se od všech svých nevěrností, jichž jste se dopustili vůči mně, a obnovte svá srdce a nového ducha. Proč byste chtěli zemřít? Obraťte se a budete žít! (Ez 18,30-32)

Postní doba je čtyřicetidenní postní přípravou na Velikonoce, ve kterých jsou obnovovány křestní sliby. V postní době jsme odpradávna zváni k „postu, modlitbě a almužně“, tedy ke „skutkům pokání“.
Tyto kroky jsou důležité pro otevření našeho srdce Pánu, pro obnovu a vyzdravění. Je třeba zvážit, zda jsem ochoten vzdát se právě toho, co mi nejvíce svazuje ruce a vydat se cestou, třeba i zásadní změny v mém životě.
Postem se nemíní jen zdrženlivost v jídle a jiné projevy „sebekázně“ (zřeknutí se přílišných zábav apod.), ale hlavně zřeknutí se všeho toho, co je v našem životě zbytečné, postradatelné a hlavně překážející. Všech nadbytečných a přebytečných „zátěží“
Almužnou se míní pomoc všem potřebným. A to nejen ze svého majetku!
V modlitbě máme možnost naslouchat Bohu a volat k němu...
Doba postní začíná Popeleční středou a končí Velikonočními svátky. (Na Zelený čtvrtek) Na Popeleční středu a na Velký pátek platí přísný půst. (Půst od masa a újma v jídle).
V postní době by mělo dojít k obnově našeho života. Uvědomění si a přiznání Boží velikosti, krásy a dokona-losti. Je dobou uvědomění si toho, že i my jsme k tomuto Božímu obrazu stvořeni a obnovováni. Proto je i dobou uvědomování si naší velikosti, v závislosti na Bohu. Ale i vlastní hříšnosti, slabosti a nedokonalosti v životě bez Boha.


Čtení z dnešního dne: Pátek 26. 4

1. čtení Sk 13,26-33; Evangelium Jan 14,1-6

Komentář k Sk 13,26-33: Pavel hlásá „radostnou zvěst“ o zaslíbeních, která se splní i na nás! Nezevšednělo mi Kristovo učení – nekladu důraz jen na soubor návodů, jak se chovat?

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…