Navigace: Tematické texty D Démon, ďábel, satan, zlýDelší texty Satan se snaží zničit lidstvo, nás všechny (papež František)

Satan se snaží zničit lidstvo, nás všechny (papež František)

Papež František kázal o boji mezi démonem a Bohem

Vatikán. Satan prezentuje věci jako by byly dobré, ale jeho úmyslem je záhuba člověka, popřípadě „humanisticky“ odůvodněná. Andělé však proti ďáblu bojují a chrání nás. Tak lze shrnout dnešní (29.9.2014) kázání papeže Františka při mši v kapli Domu sv. Marty na svátek svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela.

Liturgická čtení nám dnes podávají tři velmi silné obrazy: Boží slávu viděnou prorokem Danielem v podobě Syna člověka přicházejícího k Otci (Dan 7,9-10.13-14); boj archanděla Michaela a jeho andělů proti „velkému draku, starému hadu nazývanému ďábel a satan, svůdci celé země“, který je poražen, jak podává kniha Zjevení sv. Jana (Zj 12,7-12a) a Ježíšova slova Natanaelovi (Jan 1,47-51): „Uvidíte nebe otevřené a Boží anděly sestupovat na Syna člověka“. Papež František mluvil o „boji mezi démonem a Bohem“:

K tomuto boji dochází poté, co se Satan pokusí zahubit ženu, která má porodit syna. Satan se vždycky snaží zahubit člověka, onoho člověka, kterého viděl Daniel ve slávě a o kterém mluvil Ježíš k Natanaelovi, že přijde ve slávě. Bible o tom mluví na začátku, když popisuje, jak Satan balamutí, aby zahubil. Patrně ze závisti. V Žalmu osmém čteme, že Bůh člověka povýšil nad anděly. Obrovská inteligence tohoto anděla nemohla snést takové ponížení, že nějaký nižší tvor byl povýšen, a pojal úmysl ho zničit.

„Satan se tedy snaží zničit lidstvo, nás všechny,“ pokračoval papež.

Spousta, spousta je plánů na odlidštění člověka, spousta takových plánů s výjimkou našich hříchů jsou jeho dílem jednoduše proto, že člověka nenávidí. Je lstivý, jak říká na začátku kniha Geneze: je nejlstivější. Podává věci jako dobré, ale jeho úmyslem je destrukce. Andělé nás brání. Hájí člověka a brání Bohočlověka, svrchovaného člověka, Ježíše Krista, který je dokonalostí lidstva, tím nejdokonalejším. Proto církev ctí anděly, protože to jsou ti, kteří budou ve slávě Boží – jsou ve slávě Boží, protože brání velké skryté tajemství Boha, totiž že Slovo přišlo v těle.

„Úkolem Božího lidu – řekl dále papež – je opatrovat v sobě tohoto člověka, člověka Ježíše, protože je člověkem, který dává život všem lidem. Satan však ve svých plánech na destrukci vymýšlí humanistická vysvětlení, která míří proti tomuto člověku, proti lidstvu a proti Bohu.“

Tento boj je v křesťanském životě každodenní realitou: v našem srdci, v našem životě, v naší rodině, v našem lidu, v našich kostelech... Pokud se nebojuje, budeme poraženi. Pán však dal tuto zručnost bojovat a zvítězit hlavně andělům. A závěrečné zvolání Apokalypsy po tomto boji je nádherné: »Od nynějška patří vítězství, moc a královská vláda našemu Bohu a panování jeho Pomazanému, neboť byl svržen žalobník našich bratří, který na ně žaloval před naším Bohem ve dne v noci«.

Nakonec papež vyzval k modlitbě k archandělům Michaelovi, Gabrielovi a Rafaelovi, zejména recitací starobylé a krásné modlitby k archandělovi Michaelovi, aby nadále bránil největší tajemství lidstva: Slovo, jež se stalo člověkem, který zemřel a vstal z mrtvých. Toto je náš poklad. Kéž tedy pokračuje v boji na jeho ochranu. 
 

Kázání z Domu sv. Marty 
29.9.2014 

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
(mig)
Redakčně upraveno


 

 

 

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 9,26-31; Žalm 22; 1 Jan 3,18-24
Jan 15,1-8

Co znamenají slova „Zůstaňte ve mně...“ a jak je naplnit? Být v Ježíšovi rozhodně neznamená držet se ho jako maličké dítě, které se bojí poodstoupit od maminky a zoufale svírá její šaty. Toto „zůstávání“ označuje stav srdce. Snad podobně jako můžeme spolu s přáteli prožívat i obyčejné setkání, které nás ale spojuje, anebo naopak být sice fyzicky přítomni, ale myšlenkami bloudit kdesi v práci. Být v Kristu obnáší naši aktivitu, ochotu, zapálení, touhu i radost z jeho blízkosti. Toto zůstávání není nudné meškání, jako když nám ujede autobus. Je to naopak prodlévání v blízkosti toho, co naplňuje náš život, co nás baví a těší.

Zdroj: Nedělní liturgie

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2024) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.