Čím máte více práce, tím více se modlete  - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Pomluva, pomluvy, klevetyDelší texty Uchovat jednotu věřících je jedna z nejtěžších věcí (papež František)

Uchovat jednotu věřících je jedna z nejtěžších věcí (papež František)

Vatikán. Ježíš se modlí za jednotu křesťanů, ale v církvi jsou rozsévači rozepří, kteří svým jazykem obec rozdělují a ničí – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

Ježíš se před svým Umučením modlí za jednotu věřících, aby byli jedno jako On a Otec a svět uvěřil v Něho. Nad tímto úryvkem z Janova evangelia (17,20-26) se dnes papež František zamýšlel ve své homilii.

„Jednota křesťanských společenství, křesťanských rodin je svědectvím toho, že Otec poslal Ježíše. A dosáhnout jednoty v nějaké křesťanské komunitě, farnosti, biskupství, nějaké instituci a křesťanské rodině je snad jednou z nejtěžších věcí. Naše dějiny, dějiny církve nás často zahanbují. Vedli jsme války proti svým bratřím! Pomysleme na jednu takovou, na Třicetiletou válku.“

„Tam, kde spolu křesťané válčí – pokračoval papež – chybí svědectví.“

„Musíme prosit Pána o hojné odpuštění za tyto dějiny. Dějiny mnoha rozdělení a to nejenom minulých. Také dnešních! Svět vidí, že jsme rozděleni, a říká: »Ať se dohodnou oni, potom uvidíme... Ježíš, že vstal z mrtvých a žije v nich? To že jsou jeho učedníci, když se nedohodnou?« Jeden katolický křesťan se kdysi ptal jednoho křesťana východního obřadu, ale rovněž katolíka: »U nás bude Kristus vzkříšen pozítří. A u vás?« Ani na datu Velikonoc jsme se nedohodli. A to na celém světě. A svět nevěří.“

„Ďáblovou závistí – řekl dále papež – vstoupil na svět hřích. V křesťanských obcích se téměř běžně vyskytuje sobectví, závist a rozdělení, což vede ke vzájemnému očerňování. Hodně se očerňuje. V Argentině – poznamenal František – se takovým lidem říká »zizzaniere«, tedy rozsévač rozepří, protože vyvolávají sváry a rozdělují. Rozdělení vznikají jazykem, ze závisti, žárlivosti a také uzavíráním se. Když se říká »Ne! Věrouka říká toto.« Jazyk je schopen zničit rodinu, obec i společnost, rozsévat nenávist a války. Místo aby se hledalo vysvětlení, je pohodlnější očerňovat a ničit pověst druhého. Papež pak citoval historku o sv. Filipu Nerim, který řekl jisté ženě, aby jako pokání za pomluvy, které šířila, oškubala slepici, peří vyhodila z okna na ulici a potom je sesbírala. Žena se bránila tím, že to je nemožné, a sv. Filip odvětil: »Přesně tak je tomu s očerňováním.«“

„Očerňování je takové. Špiní druhého. Ten kdo očerňuje, ničí, kazí pověst, ničí život. A velmi často zcela bezdůvodně a v rozporu s pravdou. Ježíš se modlil za nás, za všechny, kteří jsme tady, za naše komunity, farnosti a diecéze: »Ať jsou jedno«. Prosme Pána o milost, protože ďábel a hřích má obrovskou sílu a neustále nás tlačí, abychom byli nejednotní. Kéž nám daruje tuto milost a tento dar. Co je tímto darem? Duch svatý! Kéž nám daruje tento dar působící harmonii, vždyť On je harmonií a slávou našich komunit. Ať nám daruje pokoj spolu s jednotou. Prosme o milost jednoty pro všechny křesťany, o tu velkou milost i o tu malou každodenní milost pro naše komunity a naše rodiny; o milost kousat se do jazyka.“

Končil papež František dnešní homilii v Domě sv. Marty. 

Kázání z Domu sv. Marty 
12.5.2016 
(mig)

 


 

Převzato z webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

 

Související texty k tématu:

Pomluvy, klevety
- Když pomlouváme, napodobujeme Kainovo vražedné gesto (papež František)
- Ani dobrý úmysl neospravedlňuje pomluvy (Katechismus)
- Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (papež František)
- Pomluvy a dezinformace jsou hříchem a poškozují církev (papež František)
- Touha po pokoji nás má odvádět od pomluv (Fernández-Carvajal)

Čtení z dnešního dne: Středa 8. 5.

1. čtení - Sk 17,15.22-18,1; Evangelium - Jan 16,12-15

Komentář k Sk 17,15.22-18,1: Filozoficky zaměření posluchači Pavlova slova nepřijímají. Nejsem jim podobný? Jaký rozdíl oproti prostému žalářníkovi ze včerejšího příběhu!

Zdroj: Nedělní liturgie

Den matek

(9. 5. 2024) Svátek matek (den matek) se slaví druhou květnovou neděli.

Nanebevstoupení Páně

(6. 5. 2024) Slavnost Nanebevstoupení Páně se slaví ve čtvrtek - 40. den po Velikonocích. Následující den začíná "novéna" -…

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého. Podklady k…

Svatý Jan Sarkander (svátek 6.5.)

(5. 5. 2024) Na osobu vězněného kněze Jana Sarkandera se zástupně vylila veškerá zášť, nakumulovaná letitými náboženskými nesváry a…

Den modliteb za pronásledované křesťany

(2. 5. 2024) Každý rok se o 6. neděli velikonoční připomínají naši pronásledovaní bratři a sestry po celém světě.

Květen - měsíc Panny Marie

(30. 4. 2024) Měsíc květen bývá oblíben z různých hledisek.

Panna Maria není bohyně (Vojtěch Kodet)

(30. 4. 2024) Jak by ne/měla vypadat zdravá mariánská úcta? (Odkaz na Vojtechkodet.cz)