Navigace: Tematické texty O Osobnosti, svatíRůzní Vladimír Grégr (*1902 † 1943)

Vladimír Grégr (*1902 † 1943)

Zapojil se do odboje, i když mohl zůstat v teple bezpečí

Vladimír Grégr (*1902 † 1943) architekt domů na Barrandově,
autor designu vlaku Slovenská strela,
skaut, křesťan a odbojář…

Známý architekt Barrandova a Slovenské strely

Architekt Vladimír Grégr (*1902 † 1943) - mladý introvertní muž - byl autorem řady pozoruhodných staveb, především elegantních vil na Barrandově nebo  kosmického designu vlaku Slovenská strela, který předběhl o mnoho let svoji dobu.

Za nacistické okupace se úspěšný architekt zapojil do odboje. Přitom mohl sedět ve své projekční kanceláři a v závětří přečkat válku v klidu. To by ale nebyl skaut Grégr. Nakonec byl zatčen gestapem, odsouzen k trestu smrti a v berlínské věznici Moabitt čekal na popravu.

Všemohoucí nejlépe řídí naše osudy

V cele se vzpomínkami vracel ke svým bližním, k Praze, ke Lštění na Benešovsku a k českým Vánocům. Špačkem obyčejné tužky tehdy v cele na kousek papíru píše před Vánocemi dopis matce: „ … Myslím na naše poslední Vánoce...  Vzpomínám na vás stále, ale uklidňuji se vždy, protože jsem přesvědčen, že Všemohoucí nejlépe řídí naše osudy, a snaží se mě udržet v pokoře u vědomí, že to nakonec je a musí být dobré. Snad to vše má svůj smysl – ba jsem o tom přesvědčen. A děkuji za to, že i zde dopřává mi Bůh řadu živých radostí a možnost žít po svém.  V průběhu dní sčítám své maličké radosti a ty přece jen vcelku převažují těžké chvíle. …“

Vladimír Grégr byl v Berlíně sťat gilotinou 22. února 1943.
Lidé jako Vladimír Grégr se nasazovali za naši budoucnost tváří v tvář „nezdolné" moci nacismu.
V roce 1992 byl Vladimíru Grégrovi udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.
Grégrovo poselství lze čít následovně: Nebojte se jít proti dobovému větru…

 

Zpracováno podle fejetonu Miloše Doležala Sčítám maličké radosti...  www.vaticannews.va/cs
Redakčně upraveno

 


Faktická poznámka Miloše Doležala: Grégrovic rodina byla navázána velice těsně na Antonína Benjamina Svojsíka (zakladatele českého skautingu). Tři bratři (Vladimír, Eduard a Arnošt) se účastnili prvních Svojsíkových táborů.  Zdroj: Vzpomínky Eduarda Grégra a rodina Grégrova... 


Fotoalbum

Čtení z dnešního dne: Neděle . .

Sk 9,26-31; Žalm 22; 1 Jan 3,18-24
Jan 15,1-8

Co znamenají slova „Zůstaňte ve mně...“ a jak je naplnit? Být v Ježíšovi rozhodně neznamená držet se ho jako maličké dítě, které se bojí poodstoupit od maminky a zoufale svírá její šaty. Toto „zůstávání“ označuje stav srdce. Snad podobně jako můžeme spolu s přáteli prožívat i obyčejné setkání, které nás ale spojuje, anebo naopak být sice fyzicky přítomni, ale myšlenkami bloudit kdesi v práci. Být v Kristu obnáší naši aktivitu, ochotu, zapálení, touhu i radost z jeho blízkosti. Toto zůstávání není nudné meškání, jako když nám ujede autobus. Je to naopak prodlévání v blízkosti toho, co naplňuje náš život, co nás baví a těší.

Zdroj: Nedělní liturgie

Jan Pavel II.

Jan Pavel II.
(27. 4. 2024) 27. 4. 2014 o neděli Božího milosrdenství byl ve Vatikánu svatořečen papež Jan Pavel II. (* 18. května 1920 + 2. dubna…

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.