Aleš Opatrný | Sekce: Kázání

Velikonoční doba (cyklus A)
Zmrtvýchvstání Páně - vigilie / Stůl slova - Aleš Opatrný

Celá západní kultura se už dlouho snaží, aby ve vědomí člověka byla jeho vlastní smrt co nejvíce oddálena, ne-li přímo popřena.

Slavnost zmrtvýchvstání Páně - vigilie

Rozbor textu

1. čtení
Řím 6,3-11
Vzkříšení není samozřejmostí, to věděl Pavel stejně jako jeho současníci. A pro člověka je žádoucí a přijatelný život, ne smrt. Cestu k tomuto životu Pavel vždy rýsuje přes smrt. Zde na zemi má člověk účast na Kristově věčném životě skrze svůj průchod smrtí křtu. Do věčnosti ale bude muset vstoupit s Kristem tím, že jeho úděl přijme naplno, tedy skutečnou smrtí. Ta se ale přijetím svátostné smrti křtu mění. A mění se také zacílení a určení člověka zde na zemi - je to určení k životu, který nemíří ke smrti, tedy k životu bez přítomnosti hříchu.


2. čtení




Evangelium
Mt 28,1-10
Evangelistova slova, vyjadřující, že Pán vstal z mrtvých, jsou poměrně bohatá a přece neříkají "jak to bylo". Apokalyptickými rysy vyprávění ale dává evangelista najevo, že se zde děje něco skutečného, co ovšem obvyklé a běžně známé události a děje naprosto přesahuje. Zcela jasné je pak typické velikonoční poselství, sestávající ze dvou částí: hrob je prázdný, tam Ježíše nehledejte (Mt 28,6) a: "Nebojte se, jděte!". Tedy je konec strachu a nejistot a dobrou zprávu, že Ježíš žije, je třeba roznést dál - nejprve k učedníkům, potom "ke všem národům" (Mt 28,19).


K úvaze



Myšlenky k promluvě
Naprosto není dnes snadné mluvit o Ježíšově vzkříšení. Na jedné straně dnes umí medicína kousky, které si se vstáním z hrobu nijak nezadají. Celý pokrok techniky a vědy nás vede k tomu, že jsme spíš zvyklí se mnohdy nedivit neobyčejným věcem. Na druhé straně je člověk většinou fascinován přítomností, a tak má jednak určitou nedůvěru ke zprávám z minulosti a na druhé straně není příliš otevřen velkým úvahám o budoucnosti, kterou považuje pro sebe za vzdálenou. A celá západní kultura se už dlouho snaží, aby ve vědomí člověka byla jeho vlastní smrt co nejvíce oddálena, ne-li přímo popřena. Jenže pohled velikonoc na smrt a vzkříšení není zdaleka jen pohledem na pozemský a zásvětný život člověka. Je to mnohem víc pohled na hřích a odpuštění, na vztah člověka a Boha. To chápe odedávna liturgie, když spojuje myšlenku velikonoční noci mnohem víc se křtem člověka, než s jeho smrtí a věčným životem. Pro nás je to důležité upozornění, abychom chápali celý význam Ježíšova činu spásy jako něco co se týká především člověka dnes a tady, byť to má vliv tak velký, že ho ani smrt nezruší, že sahá do věčnosti. Jinými slovy: jde o to, zda jsme schopni uvěřit a prožít, že jsme teď s Kristem vzkříšeni, že s ním teď vstupujeme do nového vztahu k Bohu, že jsme teď odpuštěním vyproštěni z umrtvující moci hříchu, že teď žijeme z Ducha Božího. V hloubce tohoto "teď", které přijímá nový život Bohem darovaný, se člověku otevírá pohled do hloubky tajemství vzkříšení.

Čtení z dnešního dne: Čtvrtek 25. 4., svátek sv. Marka

1. čtení 1 Petr 5,5b-14; Evangelium Mk 16,15-20

Komentář k Mk 16,15-20: Markova spolupráce s Petrem a to, co s naším Pánem zažil, se odrazilo v jeho celém životě. Dokážu proměnit v život to, co jsem skrze církev obdržel?

Zdroj: Nedělní liturgie

Křesťanská nostalgie nefunguje

Křesťanská nostalgie nefunguje
(24. 4. 2024) Obranné křesťanské strategie jsou plodem nostalgického návratu do minulosti, což nefunguje, řekl m.j. papež František na…

Žena, která neohnula hřbet: Růžena Vacková (* 23. dubna 1901) / audio k poslechu

(22. 4. 2024) Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře.

Co obsahuje vatikánský dokument Dignitas Infinita (Nekonečná důstojnost)?

(22. 4. 2024)  Co se v dokumentu píše a v čem je překvapivý?

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(22. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát nějakými pohanskými uctívači…

Svatý Vojtěch (23. duben)

(22. 4. 2024) Dvakrát z Čech odešel a dvakrát se vrátil. Svůj život završil mučednickou smrtí při hlásání evangelia pohanům v…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(21. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…