Život s Bohem nás má učinit otevřenými pro naši původní krásu,  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Postní doba (cyklus A)
1. neděle postní / Angelus - papež František (Ježíš odmítá idolatrii moci a lidské slávy)

Tuto první postní neděli podává evangelium (srov. Mt 4,1-11), jak byl Ježíš po svém křtu v řece Jordán, »vyveden od Ducha na poušť, aby byl pokoušen od ďábla« (v.1). Připravuje se na zahájení svého poslání zvěstovat nebeské království a činí tak stejně jako už Mojžíš a Eliáš ve Starém zákoně (srov. Ex 24,18; 1 Kr 19,8) čtyřicetidenním postem.

Ďábel se třikrát snaží Ježíše přivést do nesnází. První pokušení si bere za podnět skutečnost, že Ježíš má hlad a ponouká jej: »Jsi-li Syn Boží, řekni, ať se z těchto kamenů stanou chleby« (v.3). Je to výzva! Ježíšova odpověď je však úsečná: »Je psáno: „Nejen z chleba žije člověk, ale z každého slova, které vychází z Božích úst“.« (4,4). Odvolává se na Mojžíše, který vysvětluje lidu, jak se dlouhým pochodem pouští naučil, že jeho život závisí na Božím Slovu (srov. Dt 8,3).

Potom to ďábel zkouší podruhé, stává se záludnějším a rovněž cituje Písmo. Strategie je zřejmá: jestli máš takovou důvěru v Boží moc, tedy ji zkus, vždyť samo Písmo tvrdí, že tě budou chránit andělé (v.6). Ani v tomto případě se však Ježíš nedává zmást, protože, kdo věří, ví, že Boha nemá zkoušet, nýbrž důvěřovat v Jeho dobrotu. Proto na satanovu účelovou interpretaci slov Bible odpovídá Ježíš další citací: »Také je psáno: „Nebudeš pokoušet Pána, svého Boha« (v.7).

Třetí pokušení (v.8-9) nakonec vyjevuje pravé ďáblovo smýšlení: poněvadž příchod nebeského království znamená jeho porážku, zlý duch by chtěl odvést Ježíše od splnění Jeho poslání a nabízí Mu perspektivu politického mesianismu. Ježíš však odmítá idolatrii moci a lidské slávy. Vyhání proto pokušitele a říká: »Odejdi, satane! Neboť je psáno: „Pánu, svému Bohu se budeš klanět a jen jemu sloužit“.« (v.10). Tehdy k Ježíši, jenž je věrný poslání, jež mu svěřil Otec, přistupují andělé a slouží Mu (srov. v. 11).

Učí nás to jedné věci: Ježíš nevede dialog s ďáblem. Ježíš ďáblovi odpovídá Božím slovem, nikoli svým. Když jsme pokoušeni nezřídka se pouštíme do dialogu s pokušením: „Mohu to udělat..., potom se vyzpovídám, a tak dál a dál“. Nikdy se nepouštět do dialogu s ďáblem. Ježíš má k ďáblu dvojí postoj: buď jej vyhání anebo – jako v tomto případě – odpovídá Božím Slovem. Dávejte si pozor: nikdy neveďte dialog s pokušením, nikdy.

Také dnes vniká satan do života lidí, aby je pokoušel lákavými návrhy. Mísí svůj hlas mezi spoustu jiných, které se snaží ochočit vědomí. Z mnoha stran přicházejí vzkazy, jež vybízejí, abychom „zkusili“ a zakusili opojení z přestupku. Ježíšova zkušenost nás učí, že pokušení je ponoukáním vydat se cestami, které jsou alternativami těch Božích. Říkají: „Udělej to, není problém, Bůh pak promine! Dopřej si den radosti.“ Ale je to hřích. „Ne, to nic není.“ Alternativní cesty dávají pocit soběstačnosti, požitek samoúčelného života. Všechny jsou ale iluzorní: brzy je zřejmé, že čím více se vzdálíme Bohu, tím více cítíme svoji bezbrannost a nemoucnost před velkými životními problémy.

Panna Maria, Matka Toho, který rozdrtil hlavu hada, ať nám v této postní době pomáhá bdít v pokušeních a nepodléhat žádnému z idolů tohoto světa, abychom v boji proti zlu následovali Ježíše a dokázali také zvítězit jako Ježíš.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Čtení z dnešního dne: Úterý 19. 3., slavnost sv. Josefa

1. čtení 2 Sam 7,4-5a.12-14a.16; Evangelium Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a

Komentář k Mt 1,16.18-21.24a nebo Lk 2,41-51a: Spravedlivý muž, který svou snoubenku nechtěl vystavit pohaně. Kéž se podobně ujímá těch, kdo jsou ohroženi, kéž se zastává Kristovy církve, kde je pronásledována. V jeho postoji jej chci napodobovat.

Zdroj: Nedělní liturgie

Velikonoce

Velikonoce
(20. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční noc (vigilie), příběh Velikonoc.

Květná neděle

Květná neděle
(18. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen od…

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2024) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2024) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2024) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2024) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem

Kvůli svému postnímu kázání 12. března 1943 byl zatčen gestapem
(11. 3. 2024) Německý kněz Richard HENKES, který působil v Sudetech a českém pohraničí, vystupoval ostře kriticky vůči nacistické…


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze.