Existují dva základní postoje, jak stát se Ježíšovými učedníky:  - archív citátů

papež František | Sekce: Kázání

Období během roku (cyklus C)
8. neděle v mezidobí - C / Angelus - papež František (O pokušení shovívavosti k sobě)

Dnešní evangelium podává krátká podobenství, pomocí nichž chce Ježíš svým učedníkům ukázat cestu, kterou se ubírat životem v moudrosti. Otázkou: »Může slepý vést slepého?« (Lk 6,39), Ježíš zdůrazňuje, že ten, kdo vede, nemůže být slepý, ale musí vidět dobře, to znamená mít moudrost, aby mohl vést, jinak hrozí, že způsobí škodu lidem, kteří mu důvěřují. Ježíš tím zaměřuje pozornost na ty, kdo mají odpovědnost vychovávat nebo přikazovat: pastýře duší, veřejné představitele, zákonodárce, učitele a rodiče, a povzbuzuje je, aby si uvědomovali svoji delikátní roli a neustále rozlišovali tu správnou cestu, po níž lidi vést.

Ježíš si vypůjčuje jeden mudroslovný výraz, aby označil sám sebe za vzor učitele a vůdce k následování: »Není žák nad učitele: když se dokonale vyučí, bude jako jeho učitel« (v.40). Je to pozvání následovat Jeho příklad a Jeho učení a stát se tak bezpečnými a moudrými vůdci. Toto učení je obsaženo především v horském kázání, které nám po tři neděle nabízí liturgie v evangeliu, a ukazuje, že mírností a milosrdenstvím se stáváme lidmi upřímnými, pokornými a spravedlivými.

V dnešním úryvku nacházíme jinou významnou větu, která nabádá, abychom nebyli domýšliví a pokrytečtí. Říká: »Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ« (v.41). Kolikrát jen, jak všichni víme, je snadnější či pohodlnější objevovat a odsuzovat nedostatky a hříchy druhých, aniž bychom s podobnou všímavostí dovedli vidět ty svoje. My neustále svoje nedostatky skrýváme, a to i sami před sebou. Spatřovat nedostatky druhých je však snadné. Je to pokušení shovívavosti k sobě, velkorysosti vůči sobě, ale tvrdosti vůči druhým. Vždycky je užitečné pomáhat bližnímu moudrou radou, ale pozorujeme-li a napravujeme-li nedostatky svého bližního, musíme si být vědomi také svých nedostatků. Pokud se domnívám, že žádné nemám, nemohu odsuzovat či napravovat druhé. Všichni máme nedostatky, všichni. Musíme si jich být vědomi a dříve, než odsoudíme druhé, musíme nahlédnout do svého nitra. Jedině takto můžeme jednat věrohodně a pokorně dosvědčováním lásky.

Jak můžeme zjistit, zda naše oko je volné anebo zda mu překáží trám? Opět nám to říká Ježíš: »Není dobrý strom, který dává špatné ovoce, ani zase špatný strom, který dává dobré ovoce. Každý strom se pozná po vlastním ovoci« (v.43-44). Ovocem jsou skutky, ale také slova. Také ze slov se poznává kvalita stromu. Kdo je totiž dobrý, vydává ze svého srdce a svými ústy dobro, a kdo je špatný, vydává zlo uplatňováním toho nejzhoubnějšího, co má, totiž reptání, klevětění a pomlouvání druhých. Toto pustoší, ničí rodinu, ničí školu, ničí pracoviště, ničí čtvrť. Jazyk rozpoutává války. Přemýšlejme trochu o tomto Ježíšově učení a ptejme se: mluvím o druhých špatně? Snažím se druhé stále očerňovat? Vidím snadněji nedostatky těch druhých než svoje vlastní? A snažme se alespoň trochu se polepšit: prospěje to nám všem.

Prosme Marii o oporu a přímluvu, abychom následovali Pána na této cestě.

Se svolením převzato
webu České sekce Radio Vaticana
Redakčně upraveno

Témata: Moudrost | pastýř

Související texty k tématu:

Pomluvy, klevety
- Když pomlouváme, napodobujeme Kainovo vražedné gesto (papež František)
- Ani dobrý úmysl neospravedlňuje pomluvy (Katechismus)
- Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (papež František)
- Pomluvy a dezinformace jsou hříchem a poškozují církev (papež František)
- Touha po pokoji nás má odvádět od pomluv (Fernández-Carvajal)

Čtení z dnešního dne: Pátek 21. 3. 2025, Pátek 2. postního týdne

Gn 37,3-4.12-13a.17b-28;

Komentář k Mt 21,33-43.45-46: Skutečně, tak naložili se Synem Božím. Ostatně i dnes jsou jeho služebníci likvidováni. Ale tak se Království Boží šíří tam, kde bychom to nejméně čekali…

Zdroj: Nedělní liturgie

Zvěstování Páně

(21. 3. 2025) Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se jmenuje Maria. (kardinál Joachim Meisner)

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní

Sídlištní křížová cesta, aneb Ježíš v osudech lidí dnešních dní
(18. 3. 2025) Křížová cesty vsazená do osudů lidí v dnešním světě, tady a teď.  

Inaugurace papeže Františka 19. 3. 2013 a svatý Josef

(18. 3. 2025) Papež František je ctitelem svatého Josefa. Pochází z farnosti sv. Josefa, v kostele sv. Josefa zaslechl osobní Boží…

Svatý Josef (svátek 19.3.)

(17. 3. 2025) Svatý Josef je světec, o kterém se mnoho nemluví, ačkoli jeho role v životě Ježíše Krista je naprosto zásadní. Anebo se…

Jubileum mládeže v Římě 28.7. – 3.8. 2025

Jubileum mládeže v Římě   28.7. – 3.8.  2025
(17. 3. 2025) Komunita Emmanuel v rámci jubilea pořádá program pro 2000 mladých z celého světa. Připojte se a pozvěte…

Den sv. Patrika (17.3)

(16. 3. 2025) Pro našince je velkolepá oslava, spojená se svátkem sv. Patrika, možná trochu nepochopitelnou podívanou, která však má…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2025) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…