Z jednoho dotazu došlého do redakce pastorace.cz:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vysvětlení nedělní přímluvy uveřejněných na vašem webu a čtených při mši svaté u nás v kostele. „Co jsou synodální principy života církve?“ Prosím jednoduše a výstižně. Děkuji předem za odpověď. … …

Přímluvy dle aktuálního dění

Vážená paní … …, děkuji za Vámi zaslanou otázku k připravovaným prosbám. Předně děkuji, že text vůbec "slyšíte", protože jeden z důvodů pro tvoření těchto přímluv dle aktuálního dění bylo právě to, že lidé nevnímají přímluvy při nedělní mši svaté... Složitější věcí je realizování takového úkolu. Znamená to vytvářet text poměrně narychlo. Snažíme se vždy projít poslední zprávy z období cca 4 dní a z nich vybrat ožehavá témata. Některé prosby doplňujeme o další téma, podle situace. Prosby nemají být politikou. Mají být modlitbou - prosbou k Bohu. Snažíme se tedy odrážet to, co se objevuje v mediálním světě, a reagovat na to nikoli hněvem či lamentováním, ale modlitbou.

Co jsou synodální principy života církve?

Nyní k Vaší otázce. Jde o přímluvy pro 29. neděli v mezidobí (viz pastorace.cz/file/1d4053dfb4a479364455c1f6cafe97ee/218972/221016-mezidobi-29.pdf):

Týkala se synodální cesty. Jde o více jak rok a půl trvající výzvy Svatého otce k celé církvi. V našich diecézích jsme se připojili do přípravy celosvětové synody biskupů, která proběhne v roce 2023 v Římě, a bude se věnovat synodalitě v církvi. Synodálními principy označují ve zkratce společné putování církve jako Božího lidu. Nejde o vůli většiny (demokracie), ale o schopnost slyšet a být slyšen, které jsou pro udržení pravd víry klíčové. Zkuste si najít více informací k "Synodě o synodalitě" resp. k synodální cestě např. na stránkách zpravy.cirkev.cz/synoda-2021-2023.

 

Přeji Vám požehnaný den

P. Michal Němeček