papež František | Sekce: Kázání

Slavnosti a svátky s jednotným čtením
Svátek sv. Štěpána / Angelus - papež František (Učme se odpouštět)

Včera jsme slavili Boží hod vánoční a liturgie, aby nám pomohla lépe ho přijmout, prodlužuje trvání svátků až do 1. ledna: na osm dní. Překvapivě si však v tytéž dny připomínáme některé dramatické postavy svatých mučedníků. Dnes například svatý Štěpán, první křesťanský mučedník; pozítří svatá neviňátka, děti, které zabil král Herodes ze strachu, že ho Ježíš připraví o trůn (srov. Mt 2,1-18). Zkrátka, zdá se, že liturgie nás chce opravdu vytrhnout ze světa svíček, obědů a dárků, kterému se v těchto dnech možná poněkud oddáváme. Proč?

Protože Vánoce nejsou pohádkou o narození krále, ale o příchodu Spasitele, který nás vysvobozuje od zla tím, že na sebe bere naše utrpení: sobectví, hřích, smrt. To je naše utrpení: sobectví, které v sobě nosíme, hřích, že jsme všichni hříšníci, a smrt. A mučedníci se nejvíce podobají Ježíši. Slovo mučedník totiž znamená svědek: mučedníci jsou svědkové, to znamená bratři a sestry, kteří nám svým životem ukazují Ježíše, který milosrdenstvím přemohl zlo. I v dnešní době je mučedníků mnoho, více než v prvních dobách. Dnes se modlíme za tyto pronásledované a mučené bratry a sestry, kteří vydávají svědectví o Kristu. Bude dobré, když si položíme otázku: Vydáváme my svědectví o Kristu? A jak se v tom můžeme zlepšit, abychom lépe svědčili o Kristu? Pomoci nám může právě postava svatého Štěpána.

Především nám Skutky apoštolů říkají, že byl jedním ze sedmi jáhnů, které jeruzalémská obec zasvětila službě u stolů, tedy charitě (srov. 6,1-6). To znamená, že jeho první svědectví nebylo vydáno slovy, ale láskou, s níž sloužil těm nejpotřebnějším. Štěpán se však neomezil jen na tuto pomocnou práci. S těmi, které potkával, mluvil o Ježíši: sdílel svou víru ve světle Božího slova a učení apoštolů (srov. Sk 7,1-53.56). To je druhý rozměr jeho svědectví: přijímání Slova a předávání krásy Slova, vyprávění o tom, jak setkání s Ježíšem mění život. A to bylo pro Štěpána tak důležité, že se nenechal zastrašit ani výhrůžkami svých pronásledovatelů, ani když viděl, že se pro něj věci vyvíjejí špatně (srov. v. 54). Dobročinnost a hlásání, to byl Štěpán. Jeho největší svědectví je však jiné: že uměl spojit lásku a zvěstování. Přenechal nám ji v okamžiku smrti, kdy po Ježíšově vzoru odpustil svým vrahům (srov. v. 60; Lk 23,34). Láska, hlásání, odpuštění.

Zde je tedy naše odpověď na naši otázku: své svědectví můžeme zlepšit láskou k bratřím a sestrám, věrností Božímu slovu a odpuštěním. Láska, slovo, odpuštění. Právě odpuštění ukazuje, zda skutečně praktikujeme lásku k druhým a zda žijeme podle Ježíšova slova. "Odpuštění", per-dono, je ve skutečnosti, jak naznačuje samo slovo, největší dar, dar, který dáváme druhým, protože jsme Ježíšovi, který odpustil nám. Odpouštím, protože mi bylo odpuštěno, a na to zapomínáme... Zamysleme se, každý z nás, nad svou vlastní schopností odpouštět: jaká je moje schopnost odpouštět v těchto dnech, kdy se můžeme setkat, kromě mnoha jiných, s některými lidmi, s nimiž jsme nevycházeli dobře, kteří nám ublížili, s nimiž jsme nikdy nenapravili své vztahy. Prosme novorozeného Ježíše o něco nového: o novost srdce schopného odpouštět - všichni potřebujeme odpouštějící srdce. Prosme Hospodina o tuto milost: Bože, ať se naučím odpouštět. Prosme o sílu modlit se za ty, kteří nám způsobili bolest, modlit se za lidi, kteří mi ublížili, a vykročit vstříc otevřenosti a smíření. Kéž nám Hospodin tuto milost udělí i dnes.

A Maria, Královna mučedníků, ať nám pomáhá růst v lásce, v lásce ke Slovu a v odpuštění.

Se svolením převzato z webu České sekce Vatican News.
Redakčně upraveno.

Čtení z dnešního dne: Sobota 20. 4.

1. čtení – Sk 9,31-42; Evangelium – Jan 6,60-69

Komentář k Jan 6,60-69: To, že i dnes mnozí odcházejí, nemusí být naší vinou. Vždyť odešli i po slovech našeho Pána. Svoboda rozhodnutí! Ze svobody, kterou poskytuje Bůh člověku, až zamrazí!

Zdroj: Nedělní liturgie

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)

P. Emil Kapaun (* 20. 4. 1916)
(19. 4. 2024) Emil Kapaun byl Americký katolický kněz s českými kořeny, který zahynul v zajateckém táboře v Severní Koreji v roce…

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů

Vychovával mládež ke svobodě jako křesťany a skauty - a stal se obětí fašistů
(15. 4. 2024) Kněz Giovanni Minzoni rozuměl toxickému náboji ideologií

Týden modliteb za duchovní povolání

(15. 4. 2024) Týden modliteb za duchovní povolání každoročně vrcholí o 4. neděli velikonoční, která se nazývá nedělí Dobrého pastýře…

Sv. Damián de Veuster - největší Belgičan všech dob (svátek 15. 4.)

(14. 4. 2024) Diváci vlámské televize VRT nedávno zvolili v anketě největší Belgičan všech dob P. Damiána de Veuster

Händel: i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(13. 4. 2024) (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) Po prodělané mrtvici se dostal na pokraj zhroucení, a ochrnula i jeho…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery
(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická Státní bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte poutní dům Lomec

Podpořte poutní dům Lomec
(10. 4. 2024) Malé poutní místo Lomec se nachází nedaleko jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…