Bůh se zjevuje spíše v „šepotu tichého vánku“, než v hromu - archív citátů

Navigace: Tematické texty P Pastorační péčePastorační péče v méně obvyklých situacích - část I. (P. ing. Aleš Opatrný) 10. Ti, kdo nemohou mít děti

10. Ti, kdo nemohou mít děti

Literatura
ŘEŽÁBEK K., Léčba neplodnosti, Grada , Praha 1999
FENCLOVÁ J., Když dítě nepřichází, Pastorační středisko, Praha 1999



Neplodných manželství přibývá - dnes se u nás uvádí, že tvoří až 10% z manželství v plodném věku. Roste zejména mužská neplodnost (neplést s impotencí!). Je to považováno za civilizační jev. Některé chmurné předpovědi mluví o dlouhodobém a podstatném klesání plodnosti v oblastech s vysokým stupněm civilizace.





10.1. Medicínské hledisko

Nestačí ani jen čekat ani hned radit adopci. Je třeba zjistit příčinu a mít představu o možné (nemožné) terapii. V řadě případů je terapie možná. Někdy jde o příčiny somatické, jindy psychické. Je-li neplodnost neodstranitelná, je pak nutno pomoci k přijetí této situace oběma manželům s vědomím, že každý z nich prožívá tento stav jinak. Neplodnost zpravidla znamená trvalou bolest a to i po eventuální adopci.





10.2. Jak reagovat na to, co medicína dnes nabízí

Umělé mimotělní oplodnění vlastním i cizím dárcem je dnes považováno v medicíně za standardní postup. Pro katolíka je ale oboje nepřijatelné (srov. Katechismus katolické církve odst. 2373 - 2379). Pastorace neznamená ani jen vyložit a obhájit morální zásadu, ani jen doporučit adopci, ale doprovázet na cestě přijetí situace a nalezení dobré náplně života.





10.3. Otázka adopce

Některé páry mají k adopci delší cestu vývoje, jiné jí nemohou dosáhnout, ač chtějí a konečně někteří jsou a budou pro ni nezpůsobilí. Rozhodně ji nelze někomu lehkovážně doporučovat nebo dokonce vnucovat. Je to řešení dobré, ale nese zcela specifické obtíže, kterým navíc okolí nerozumí.


Čtení z dnešního dne: Středa 21. 5. 2025, Středa 5. velikonočního týdne

Sk 15,1-6;

Komentář k Jan 15,1-8: Odřezávání a tím čištění je bolestný proces. Snažím se sám, abych byl spojený s kmenem a nesl slušné ovoce?

Zdroj: Nedělní liturgie

Svatá Rita - patronka v beznadějných situacích (22.5.)

Svatá Rita - patronka v beznadějných situacích (22.5.)
(21. 5. 2025) Odkaz svaté Rity je výzvou k oddanosti Kristu Spasiteli - zdroji smíření.

Kněz, který měl neblahý vliv na Hitlerjugend

(19. 5. 2025) 22. května 1942 byl uvězněn německý kněz z Francie, který sloužil na Domažlicku Nacistům se nelíbilo, že…

21.5. bl. Franz Jägerstätter - Sedlák proti Hitlerovi

21.5. bl. Franz Jägerstätter - Sedlák proti Hitlerovi
(19. 5. 2025) Franz Jägerstätter byl rakouský farmář,  který považoval nacismus jako neslučitelný s…

Život plný překážek, protivenství a hledání: Klement Maria Hofbauer Dvořák (svátek 20.5.)

(19. 5. 2025) * 1751, Tasovice u Znojma + 1820, Vídeň, Rakousko

Noc kostelů - datum

Noc kostelů - datum
(18. 5. 2025) Základní informace o Noci kostelů.

Přímluvy dle aktuálního dění pro 5. neděli velikonoční, cyklus C / 18.5.2025

(16. 5. 2025) Přímluvy zohledňují i pokyn ČBK k této neděli...

Erb a heslo papeže Lva XIV: jeho duchovní program

Erb a heslo papeže Lva XIV: jeho duchovní program
(15. 5. 2025) Probodené srdce Boží láskou a jednota v Kristu.