Průměrnost se líbí ďáblu. - archív citátů

Navigace: Tematické texty L LáskaDelší texty Oč jde (Jozef Porubčan SJ)

Oč jde (Jozef Porubčan SJ)

Není tedy důležité, jestli budu žít dlouho nebo krátce, jestli zemřu zítra nebo za 1O-2O-5O let. Důležité je, abych v tom čase, který žiji, všechno, co jsem dostal, obohacené svou láskou začlenil do souladu a symfonie života, podobně, jako se mi to jeví v přírodě.

Není důležité, jestli jsem zdravý nebo nemocný, ale jen to, abych ve zdraví nebo v nemoci byl dobrým milujícím člověkem, který jak své utrpení, tak i svěžest svého zdraví dává do služeb lásky svého Stvořitele i celého jeho stvořitelského díla.

Není důležité, jestli budu žít v chudobě nebo v přepychu, ale jen to jediné, abych byl, osvobozen od touhy mít, tak strašně spojené se strachem, že to mít nebudu, nebo že přijdu o to, co mám, v plné svobodě a volnosti od těchto emocí přijímal jen to, co potřebuji, a dával všechno, co potřebují druzí.

Není důležité, jestli mě budou chválit, nebo pomlouvat a hanět, ale jen to, abych osvobozen od touhy po uznání a kariéře, a tedy i od strachu, že mě budou znevažovat a ponižovat, nezávisle a svobodně miloval skutečnost takovou, jaká je, a ochotně ji všude obohacoval svou láskou. O toto jde. Být dobrým člověkem bez ohledu na to, jací jsou druzí. Mít rád, nezávisle na tom, jestli mě mají, nebo nemají rádi.
(Jozef Porubčan SJ: Hĺadať znamená modliť sa, Dobrá kniha 1995, 36-37)


Témata: Láska

Čtení z dnešního dne: Úterý 2. 6. 2026, Úterý 9. týdne v mezidobí

2 Petr 3,12-15a.17-18;

Komentář k 2 Petr 3,12-15a.17-18: Když čekám na spravedlnost, často trpělivě a s bolestí v srdci, musím obrátit pohled i k sobě a snažit se žít tak, jak to očekávám od druhých.

Zdroj: Nedělní liturgie

Slavnost Těla a krve Páně (´Božího těla´)

(1. 6. 2026) Svátek, který katolická církev slaví ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, aby zvlášť oslavila - eucharistii.

Ubožáku, tobě se líbí křesťanství?

(31. 5. 2026) Sv. Justin, mučedník - svátek 1.6.

Jak Boží Tělo slavit dnes ve 21. století? Tip z jedné farnosti

Jak Boží Tělo slavit dnes ve 21. století? Tip z jedné farnosti
(29. 5. 2026) Patří svátek Božího těla do dnešní doby? Jak slavnost Těla a krve Páně slavit v naší situaci a kultuře?…

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2026) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Umělá inteligence ovlivňuje lidské soužití (Lev XIV.)

Umělá inteligence ovlivňuje lidské soužití (Lev XIV.)
(28. 5. 2026) Nebojme se umělé inteligence, ale neustále mějme na paměti především člověka (Lev XIV. při prezentaci encykliky…